អ្នកជំនាញណែនាំប្រជាជនឱ្យប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះជនឆបោកបន្លំខ្លួនជាបុគ្គលិកធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ
ភ្នំពេញ ៖ អ្នកជំនាញក្នុងវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ បានណែនាំឱ្យប្រជាពលរដ្ឋបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះករណីឆបោកដែលអាចកើតមានពីសំណាក់ជនខិលខូច ដោយប្រើប្រាស់រូបភាពជាបុគ្គលិករបស់ធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសគឺការបង់ប្រាក់ទៅធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈពួកគេ ហើយនឹងតម្រូវឱ្យបង់សេវាមុននឹងទទួលកម្ចីជាដើម។
អ្នកជំនាញក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុបានលើកឡើងថា ក្នុងករណីដែលអាចកើតមាន ជនឆបោកបន្លំខ្លួនជាបុគ្គលិកធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ ហើយតម្រូវឱ្យអតិថិជនបង់ប្រាក់តាមរយៈគណនីរបស់ពួកគេផ្ទាល់។ ជនឆបោកមួយចំនួនបន្លំខ្លួនជាបុគ្គលិកធនាគារ ឬគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុណាមួយ ហើយទាក់ទងទៅអតិថិជននៃស្ថាប័ននោះ ដោយប្រើប្រាស់មធ្យោបាយទាក់ទងទៅក្នុងរូបភាពផ្សេងៗ ដូចជាទាងក់ទងតាមទូរសព្ទ និងបណ្តាញទំនាក់ទំនង Telegram ជាដើម។
អ្នកជំនាញបានលើកបន្តថា ក្រុមឆបោកខ្លះទៀតបង្កើតហ្វេសប៊ុក ផេក (Facebook Page) ក្លែងក្លាយ ដោយអះអាងថា ឱ្យខ្ចីប្រាក់ក្នុងអត្រាការប្រាក់ទាប និងខ្ចីបានលឿនជាដើម។​ ទាំងនេះគឺមធ្យោបាយឆបោករបស់ក្រុមខិលខូចប្រើប្រាស់។
អ្នកជំនាញរូបនេះ​បានលើកឡើងជាឱទាហរណ៍ថា រូបភាពដែលក្រុមឆបោកប្រើប្រាស់មានដូចជា ៖ ជនឆបោកប្រើប្រាស់រូបភាពដើរតួនាទីជាអគ្គនាយកនៃគឹ្រះស្ថាន ឬធនាគារណាមួយ ដោយអះអាងថា នៅក្នុងឱកាសដំណាច់ឆ្នាំ ឬពិធីបុណ្យផ្សេងៗ គឺមានកម្មពិធី (Promotion) ពិសេស ឬបញ្ចុះតម្លៃពិសេសសម្រាប់អតិថិជន ដូចជា បញ្ចុះតម្លៃ ៣០% នៃទឹកប្រាក់ដែលត្រូវបង់ក្នុងឱកាសពិសេសនេះ ហើយប្រសិនបើអតិថិជនចង់បានការបញ្ចុះតម្លៃនេះ ទាល់តែអតិថិជនត្រូវបង់ទៅលេខ ឬគណនីរបស់អគ្គនាយកនោះផ្ទាល់ តាមរយៈមធ្យោបាយទូទាត់ណាមួយ។ អតិថិជនមួយចំនួន នៅពេលទទួលបានព័ត៌មា​នបែបនេះ ហើយគាត់អាចងាយយល់ច្រឡំថា អគ្គនាយករូបនោះពិតជាបញ្ចុះតម្លៃមែន ដូច្នេះអតិថិជនងាយចាញ់បោកគេ។ នៅពេលបង់ផ្ទាល់ទៅលេខ ឬគណនីធនាគាររបស់អគ្គនាយកគ្រឹះស្ថាននោះ គាត់នឹងវេរលុយទៅជនឆបោកនោះតែម្តង។