" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-finance-template post-template-templatesfinance-template-php single single-post postid-82364 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ក្រុមហ៊ុនផ្តល់នូវសេវាទូរគមនាគមន៍ធំជាងគេនៅកម្ពុជាបោះផ្សាយលក់មូលបត្រកម្មសិទ្ធិលើកដំបូង
ភ្នំពេញ ៖ ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក (សែលកាត) ដែលផ្តល់នូវសេវាទូរគមនាគមន៍ធំជាងគេនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា បានប្រកាសបោះផ្សាយលក់មូលបត្រកម្មសិទ្ធិលើកដំបូងជាសាធារណៈ ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ប្រមាណ ៣០ លានដុល្លារអាមេរិក ជាមួយនឹងការផ្ដល់នូវការធានាភាគលាភមិនធ្លាប់មាន ពីមុនមកក្នុងទំហំ ៧% ក្នុងមួយឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេល ៥ ឆ្នាំ។
ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក (សែលកាត) និងផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា(ផមក) កាលពីថ្ងៃទី០៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ បានសហការគ្នារៀបចំសន្និសីទសារព័ត៌មានស្តីពីការ បោះផ្សាយលក់មូលបត្រកម្មសិទ្ធិលើកដំបូងជាសាធារណៈរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក។
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា បានលើកឡើថា ក្រុមហ៊ុននេះត្រូវបានកាន់កាប់ដោយជនជាតិខ្មែរមួយរយភាគរយ ហើយតាមរយៈគម្រូរបស់ ក្រុមហ៊ុនសែលកាត នឹងទាក់ទាញក្រុមហ៊ុនផ្សេងៗទៀតចាប់ផ្តើមធ្វើការបោះផ្សាយលក់មូលបត្រកម្មសិទ្ធិជាសាធារណៈ ជាបន្តបន្ទាប់។
“ទីផ្សារកាន់តែធំ មានន័យថាជាការបើកចំហរនឹងបង្ហាញថាសេដ្ឋកិច្ចយើងធំ ដែលនេះជាការបូកសរុបរួមនៃក្រុមហ៊ុនទាំងអស់ ក្នុងទីផ្សារបានប្រមាណជាង ២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ហើយនឹងបន្តឡើងម្តង ១ ពាន់លានដុល្លារ នៅពេលដែលទីផ្សារនេះទទួលបានការចុះបញ្ជីជាផ្លូវការរបស់ក្រុមហ៊ុនសែលកាត”
ឯកឧត្ដម ហុង សុហួរ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា បានថ្លែងថា នេះជាមោទនភាពរបស់ផ្សារមូលបត្រ ក្នុងការអនុម័តក្រុមហ៊ុនដ៍ធំមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមកចូលរួមក្នុងវិស័យមូលបត្រ។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ផងដែរថា នេះជាការបោះផ្សាយដែលមានទំហំប្រមាណ ៣០ លានដុល្លារអាមេរិក ជាមួយនឹងការផ្ដល់នូវការធានាភាគលាភមិនធ្លាប់មាន ពីមុនមកក្នុងទំហំ ៧% ក្នុងមួយឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេល ៥ ឆ្នាំ ដែលរំពឹងថានឹងអាចចុះបញ្ជីនៅថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣។
ក្រុមហ៊ុនសែលកាត នឹងក្លាយជាក្រុមហ៊ុនទីពីរ ដែលមានតម្លៃជាង ១ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកចូលក្នុងទីផ្សាររបស់យើង។ ដូចនេះ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ នេះ គឺជាឆ្នាំដ៏អស្ចារ្យដែលផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា រំពឹងថានឹងទទួលបានការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រកម្ម សិទ្ធិ ៣ ទៅ ៤ ក្រុមហ៊ុន និងមូលបត្របំណុល ៤ ទៅ៥ ក្រុមហ៊ុននៅក្នុងឆ្នាំតែមួយ។ ការណ៍នេះនាំមកនូវទំនុកចិត្ត ដែល បានមកពីវត្តមានរបស់ក្រុមហ៊ុន ដែលដឹកនាំដោយ អ្នកឧកញ៉ា ទៅដល់ក្រុមហ៊ុនដ៏ទៃទៀតក្នុងការចូលរួមជាមួយ ផ្សារមូលបត្រ។
ឯកឧត្តម បានគូសបញ្ជាក់ថា ការប្រែប្រួលដែលគួរកត់សម្គាល់ នៅឆ្នាំ ២០១៧ មានទំហំជួញដូរជាមធ្យម ប្រចាំថ្ងៃមានត្រឹមតែជាង ១ ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិកប៉ុណ្ណោះ បានកើនឡើងរហូតដល់ ៥០ ម៉ឺនដុល្លារឆ្នាំ ២០២២ ព្រមទាំងការ កើនឡើងនូវចំនួនគណនីជួញដូរយ៉ាងច្រើនរហូតដល់ ៣៨.០០០ គណនីនៅដើមឆ្នាំ ២០២៣ នេះ។
ឯកឧត្តមរំពឹងថា ត្រឹមឆ្នាំ ២០២៣ នេះ គណនីសរុបនឹងហក់ទៅដល់ប្រមាណជា ៥ ម៉ឺនគណនី ជាមួយនឹងវិនិយោគិនសកម្មចូលរួមក្នុងការជួញដូរ ប្រចាំថ្ងៃនៅក្នុងខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ មានប្រមាណ ៣.០០០ នាក់ដែលបានដាក់បញ្ជាទិញលក់។ ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជាបានដាក់គោលដៅ ក៏ដូចជាមហិច្ឆតាក្នុងការសម្រេចឱ្យបាននូវទំហំជួញដូរជាមធ្យមប្រចាំថ្ងៃចំនួន ១០០ លានដុល្លារអាមេរិក ស្របពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាយើងក្លាយជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ ក្នុងឆ្នាំ ២០៣០ ជាមួយនឹងការផ្តល់នូវប្រភពចំណូលអកម្មសម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្ម និងប្រជាជនទូទៅផងដែរ។
លោក Simon John Perkins នាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក បានលើក ឡើងថា ក្រុមហ៊ុន សែលកាត គឺជាក្រុមហ៊ុនជោគជ័យមួយ ដែលមានអាយុកាលជាប្រវត្តិសាស្ត្រជាង ២៥ ឆ្នាំមកហើយ ក្នុងការផ្តល់នូវសេវាទូរគមនាគមន៍នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងបានឆ្លងកាត់នូវបទពិសោធន៍គ្រប់សណ្ឋាន ដោយមានទាំងបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុ វិបត្តិក្ខវីដ១៩ ដែលមានលក្ខណៈជាសកល ប៉ុន្តែភាពជោគជ័យរបស់សែលកាតមកដល់ថ្ងៃនេះគី ដោយសារការផ្ដោតសំខាន់ទៅលើគុណភាព និងថ្នាក់ដឹកនាំដែលពោរពេញដោយបទពិសោធន៍៕