កិច្ចព្រមព្រៀងសំខាន់ទាំង៣ នឹងបង្កើនភាពទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគឧស្សាហកម្មថ្មីៗមកកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីទ្វេភាគីជាមួយប្រទេសចិន និងកូរ៉េខាងត្បូង ព្រមទាំងកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយតំបន់ (RCEP) បានក្លាយជាកាតាលីករយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគឧស្សាហកម្មថ្មីៗបន្ថែមទៀតចូលមកកម្ពុជា ។
ឯកឧត្តម ហេង សុគង់ រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងវិទ្យាសាស្រ្ត និងនវានុវត្តន៍ បានមានប្រសាសន៍កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៣នេះថា ការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្ម បានផ្តល់ឱ្យកម្ពុជានូវលទ្ធភាពទទួលបានទីផ្សារនាំចេញកាន់តែធំសម្រាប់ផលិតផលក្នុងស្រុក។
ឯកឧត្តម ហេង សុគង់ បានគូសបញ្ជាក់ថា ៖
“សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ យើងមានសុទិដ្ឋិនិយមខ្ពស់ថា កម្ពុជានឹងបន្តទាក់ទាញវិនិយោគិនបន្ថែមទៀត ដោយសារកម្ពុជាមានសុខសន្តិភាព និងការគ្រប់គ្រងកាន់តែប្រសើរឡើងនៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានល្អប្រសើរដែលនាំទៅដល់ការបើកសកម្មភាពសង្គម សេដ្ឋកិច្ចពេញលេញឡើងវិញ”
ឯកឧត្តមបានបន្តថា យ៉ាងណាក៏ដោយ បើទោះបីប្រឈមនឹងវិបត្តិជាសកលខ្លះដែលបណ្តាលមកពីបញ្ហាមួយចំនួនដូចជាសង្រ្គាមនៅអ៊ុយក្រែន វិបត្តិថាមពល និងហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដោយ ក៏កម្ពុជានៅតែមានសក្តានុពល និងលទ្ធភាពទាក់ទាញវិនិយោគដោយសារកម្ពុជាអាចគ្រប់គ្រងវិបត្តិសុខភាពសា​ធារណៈបានល្អប្រសើរ ធៀបនឹងប្រទេសដទៃទៀតនៅក្នុងតំបន់។
កម្ពុជាត្រូវបានគេរំពឹងថា នឹងទាក់ទាញការវិនិយោគថ្មីៗក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីទ្វេភាគី (FTAs) កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) រួមជាមួយនឹងច្បាប់វិនិយោគថ្មី តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-ចិន និងកិច្ចព្រមព្រៀង RCEP ចូលជាធរមាននៅដើមឆ្នាំ២០២២ ខណៈកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា-កូរ៉េ ចូលជាធរមាននៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា បានកត់សម្គាល់ថា ច្បាប់វិនិយោគថ្មីដែលរាជរដ្ឋាភិបាលទើបតែប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ បានចូលរួមចំណែកក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគ។
“ជាមួយនឹងច្បាប់ថ្មីស្តីពីការវិនិយោគ កម្ពុជាកំពុងទាក់ទាញការវិនិយោគថ្មីៗ ជាពិសេសពីបរទេស ខណៈដែលប្រទេសផ្សេងទៀតកំពុងប្រឈមនឹងវិបត្តិកូវីដ-១៩ នៅឡើយ”
នៅឆ្នាំ២០២២ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យា វិទ្យាសាស្រ្ត និងនវានុវត្តន៍ បានចុះបញ្ជីរោងចក្រ សហគ្រាសថ្មី ចំនួន ១៨៦ រោងចក្រ ដែលធ្វើឱ្យចំនួនរោងចក្រសហគ្រាសតូចធំសរុបនៅក្នុងប្រទេសកើនដល់ ១៩៨២ ទីតាំង និងកំពុងដំណើរការ ជាមួយនឹងទំហំទុនវិនិយោគសរុបប្រមាណ ១៦ ៦៩០ លានដុល្លារ កើនឡើងពី ១៣ ៨១១ លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២១៕