នាយករដ្ឋមន្រ្តីជប៉ុន ៖ ប្រព័ន្ធទូទាត់បាគងជាឧទាហរណ៍បង្ហាញពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជោគជ័យរវាងជប៉ុន-កម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តម Fumio Kishida នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃប្រទេសជប៉ុន បានរំលេចពីឈ្មោះប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង ថាជាឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែងបង្ហាញពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការប្រកបដោយជោគជ័យរវាងជប៉ុន និងកម្ពុជា ដែលជាគំរូល្អមួយសម្រាប់ប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ីក្នុងការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្នែកនវានុវត្តន៍។
នៅក្នុងសុន្ទរកថារបស់ឯកឧត្តម Fumio Kishida នាវេទិកាអនាគតអាស៊ី (Future of Asia Forum) ដែលរៀបចំឡើងនៅទីក្រុងតូក្យូ ប្រទេសជប៉ុន ឯកឧត្តមបានមានប្រសាសន៍ថា៖
“ឆន្ទៈរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំវ័យក្មេង ក្នុងវ័យ ៣០ និង ៤០ ឆ្នាំនៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា គួបផ្សំជាមួយនឹងគំនិតឆ្នៃប្រឌិតថ្មីរបស់ក្រុមហ៊ុនជប៉ុនដែលទើបបង្កើតថ្មី បាននាំមកនូវអត្ថប្រយោជន៍ផ្នែកសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុយ៉ាងទូលំទូលាយដល់ប្រជាជននៅតាមតំបន់ជនបទ ដែលជាកន្លែងគ្មានសាខាធនាគារ។”
ឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា៖
“ខ្ញុំជឿថាយើងអាចបង្កើតប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់ផ្សេងទៀតដែលប្រៀបបានដូចជាប្រព័ន្ធបាគងទីពីរ និងទីបី ដោយបង្កើតជាខ្សែច្រវាក់នៃនវានុវត្តន៍និងមានសមត្ថភាពលើសពីការទូទាត់ក្នុងស្រុក។”
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា បាគងគឺជាប្រព័ន្ធទូទាត់បែបទំនើបមួយ ដោយតភ្ជាប់ធនាគារ គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ និងក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូទាត់នៅកម្ពុជា ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនអាចធ្វើប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈកម្មវិធីទូរស័ព្ទ ពីធនាគារមួយទៅធនាគារមួយទៀត ឬពីក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូទាត់ណាមួយទៅសមាជិកដ៏ទៃទៀត ជាមួយនឹងភាពងាយស្រួល ឆាប់រហ័ស សុវត្ថិភាព និងចំណាយតិច ។
​ប្រព័ន្ធ​បាគង​ប្រៀប​ដូច​ជា​ឆ្អឹងខ្នង​នៃ​ប្រព័ន្ធ​ទូទាត់​ ដែល​អាច​ឱ្យ​អតិថិជន​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​ភ្លាមៗ​ជា​អេ​ឡិច​ត្រូ​និក​ដូច​ជា​ ការ​ទូទាត់​ ផ្ទេរ​ប្រាក់​ ដាក់​ប្រាក់​ និង​ដក​ប្រាក់​ កាន់តែ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​ ឆាប់រហ័ស​ កាត់​បន្ថយ​ចំណាយ​ថ្លៃ​ប្រតិបត្តិការ​ និង​មាន​សុវត្ថិភាព​ខ្ពស់​។​
មិនតែប៉ុណ្ណោះ​ ក្នុង​បរិការណ៍​ប្រទេស​កំពុង​ទទួល​រង​វិបត្តិ​កូ​វី​ដ​១៩  និងប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាជឿនលឿន ​ដែល​តម្រូវការ​ទូទាត់​អេ​ឡិច​ត្រូ​និក​កំពុង​មានការ​កើនឡើង​   ​ប្រព័ន្ធ​បាគង​ ​ជួយ​​សម្រួលការ​ទូទាត់​ជា​អេ​ឡិច​ត្រូ​និក​ពី​បុគ្គល​ម្នាក់​ទៅ​បុគ្គល​ម្នាក់​ដោយ​មិនចាំបាច់ប្រើប្រាស់សាច់ប្រាក់​ដោយ​ផ្ទាល់​។​
ប្រព័ន្ធ​បាគង​ គឺការ​សម្រេច​បាន​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម​ប្រព័ន្ធ​ទូទាត់​  ដែល​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​រីក​ចម្រើន​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​ហិរញ្ញវត្ថុ​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ ព្រមទាំង​រួមចំណែក​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ច​ឆ្ពោះទៅ​រក​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​ស្រប​តាម​បដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម​ទី​៤​ និង​បរិបទ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​ក្នុង​តំបន់​។​
ទន្ទឹម​នោះ​ ប្រព័ន្ធ​បាគង​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ប្រតិបត្តិការ​ឆ្លង​គ្រឹះស្ថាន​  (Interoperability)​  និង​ជំរុញ​បរិ​យា​ប័ន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ក៏​ដូច​ជា​ផ្តល់​លទ្ធភាព​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ភ្ជាប់​ប្រព័ន្ធ​ទូទាត់​ជាមួយ​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ដើម្បី​សម្រួលការ​ផ្ទេរ​ប្រាក់​ និង​ការ​ទូទាត់​ពាណិជ្ជកម្ម​ឆ្លង​ប្រទេស​។
គួររំលឹកផងដែរថា កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ចូល​ជា​ប្រទេស​អភិវឌ្ឍន៍​តិច​បំផុត​ដោយ​អង្គការ​សហ​ប្រជាជាតិ ហើយមានតែ ២២% នៃប្រជាជនពេញវ័យប៉ុណ្ណោះដែលមានគណនីទូទាត់តាមធនាគារ ឬទូរស័ព្ទក្នុងឆ្នាំ ២០១៧ ដែលទាបជាងតួលេខក្នុងតំបន់ ៧០% នៅអាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វិក។ នេះបើយោងតាមធនាគារពិភពលោក។ នោះគឺជាហេតុផលសំខាន់មួយដែលធនាគារកណ្តាលបានបង្កើតរូបិយប័ណ្ណឌីជីថលថ្មី ដោយដាក់ចេញនូវប្រព័ន្ធដែលនឹងផ្តល់ឱ្យមនុស្សគ្រប់គ្នានូវលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានតម្លៃសមរម្យ។ ធនាគារកណ្តាលបានធ្វើការជាមួយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា blockchain របស់ជប៉ុន Soramitsu ដើម្បីអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង ដែលត្រូវបានដាក់ឈ្មោះតាមប្រាសាទបុរាណមួយក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕