កំពត ៖ ឧបរកណ៍ភ្លេងខ្មែរ ដូចជា ស្គរដៃ ខឹម ទ្រអ៊ូ ទ្រឆា និងទ្រសោ ជាដើម សុទ្ធតែតម្រូវឱ្យចំណាយពេលវេលាយូរក្នុងការច្នៃ និងផលិតឡើង ដោយសារតែឧបករណ៍នីមួយៗត្រូវការ វត្ថុធាតុដើមដែលជាគ្រឿងបង្គុំច្រើន រួមទាំងការឆ្លាក់រូបលម្អបន្ថែមផ្សេងៗច្រើនទម្រាំក្លាយជាឧបករណ៍ភ្លេងខ្មែរដែលអាចយកទៅប្រើប្រាស់បាន។ ប៉ុន្តែសម្រាប់តម្លៃនៃឧបករណ៍ភ្លេងនីមួយៗក៏ទទួលបានថ្លៃ ដែលជាការឆ្លើយតបទៅនឹងការចំណាយពេល និងធនធានក្នុងការផលិតឡើង។
លោក ហ៊ុន វៃ ជាអ្នកទទួលធ្វើឧបករណ៍ភ្លេងខ្មែររស់នៅភូមិអង្គឃ្លៃ ឃុំត្រមែង ស្រុកឈូក ខេត្តកំពត បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា ដោយសារតែស្រឡាញ់វិស័យសិល្បៈខ្មែរបុរាណ ជាពិសេសការប្រគំភ្លេងខ្មែរ លោកបានហាត់រៀនទាំងការលេងភ្លេង ក៏ដូចជាការផលិតឧបករណ៍ភ្លេងខ្មែរផងដែរ ហើយរហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ក៏មានទទួលផលិតឧបករណ៍ភ្លេងខ្មែរនេះសម្រាប់លក់ផងដែរ ប៉ុន្តែសម្រាប់តែតាមរយៈការកម្ម៉ង់ប៉ុណ្ណោះ ព្រោះឧបករណ៍នីមួយៗត្រូវចំណាយពេលយូរក្នុងការផលិត និងមានតម្លៃថ្លៃរហូតដល់រាប់រយដុល្លារក៏មានដែរ។
“ខ្ញុំពុំមានធ្វើជាអាជីវកម្មអ្វីធំដុំនោះទេ ដោយសារការធ្វើនេះភាគច្រើនគឺសម្រាប់តែប្រើប្រាស់នៅក្នុងក្រុមភ្លេងខ្មែររបស់ខ្ញុំតែប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែសម្រាប់បងប្អូនដទៃទៀតដែលគាត់ចង់បាន គាត់អាចធ្វើការកម្ម៉ង់ទើបយើងធ្វើជូន ហើយសម្រាប់រយៈពេលផលិតគឺមួយខែជាងទើបរួច ដោយសារយើងធ្វើឡើងដោយសម្រិតសម្រាំង រាប់ទាំងការឆ្លាក់ក្បាច់ជាដើម ហើយម៉្យាងទៀតតម្លៃនៃឧបករណ៍ភ្លេងនីមួយៗគឺថ្លៃគួរសម ដូចជា ទ្រអ៊ូ ជាដើម អាចមានចន្លោះពី ៣០០-៤០០ដុល្លារសម្រាប់ទ្រមួយដើម”
“យើងផលិតផ្ដោតលើ ទ្រអ៊ូ និងទ្រសោ ហើយពុំសូវមានអតិថិជនច្រើនប៉ុន្មានទេដោយសារឧបករណ៍ប្រភេទនេះមានតម្លៃថ្លៃ។ ចំពោះសម្ភារដែលយើងត្រូវការដើម្បីធ្វើទ្រសោមួយរួមមានដូចជា ឈើប្រណីត និងឆ្អឹងគោក្រាស់ល្អ ហើយចំពោះប្រភេទទ្រអ៊ូ យើងត្រូវការត្រឡោកដូងដែលមានរាងធំ និងក្រាស់ល្អ ឬគេហៅថារាងក្បាលដំរី ដែលភាគច្រើនគឺពិបាករក។ ចំណែកការផលិតមានច្រើនដំណាក់កាល តាំងពីការច្រៀកឈើ ស្វានរន្ធ តឆ្អឹង ឈូសចេញជារាង ឆ្លាក់ក្បាច់ ពាសស្បែក ដាក់ដងឆាក និងដាក់ខ្សែជាដើម”
ជាមួយនឹងការប្រាប់ពីតម្លៃនៃឧបករណ៍ភ្លេងខ្មែរ ទ្រអ៊ូ និងទ្រសោ ខាងលើនេះ លោក ហ៊ុន វៃ ក៏បានរំលឹកឱ្យដឹងផងដែរថា លោកជំនាញ និងចំណេះចេះធ្វើឧបករណ៍ភ្លេងខ្មែរបុរាណនេះតាំងពីក្មេងដោយរៀនពីចាស់ៗរស់នៅក្នុងស្រុកភូមិរួមគ្នា និងរៀនបន្ថែមពីគ្រូជំនាញនៅភ្នំពេញ ហើយក្រៅពីនេះ លោកក៏បានមើលក្បាច់តាមប្រព័ន្ធយូធូបផងដែរ។ ដោយឡែក សម្រាប់ថ្ងៃអនាគត ប្រសិនបើទីផ្សារឧបករណ៍ភ្លេងខ្មែរអាចកើនឡើងខ្ពស់ លោក និងក្រុមគ្រួសារក៏ចង់ពង្រីកអាជីវកម្មនេះឱ្យកាន់តែទូលាយ ដើម្បីចែកចាយ និងថែរក្សានូវឧបករណ៍ភ្លេងខ្មែរបុរាណទៅកាន់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ៕