" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-28367 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
តម្លៃថាមពលអគ្គិសនីដែលជាកម្លាំងស្នូលក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ចជាតិអាចជាបញ្ហាក្នុងការស្រូបទាញកម្លាំងវិនិយោគ
បើទោះជាគោលនយោបាយថាមពលអគ្គិសនីកម្ពុជាបានបង្ហាញថា ការផ្គត់ផ្គង់ទៅលើការប្រើប្រាស់នៅទូទាំងប្រទេសសម្រេចបានដល់ទៅប្រមាណ 97.38 ភាគរយនៅទូទាំងប្រទេស ប៉ុន្តែអ្នកជំនាញនៅតែបង្ហាញពីក្ដីកង្វល់ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងទំហំនៃលទ្ធភាពក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ទៅលើខ្សែចង្វាក់ផលិតកម្មធំៗនៃគម្រោង វិនិយោគនានាដូចជារោងចក្រជាដើមដែលនឹងចូលមកកាន់កម្ពុជាបន្ថែមទៀតក្រោយបញ្ចប់វិបត្តិកូវីដ-19។
អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់AMS​ថា បញ្ហានៃការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលអគ្គិសនីទៅលើ​ខ្សែចង្វាក់​ផលិត​កម្មគឺនៅតែ​មាន​ភាព​ប្រឈម ទាំងទំហំនៃការផ្គត់ផ្គង់ ទាំងបញ្ហានៃតម្លៃបើប្រៀបធៀបទៅនឹងប្រទេសជិតខាង។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា
“នៅក្នុងបញ្ហានៃការត្រៀមលក្ខណៈពាក់ព័ន្ធទៅនឹងរឿងថាមពលអគ្គិសនីនេះអាចនៅមានបញ្ហាខ្លះ ព្រោះបើនៅស្រុក​គេ​​អ្នក​​​បង្កើតរោងចក្រ គឺមានរដ្ឋគេភ្ជាប់បណ្តាញឱ្យ តែនៅក្នុងស្រុកយើង អ្នកបង្កើតរោងចក្រ​ត្រូវរត់ការ​សុំភ្ជាប់អគ្គិ​ស​នីដើម្បីឱ្យគេមកភ្ជាប់ និងចេញ​ឧបករណ៍​មួយចំនួនទៀត។ នេះជា​បញ្ហាប៉ះពាល់​ដល់​កា​រ​បង្កើត​សហគ្រាស​ធុន​តូច និងមធ្យម”
“អ្នកដែលគាត់​បង្កើតកូនសិប្បកម្មមួយ ត្រូវកក់​ប្រាក់ ​​រួមទាំងថ្លៃត្រង់ស្វ័រ​ ហើយមួយតម្លៃ​អស់រាប់ម៉ឺន​ដុល្លារទៅ​ហើយ នេះមិនទាន់​គិតដល់តម្លៃ​ថ្លៃអគ្គិសនីនោះទេ….កម្ពុជា​យើងថ្លៃជាង​ប្រទេសជិតខាងយើងផង។ នេះជាបញ្ហាពិបាក ដែលស្នើសុំឱ្យរដ្ឋជួយ​ សម្ភារៈអគ្គិសនី ត្រូវលើរដ្ឋជា​អ្នកចំណាយដើម្បីផ្គត់ផ្គង់​ដល់​សហគ្រាសរោងចក្រដែលគេបង្កើត”
លោកឧកញ៉ាលឹម ហេង បានបន្តថា
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ លោកឧកញ៉ាបញ្ជាក់ថា ថ្វីត្បិតអគ្គិសនីនៅកម្ពុជាមានតម្លៃថ្លៃបន្តិចបើធៀបទៅនឹងបណ្តាប្រទេសជិតខាង ប៉ុន្តែគួបផ្សំជាមួយនឹង​ការ​ចំណាយទៅលើថ្លៃកម្មករនៅទាបនោះ កម្ពុជានៅតែអាចមានលទ្ធភាពក្នុងការស្រូបទាញគម្រោងវិនិយោគបន្ថែម ខណៈដែលរដ្ឋាភិបាលក៏មានផែនការបញ្ចុះ​តម្លៃ​អគ្គិសនីឲ្យទាបបន្តិចម្ដងៗជារៀងរាល់ឆ្នាំ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហានេះ ឯកឧត្តម វិចទ័រ ហ្សូនា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពលបាន​ប្រាប់ AMS​ថា រដ្ឋាភិបាលមានផែនការ​គ្រប់​គ្រង​ថាមពល​ សម្រាប់​ការ​ធ្វើវិនិយោគរួចហើយ ដោយបានក្រសោបមិន​មែនតែផ្ទះ​សម្បែងប្រជាពលរដ្ឋនៅទាំងប្រទេសមួយមុខទេ ពោលគឺរួមទាំង​ការ​​​ផ្គត់​ផ្គង់ ​ ទៅដល់សហគ្រាស​ឧស្សា​ហកម្ម ព្រោះជាចំណុចសំខាន់នៃការលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ច និងការបង្កើត​ការងារជូនដល់​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ​។
“ការងារផ្គត់ផ្គង់ថាមពលដល់ប្រជាជន​នៅតាម​ជន​បទ ក៏ស្ថិត​នៅ​ក្នុងផែន​ការមេ ដែលក្រសួងបាន​កសាង​ដែរ ហើយពាក់ព័ន្ធនឹងតម្លៃសម្រាប់​ថាមពលផ្គត់ផ្គង់ការវិនិយោគ​គឺត្រូវបានរៀបចំដោយអាជ្ញាធរអគ្គិសនីកម្ពុជា។ ដោយឡែកតម្លៃវាថ្លៃក្នុងការតចេញពី​អនុស្ថានីយ៍ ឬ​ក៏​ថ្លៃតចេញ​ពីខ្សែ​បណ្ដាញ ​វាថ្លៃតាម​ប្រភេទថ្នាក់ និងមានលំអៀងថ្លៃគ្នាតិចតួច។ តម្លៃវាខ្ពស់ជាងប្រទេស​​​​ជិត​ខាង ក៏អាចជាចំណុចដែលនាំឱ្យ​អ្នក​វិនិយោ​គិនពិបាកមករកស៊ីបណ្តាក់ទុននៅស្រុកខ្មែរ ប៉ុន្តែ​បញ្ហា​ថ្លៃ​នេះ​ វា​ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងថ្លៃដើម ការលក់ចេញបានទាល់តែដឹងថ្លៃដើម។ ​ដូច្នេះ​អាជ្ញាធរ​អគ្គិសនី គឺ​គេមានមូល​ដ្ឋាន​សិក្សា​ថ្លៃដើមរួមរបស់ប្រព័ន្ធថាមពលយើង”