ភ្នំពេញ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាគ្រោងប្រមូលចំណូលចូលថវិការដ្ឋ ឬថវិកាជាតិប្រមាណ ៦,៣ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២ ស្មើនឹង ២០, ៦១% នៃ ផ. ស. ស. (ផលិតក្នុងស្រុកសរុប) មានកំណើន ១៩,៣% ធៀបនឹងច្បាប់ឆ្នាំ២០២១។
យោងតាមសៀវភៅថវិកាសង្ខេបឆ្នាំ២០២២ ដែលចេញផ្សាយដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថបានឱ្យដឹងថា ឈរលើគោលការណ៍ និងក្នុងគោលបំណងសម្រេចបានឱ្យបាននូវគោលនយោបាយក្របខ័ណ្ឌយុទ្ធសាស្ត្រ កម្មវិធីស្តារ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងការរស់នៅជាមួយកូវីដ១៩ តាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មីសម្រាប់ឆ្នាំ២០២១-២០២៣ ក្របខ័ណ្ឌថវិកាឆ្នាំ២០២២ ត្រូវបានកំណត់ដូចខាងក្រោម៖
ចំណូលក្នុងប្រទេសថវិការដ្ឋ ឬ ថវិកាជាតិ ត្រូវបានគ្រោងចំនួន ២៥ ៥៩៤ ៣៦៦ លានរៀល, សមមូលនឹងប្រមាណ ៦,៣ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក, ត្រូវជា ២០, ៦១% នៃ ផ. ស. ស. (ផលិតក្នុងស្រុកសរុប) មានកំណើន ១៩,៣% ធៀបនឹងច្បាប់ឆ្នាំ២០២១។ ក្របខ័ណ្ឌថវិកាឆ្នាំ ២០២២ មានគោលដៅបង្កើនចំណូលចរន្តថវិការដ្ឋ ឱ្យបានស្មើនឹង ១៩,៥៦% នៃផ.ស.ស. ដែលមានកំណើនចំនួន ១,១៤ ពិន្ទុភាគរយនៃ ផ. ស. ស. ធៀបនឹងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២១ ពោលគឺ នឹងសម្រេចបានខ្ពស់ជាងគោលដៅនៃការប្រមូលចំណូលចរន្តថវិការដ្ឋដែលត្រូវបានកំណត់ឱ្យកើនជាមធ្យម ០,៣ ពិន្ទុភាគរយ នៃ ផ. ស. ស. ក្នុងមួយឆ្នាំនៅក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រកៀរគរចំណូលឆ្នាំ២០១៩-២០២៣។
ចំណាយសរុបថវិការដ្ឋ ឬ ថវិកាជាតិ ត្រូវបានគ្រោងចំនួន ៣៤ ៧០៨ ៦៣០ លានរៀល, សមមូលនឹងប្រមាណ ៨,៥ ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក, ស្មើនឹង ២៧,៩៥%នៃផ.ស.ស. មានកំណើន ៨,៤%ធៀបនឹងច្បាប់ឆ្នាំ ២០២១; ក្នុងនោះ ចំណាយចរន្តថវិការដ្ឋ ត្រូវបានគ្រោងចំនួន ២០ ៨៥០ ៤៤០ លានរៀល, សមមូលនឹងប្រមាណ ៥,១ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក, ត្រូវជា ១៦, ៧៩% នៃផ.ស.ស. កើនឡើង ១១,២% ធៀបនឹងច្បាប់ឆ្នាំ ២០២១ ។
តុល្យភាពរួមនៃថវិកាឆ្នាំ២០២២ នៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌថវិការដ្ឋ ឬថវិកាជាតិ, ទាំងថវិកាថ្នាក់ជាតិ និងថវិកាថ្នាក់ក្រោមជាតិ, រាជរដ្ឋាភិបាលអាចរក្សាអតិរេកថវិកាចរន្តឱ្យបានក្នុងកម្រិតប្រមាណ ២,៧៧% នៃ ផ.ស. ស. នៅឆ្នាំ២០២២ ធៀបនឹងច្បាប់ឆ្នាំ ២០២១ ដែលមានចំនួន ២,១៥% នៃ ផ. ស. ស. ។ ជាលទ្ធផល ឱនភាពថវិកាជាតិសរុប នឹងមានទំហំស្មើនឹង -៧,៣៤% នៃ ផ. ស. ស. គឺថយចុះពីកម្រិតនៃឱនភាពគ្រោងក្នុងច្បាប់ស្តីពីហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ ២០២១ ដែលស្មើនឹង – ៩,១៧% នៃផ. ស. ស. ។ ឱនភាពនេះ ត្រូវបានបំពេញតុល្យភាពដោយ ៖ ១). ហិរញ្ញប្បទានក្រៅប្រទេស ក្នុងទំហំ ៤,៦៨%នៃផ. ស. ស. ២). មូលនិធិទ្រទ្រង់ថវិកា ក្នុងទំហំ ១,០២% នៃផ. ស. ស. ៣). ការបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋ ក្នុងទំហំ ០.៩៨%នៃផ. ស. ស. ស្មើនឹង ១ ២១៩ ប៊ីលាន រៀល, សមមូលនឹងប្រមាណ ៣០០ លានដុល្លារអាមេរិក; និង ៤). ប្រាក់បញ្ញើរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងទំហំ ១,៦៤% នៃ ផ.ស. ស. ស្មើនឹង ២ ០៣២ ប៊ីលានរៀល សមមូលនឹង ៥០០ លានដុល្លារ អាម៉េរិក ដែលត្រូវបានគ្រោងយកមកប្រើប្រាស់សម្រាប់ អនុវត្តគោលនយោបាយ និង វិធានការរក្សាលំនឹងទប់ទល់នឹង ផលប៉ះពាល់ពីជំងឺកូវីដ-១៩ ជាពិសេសសម្រាប់អនុវត្ត “ក្របខ័ណ្ឌយុទ្ធសាស្ត្រ និងកម្មវិធីស្តារ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងការរស់នៅជាមួយកូវីដ-១៩ តាមគន្លង ប្រក្រតីភាពថ្មី”៕