គន្លឹះទាំង ៧ យ៉ាងដែលអ្នកទើបរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍គួរយល់ដឹងពីការទុកដាក់ហិរញ្ញវត្ថុ
ការ​គ្រប់​គ្រង​ហិរញ្ញវត្ថុ​គ្រួសារពិតជា​សំខាន់ណាស់​ក្នុង​ជីវិត ជាពិសេសបន្ទាប់ពីឆ្លងកាត់​អាពាហ៍ពិពាហ៍ថ្មី ប៉ុន្តែវាក៏អាចបង្កជាបញ្ហាផងដែរ ប្រសិនបើយើងរៀបចំទុកដាក់មិនបានត្រឹមត្រូវ។
យោងទៅតាមប្រភពពី FWD បានបង្ហាញថា ដើម្បីទុកដាក់ហិរញ្ញវត្ថុសម្របទៅនឹងគោលដៅរបស់អ្នក គឺមានគន្លឹះសំខាន់ៗចំនួន ៧​ យ៉ាងដែលអ្នកគួរយល់ដឹងពីការទុកដាក់ហិរញ្ញវត្ថុ។
១. ការរៀបចំថវិកាបម្រុង៖ កុំចំណាយលើសពីចំណូលដែលរកបាន និង រស់ទៅតាមលទ្ធភាព។ អ្នកគួររៀបចំថវិកាបម្រុងសម្រាប់ទុកប្រើប្រាស់ពេលមានអាសន្នណាមួយ​ ឬ នៅពេលអ្នក​ត្រូវ​ការ​ទិញ​អ្វី​មួយ នោះអ្នកមានលុយរួចជាស្រេច។
២. ផ្តោតទៅលើតម្រូវការមូលដ្ឋានជាចម្បង៖ នៅពេលរៀបចំថវិកាបម្រុង អ្នកក៏ត្រូវទុកចំណែកគ្រប់គ្រាន់មួយសម្រាប់តម្រូវការចាំបាច់ដូចជា អាហារ ថ្លៃថ្នាំ ថ្លៃសាលា វិក្កយបត្រប្រចាំខែជាដើម ដែលជាតម្រូវការមូលដ្ឋានចំពោះជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ។
៣. ការសន្សំសំចៃទុកសម្រាប់ពេលមានអាសន្ន៖ ពេលខ្លះមានឧបទ្ទវហេតុដែលមិននឹកស្មានដល់កើតឡើងដូចជា បញ្ហាសុខភាព និង ការជួសជុលសម្ភារៈផ្សេងៗ។ ការទិញប័ណ្ណធានារ៉ាប់រងធានា ក៏ជាមធ្យោបាយមួយដែលអាចធានាខ្លួនអ្នកពីភាពអាសន្នផងដែរ។
៤. ការទុកលុយនៅក្នុងធនាគារ៖ ជំនួសឱ្យការទុកលុយនៅផ្ទះ អ្នកក៏អាចផ្ញើរទុកនៅធនាគារដោយការបើកគណនីសន្សំប្រាក់។ វាមានសុវត្ថិភាព និង អាចជួយកាត់បន្ថយការចំណាយរបស់អ្នកផងដែរ។ វារឹតតែប្រសើរជាងនេះទៅទៀត បើសិនអ្នកកំណត់ពេលវេលាណាមួយក្នុងការដកប្រាក់ ដើម្បីធានាថាសុខុមាលភាពហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់អនាគត។
៥. បើកគណនីសន្សំរួម៖ ចំពោះគូស្វាមីភរិយាដែលរៀបការហើយ គួរតែបើកគណនីសន្សំរួមគ្នាដើម្បីឱ្យពួកគេទាំងពីរមានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់ប្រាក់ក្នុងករណីមានអាសន្ន។ គូស្វាមីភរិយាខ្លះបើកគណនីពីរ ដោយមួយមានប្រាក់សន្សំពេលមានអាសន្ន និងមួយទៀតជាមួយការសន្សំជាលក្ខណៈគ្រួសារ។
៦. ការចេះវិនិយោគមួយចំណែកនៃប្រាក់ចំណូលរបស់អ្នក៖ ក្រៅ​ពី​ការ​បង្កើត​ថវិកាបម្រុងសម្រាប់ពេលមានអាសន្ន និង​ការ​សន្សំ​ក្នុង​ធនាគារ ការចេះ​វិនិយោគ​​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រាក់​របស់​អ្នក​កើន​ឡើង​បន្ថែម​ទៀត។ ការជ្រើសរើសវិនិយោគភាគហ៊ុនដែលអាចទុកចិត្តបាន ឬ ពិភាក្សាជាមួយអ្នកជំនាញហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីដឹងបន្ថែមអំពីវា។ ៧. សន្សំសំចៃសម្រាប់ចំណាយលើវត្ថុមានតម្លៃ ឬ ការកំសាន្ត៖ អ្នកប្រាកដជាចង់បានគ្រឿងសម្ភារៈទំនើបៗ  ឬ ចង់ធ្វើដំណើរកម្សាន្តផ្សេងៗ។ អ្នកគួរចេះសន្សំ ដើម្បីបំពេញបំណងប្រាថ្នារបស់អ្នក ឬ ទិញអ្វីដែលអ្នកចង់បាន។ វាក៏បង្រៀនយើងឱ្យចេះរៀបចំផែនការ និង គ្រប់គ្រងការចំណាយរបស់អ្នកផងដែរ៕