ទុនវិនិយោគក្នុងវិស័យសំណង់នៅត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១ មានជាង ១,៦៦២លានដុល្លារ ធ្លាក់ចុះប្រមាណ ៣៥ភាគរយ
តាមរយៈរបាយការណ៍ដែលចេញដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុកាលពីពេលថ្មីៗនេះបានបង្ហាញថា គិតត្រឹមត្រីមាសទី១ដើមឆ្នាំ២០២១ ទំហំទុននៃការ វិនិយោគលើវិស័យសំណង់នៅទូទាំងប្រទេសសរុបមានជាង ១,៦៦២លានដុល្លារ បើប្រៀបធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០មានការធ្លាក់ចុះ ប្រមាណ៣៥ភាគរយដែលមានប្រមាណជាង ២,៥០០ពាន់លានដុល្លារ ហើយភាគច្រើនជាគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ផ្នែកលំនៅដ្ឋាន។
ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា(CVEA)លោក ច្រឹក សុខនីម បានលើកឡើងថា ទំហំនៃចំនួនទុនវិនិយោគខាងលើ​​នេះ​បើ​ប្រៀប​ធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០គឺមានការធ្លាក់ចុះ ប៉ុន្តែវាមិនទាន់ជាសញ្ញាអាក្រក់នោះឡើយ បើគិតពីសកម្មភាពជាក់ស្ដែងដែល​កើតមាននៅ​ក្នុង​វិស័យមួយនេះ។
លោក ច្រឹក សុខនីម បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់AMSថា ភាពជាក់ស្ដែងនៅក្នុងត្រីមាសទី១នៃឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះ មិនថាចំពោះសកម្មភាពវិនិយោគនៅ​ក្នុងទីផ្សារអចលនទ្រព្យរួម(ការទិញ-លក់)ក៏ដូចជាសកម្មភាពនៃការអភិវឌ្ឍគម្រោងនានាភាគច្រើនត្រូវបានផ្អាកទាំងអស់ ពោលគឺមានឱកាសត្រឹមតែជា​ង១​ខែ​ប៉ុណ្ណោះកាលពីខែមករា និងដើមខែកុម្ភៈ លុះចាប់ពីពាក់កណ្តាលខែកុម្ភៈ សកម្មភាពស្ទើរទាំងស្រុងត្រូវបានផ្អាក បន្ទាប់ពីផ្ទុះឡើងនូវការរាតត្បាតក្នុង​សហគមន៍ ជាពិសេសព្រឹត្តិការណ៍២០កុម្ភៈដែលកំពុងបន្តរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ។
“វាមិនមែនជារឿងចម្លែក ឬភ្ញាក់ផ្អើលនោះទេចំពោះការធ្លាក់ចុះនៃទំហំទុនវិនិយោគក្នុងវិស័យសំណង់នៅដើមឆ្នាំ២០២១នេះ ព្រោះ​ហេតុផល​​សំខាន់ៗយើងគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែបានដឹង និងមើលឃើញផ្ទាល់ភ្នែកគ្រប់គ្នានៅពេលនេះស្រាប់។ គម្រោងវិនិយោគ និងអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងវិស័យសំណង់នានា​ភាគ​ច្រើនគឺ​កើតមាននៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងបណ្តាខេត្តដែលជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ច លុះពេលមានព្រឹត្តិការណ៍កុម្ភៈកើតឡើង មនុស្សទាំងអស់បារម្ភពីបញ្ហា​សុវត្ថិភាព ដូច្នេះផែនការនៃគម្រោងវិនិយោគនានាត្រូវបានផ្អាកទុកសិនរង់ចាំឱកាសស្ងប់ពីវិបត្តិទើបអាចចាប់អនុវត្ត”
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការវិឌ្ឍន៍របស់វិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា ស្ថាប័នអន្តរជាតិធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានធ្វើការព្យាករណ៍ថា នៅត្រឹមដំណាច់​ឆ្នាំ២០២១​ខាង​មុខនេះនឹងមានកំណើនឡើងវិញ ខណៈដែលវិស័យសេដ្ឋកិច្ចជាតិត្រូវបានរំពឹងថាមានកំណើនប្រមាណ៤ភាគរយ។ ជាមួយនឹងការព្យាករណ៍​ខាងលើនេះ លោក ច្រឹក សុខនីម បានបង្ហាញពីការគាំទ្រ និងយល់ស្រប ដោយលោកបានបញ្ជាក់ថា  បច្ចុប្បន្ននេះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុង​យកចិត្ត​ទុក​ដាក់​ក្នុងការជំរុញការចាក់វ៉ាក់សាំងជូនប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាឱ្យបានកាន់តែច្រើស្របតាមផែនការ។
“នៅពេលដែលវ៉ាក់សាំងត្រូវបានប្រើប្រាស់ដើម្បីការពារជំងឺឆ្លងបានកាន់តែច្រើន ការរីករាលដាលត្រូវបានទប់ស្កាត់ ខណៈដែលនៅតាមបណ្តា​ប្រទេសដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងវិនិយោគជាមួយកម្ពុជាធំៗ ដូចជាប្រទេសចិនជាដើមក៏ចាប់ផ្តើមមានភាពល្អប្រសើរឡើងវិញ នោះកំណើននៃការវិនិយោគនឹងកើត​មានឡើងវិញបន្ថែមពីលើគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ដែលធ្វើឡើងដោយអ្នកនៅក្នុងស្រុក។ ដូច្នេះគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ថ្មីនឹងចាប់ផ្តើមមានឡើងវិញ ហើយកំណើនទុន​វិនិយោគនៅក្នុងវិស័យសំណងក៏កើនឡើងផងដែរ។ ប៉ុន្តែខ្ញុំយល់ថា វានឹងចាប់ផ្តើមពីគម្រោងដែលមានទំហំទុនវិនិយោគតិចមុន ហើយគម្រោងធំៗនឹងមក​បន្ត​តាមក្រោយ បន្ទាប់ពីគម្រោងចាស់ៗដែលបន្សល់ទុកកាលពីឆ្នាំចាស់ត្រូវបានលេចចេញជារូបរាងជាបណ្តើរៗ”