ក្រោមការយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្ពស់ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-19នៅក្នុងសហគមន៍ នៅត្រឹមរសៀលថ្ងៃទី19 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021នេះ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញបានចេញសេចក្ដីសម្រេចកំណត់មានតែ «តំបន់លឿងទុំ» និង «តំបន់លឿង» ខណៈ «តំបន់ក្រហម» លែងមានបន្ដទៀតហើយ។
សាលារាជធានីភ្នំពេញ នៅល្ងាចថ្ងៃទី19 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021នេះ បានចេញសេចក្តីសម្រេចដោយបន្តដាក់ចេញវិធានការសម្រាប់ភូមិសាស្ត្រមួយចំនួនក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ19 ដោយកំណត់មានតែតំបន់លឿងទុំ និងតំបន់លឿង ហើយលែងមានតំបន់ក្រហមទៀតហើយ។
នៅក្នុងសេចក្ដីសម្រេចរបស់រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញបានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់វិធានការរដ្ឋបាលដែលបានដាក់ចេញចំពោះ «តំបន់លឿងទុំ» ត្រូវអនុវត្តសម្រាប់រយៈពេល7ថ្ងៃ ចាប់ពីម៉ោងសូន្យ ថ្ងៃទី20 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021 រហូតដល់ថ្ងៃទី26 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021។ ដោយឡែក សម្រាប់ «តំបន់លឿង» ត្រូវអនុវត្តសម្រាប់រយៈពេល14ថ្ងៃ ចាប់ពីម៉ោងសូន្យ ថ្ងៃទី20 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021 រហូតដល់ថ្ងៃទី2 ខែមិថុនា ឆ្នាំ2021។
ជាមួយគ្នានេះ រដ្ឋបាលសាលារាជធានីភ្នំពេញក៏បានបញ្ជាក់នៅក្នុងប្រការ2 ដោយបានបង្ហាញទីតាំងមួយចំនួនដែលត្រូវបានកំណត់ជាលឿងទុំ និងតំបន់លឿងផងដែរ ដូចមានបញ្ជាក់នៅក្នុងសេចក្ដីសម្រេចដូចខាងក្រោម៖