ក្រុមហ៊ុនសិង្ហបុរីចំនួន ១៦ ស្វែងរកឱកាសពង្រីកការវិនិយោគក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម និងនវានុវត្តន៍នៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ គណៈប្រតិភូធុរកិច្ចដែលមានក្រុមហ៊ុនសិង្ហបុរីចំនួន ១៦ បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ខ្ពស់ក្នុងការពង្រីកវត្តមានធុរកិច្ចរបស់ខ្លួនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលគោលបំណងនេះត្រូវបានបង្ហាញនៅក្នុងជំនួបជាមួយឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ដើម្បីស្វែងយល់ពីឱកាសវិនិយោគនៅកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុនសិង្ហបុរីដែលធ្វើអាជីវកម្មក្នុងវិស័យផ្សេងៗ ដូចជា វិទ្យាសាស្ត្រជីវិត ការបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកឌីជីថល ការកែច្នៃម្ហូបអាហារ សេវាកម្មវិស្វកម្ម និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ បានស្វែងយល់ពីទិដ្ឋភាពនៃការអភិវឌ្ឍនៅកម្ពុជា និងឱកាសវិនិយោគក្នុងវិស័យកម្មន្តសាល ការស្រាវជ្រាវ ការអភិវឌ្ឍន៍ និងនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យា។ ក្រុមហ៊ុនទាំងនេះ មានមួយចំនួន បាន និងកំពុងធ្វើអាជីវកម្មនៅកម្ពុជាស្រាប់ ហើយកំពុងស្វែងរកឱកាសពង្រីកប្រតិបត្តិការ និងកិច្ចសហការថ្មីៗ។
«កម្ពុជាមិនទាន់ជាទីផ្សារល្អឥតខ្ចោះទេ ប៉ុន្តែយើងជាប្រទេសដែលចង់បានការវិវត្ត និងមានរដ្ឋាភិបាលដែលចាំគាំទ្រវិស័យឯកជន។ ខណៈដែលយើងកំពុងត្រៀមខ្លួនចាកចេញពីឋានៈជាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួចនៅចុងឆ្នាំ២០២៩ យើងស្វាគមន៍ភាពជាដៃគូរយៈពេលវែងដែលគាំទ្រកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើងឆ្ពោះទៅរកសេដ្ឋកិច្ចផ្អែកលើចំណេះដឹង»។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក៏បានស្នើឱ្យក្រុមហ៊ុនសិង្ហបុរីសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុកលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ការគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងធុរកិច្ចបង្កើតថ្មី និងការអភិវឌ្ឍកម្លាំងពលកម្ម ដោយក្រសួងនឹងជួយសម្របសម្រួលការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងពួកគេជាមួយដៃគូក្នុងស្រុក។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី​បាន​បន្ថែម​ថា​៖
«កម្ពុជាមិននៅទ្រឹងទេ យើងកំពុង​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​មុខ ហើយ​យើង​ចង់​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុនសិង្ហបុរីរួម​ដំណើរ​នេះទៅ​មុខ​ជាមួយ​យើង មិន​ត្រឹម​តែ​ក្នុង​កម្រិត​គោល​នយោបាយទេ ប៉ុន្តែ​តាម​រយៈ​ការអនុវត្តគម្រោងវិនិយោគដែលផ្តល់ផលជាក់ស្តែង»។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រុមហ៊ុន Keystone Cable, Vegafoods Singapore, Emaan Inspection និង Kydon Holdings បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការស្វែងរកដៃគូក្នុងស្រុក ដោយដាក់កម្ពុជាជាទិសដៅ សម្រាប់ការពង្រីកការវិនិយោគ និងនវានុវត្តន៍៕