World Banks ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុជិត ៧០លានដុល្លារ ដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានការអប់រំនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារពិភពលោកបាន​អនុម័តជំនួយហិរញ្ញប្បទានសរុប​ចំនួន ៦៩,២៥ លានដុល្លារអាមេរិក ដែលក្នុងនោះមាន​អំណោយពីអង្គការភាពជាដៃគូសាកលដើម្បីការអប់រំ (GPE)ផង ដើម្បីជួយ​កម្ពុជា​ក្នុង​ការធ្វើ​ឱ្យ​​កាន់តែ​​ប្រសើរនូវ​លទ្ធភាពប្រកបដោយសមធម៌ក្នុង​ការ​​ទទួលបាន​ការអប់រំជាមូលដ្ឋាន និងក្នុង​ការ​ឆ្លើយតបឱ្យ​បាន​រហ័សទៅនឹង​វិបត្តិនានា​ដែលប៉ះពាល់​ដល់​ប្រព័ន្ធអប់រំក្នុងប្រទេស។
កញ្ចប់មូលនិធិថ្មីនេះរួមមានទឹកប្រាក់​ចំនួន ៦០លានដុល្លារអាមេរិក ដែល​ធនាគារពិភពលោកនឹងផ្តល់ជាឥណទាន​​តាមរយៈសមាគមអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (IDA) និង​ចំនួន ៩,២៥លានដុល្លារអាមេរិក​ទៀតជាជំនួយឥតសំណងពីអង្គការភាពជាដៃគូសាកលដើម្បីការអប់រំ ។
ហិរញ្ញប្បទាននេះនឹងជួយទ្រទ្រង់ដល់​គម្រោងកែលម្អការអប់រំទូទៅ  (GEIP) ដែលមានរយៈពេលប្រាំឆ្នាំ ជាមួយគោលបំណង​ជួយ​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ឈានទៅសម្រេច​ចក្ខុវិស័យ​នៃផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ​នៃការអប់រំឆ្នាំ២០១៩-២០២៣។
ចក្ខុវិស័យនោះគឺឆ្ពោះទៅ “បង្កើត និងអភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស​ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់​ និងសីលធម៌ល្អ ដើម្បី​អភវិឌ្ឍ​ឱ្យបានសង្គមមួយដែលមានចំណេះដឹងជាមូលដ្ឋាន”។ ដើម្បីឈានទៅសម្រេចកម្មវត្ថុនេះ រដ្ឋា​ភិបាលកម្ពុជា​បានបង្ហាញការប្តេជ្ញាចិត្ត​លៃលករកដំណោះស្រាយដល់បញ្ហាប្រឈមធំពីរ គឺការរៀនចេះរបស់សិស្សនៅមានកម្រិតទាប និងវិសមធម៌ក្នុងលទ្ធភាពទទួលបានការអប់រំជាមូលដ្ឋាន ក្នុងនោះរួមមានការអប់រំសម្រាប់ក្មេងតូច,​ ការអប់រំកម្រិតបឋម និង​ការអប់រំកម្រិតមធ្យមសិក្សា​ចំណេះទូទៅ។ ​
លោកស្រី ម៉ារីយ៉ាម សាលីម (Maryam Salim) ប្រធានគ្រប់គ្រងនៃធនាគារពិភពលោកប្រចាំប្រទេសកម្ពុជាមានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា កម្ពុជាពិតជាបានសម្រេចសមិទ្ធផលធំៗច្រើន​នៅ​ក្នុងការពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានការអប់រំ ប៉ុន្តែ​បញ្ហានៅបន្តមាននៅឡើយ​ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងលទ្ធភាព​ទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយសមធម៌ ជា​ពិសេស​សម្រាប់​កុមាររស់នៅតំបន់ដាច់ស្រយាលឆ្ងាយ,​ កុមារក្នុងគ្រួសារក្រីក្រ ឬក្នុងបណ្តាសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច និង​កុមារមានពិការភាព។ ជាងនេះទៀត លទ្ធផលនៃការរៀនចេះរបស់​សិស្ស​បានរងការប៉ះទង្គិចយ៉ាងខ្លាំងនៅពេលដែលសាលា​រៀន​ត្រូវ​បាន​បិទទ្វារ​យ៉ាងយូរ ដោយសារ​តែការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩។
លោកស្រី អាលីស អលប្រាយ (Alice P. Albright) នាយិកាប្រតិបត្តិ​នៃអង្គការ ភាពជាដៃគូសាកលដើម្បីការអប់រំ មានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា ការផ្តល់ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុនេះ​គឺចំពេលដ៏សំខាន់ក្នុងខណៈពេលដែល​វីរុសបំប្លែងនៃកូវីដ-១៩ កំពុងបង្កផលប៉ះពាល់កាន់តែអាក្រក់ទៅលើប្រព័ន្ធអប់រំនៅទូទាំងពិភពលោក ហើយសង្ឃឹមថាជំនួយទាំងនេះ​នឹង​ជួយ​កម្ពុជា​ឱ្យបន្តពង្រីកលទ្ធភាពក្នុងការ​ទទួល​បាន​ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព និងធានា​យ៉ាងណាឱ្យ​កុមារក្នុងក្រុមងាយរងគ្រោះបំផុត​បានចូលសាលារៀន និងទទួលចំណេះដឹង។
គោលដៅមួយក្នុងចំណោមគោលដៅនានារបស់គម្រោងនេះ គឺការកែលម្អឱ្យប្រសើរឡើងនូវការប្រតិបត្តិមុខងារ​ទូទៅ​នៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធអប់រំទាំងមូល តាមរយៈការកសាងសមត្ថភាពជាតិសម្រាប់​កម្មវិធីកែទម្រង់​វិស័យអប់រំ, ការរៀបចំ​យុទ្ធ​សាស្ត្រ​ឡើងវិញ​សម្រាប់​អនុវិស័យ, និង​ការ​ត្រួសត្រាយផ្លូវមួយឆ្ពោះទៅយកការបង្រៀនធ្វើ​ជាអាជីព។ ​គម្រោងក៏មានគោលដៅមួយទៀត​ក្នុងការ​ជួយ​សម្រួល​ដល់ការរៀបចំ​ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ​នៃ​ការ​អប់រំឆ្នាំ២០២៤-២០២៨ និង​ការ​រៀបចំឱ្យមាន​ “វេទិកាឧត្តមានុវត្ត” ប្រចាំឆ្នាំក្នុងវិស័យអប់រំផងដែរ៕