ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត៖ ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាព ជាកត្តាសំខាន់មិនអាចខ្វះបាន សម្រាប់​លើកស្ទួយសហគ្រិនភាព
នាថ្ងៃទី ២៤ ខែឧសភាថ្មីៗនេះ សហគ្រិនខ្មែរដែលជាស្ថាប័នបង្កើតឡើងដោយ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិង​ហិរញ្ញវត្ថុ បានរៀបចំ “ថ្ងៃបណ្តាញទំនាក់ទំនងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី” ដើម្បីជាការផ្ដល់វេទិកាជូនដល់ដៃគូរ​ដែលបានចូលរួម នូវឳកាសក្នុងការទំនាក់ទំនង ក៏ដូចជាបើកកិច្ចពិភាក្សា​ដើម្បីបង្កើតជាយុទ្ធសាស្ត្រ​ដ៏រឹងមុំាមួយ សម្រាប់ការអនុវត្តគម្រោងទៅថ្ងៃអនាគត។
កម្មវិធីនេះដែរ ធ្វើឡើងក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តម​ វង្សី វិស្សុត រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអម​នាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធាន ក្រុមប្រឹក្សាបរធន​បាល​នៃមូលនិធិអភិវឌ្ឍសហគ្រិនភាព។​ ក្រៅពីនោះ ក៏មានការចូលរួមពីអ្នកតំណាងមកពីស្ថាប័ន​រាជរដ្ឋាភិបាល ស្ថានទូត ស្ថាប័ន​គាំទ្រវិស័យសហគ្រិនភាព (ESOs) ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ សមាគម បណ្តាញធុរកិច្ច និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ​ដទៃទៀត​ សរុបប្រមាណជា ១២០នាក់។
ក្នុងឳកាសនេះផងដែរ សហគ្រិនខ្មែរបានលើកឡើងពី សកម្មភាពមួយចំនួនក្នុងចំណោមកម្មវិធីជា​ច្រើនដែល​បានអនុវត្ត​កន្លងមករាប់បញ្ចូលកាគាំទ្រទាំងផ្នែកបច្ចេកទេស និងហិរញ្ញវត្ថុ។ ក្នុងនោះ ក៏មានវគ្គជជែកពិភាក្សា ដែលមានការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីសំណាក់ដៃគូជាតិ និងអន្តរជាតិ ក្នុងការចែករំលែកមតិកែលម្អ និងបទពិសោធន៍ដែលរួមចំណែកដល់ការកែលម្អប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី។
តាមរយៈកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងកន្លងមកនេះ ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាព គឺជាកត្តាសំខាន់មិនអាចខ្វះបានសម្រាប់លើកស្ទួយសហគ្រិនភាព និងជាសសរស្តម្ភ នៃការអភិវឌ្ឍវិស័យឯកជន ដែលជាកម្លាំងចលករក្នុងការទ្រទ្រង់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ការបង្កើតតម្លៃបន្ថែម ការបង្កើតការងារ ការបង្កើនប្រសិទ្ធភាព សេដ្ឋកិច្ច និងជាប្រភព​នៃនាវានុវត្តន៍។”
ឯកឧត្តមបន្តមានប្រសាសន៍ទៀតថា៖
“រាជរដ្ឋាភិបាលចង់ឃើញធុរកិច្ចបង្កើតថ្មី (Start-up) រីកលូតលាស់ក្លាយ ទៅជាសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SMEs) ចង់ឃើញសហគ្រាសធុនតូច (Micro Enterprises) រីកលូតលាស់ក្លាយទៅជាសហគ្រាសធុនមធ្យម (Medium Enterprises) និងចង់ឃើញសហគ្រាសធុនមធ្យម រីកចម្រើនលូតលាស់អភិវឌ្ឍន៍ខ្លួន ទៅជាសហគ្រាសធុនធំ ព្រមទាំងចង់ឃើញសហគ្រាសទាំងនោះ ជួយបង្កើតតម្លៃបន្ថែមឱ្យបានកាន់តែច្រើនក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងបង្កើនសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងឱ្យកាន់តែខ្លាំងក្លា។”
យ៉ាងណាមិញ ដើម្បីសម្រេចនូវគោលដៅសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងនេះ សហគ្រិនខ្មែរបានធ្វើការជាច្រើន ដោយផ្ដោតសំខាន់លើវិស័យចំនួន៤គឺ បច្ចេកវិទ្យា កសិកម្ម ឧស្សាហកម្ម និងសេវាកម្ម។
បើតាម ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឈៀង វណ្ណមុនិណ្ឌ នាយកប្រតិបត្តិនៃសហគ្រិនខ្មែរ បានឲ្យដឹងថា កន្លងមកសហគ្រិនខ្មែរបានដាក់ចេញនូវសកម្មភាពជាច្រើន ដើម្បីជាជំនួយដល់ធុរកិច្ចបង្កើតថ្មី និងសហគ្រាសដែលកំពុងដំណើរការអាជីវកម្មផងដែរ។
សកម្មភាពទាំងនោះរួមមាន៖ បណ្ដុះបណ្ដាលសិស្សានុសិស្សចាប់​តាំងពីកម្រិតវិទ្យាល័យទៅ ដោយបណ្ដុះ​គំនិតសហគ្រិនភាពទៅដល់ពួកគេ។ សម្រាប់សហគ្រិន​​ដែល​​ចង់​​​ក្លាយជា​អ្នកប្រកបអាជីវកម្មណាមួយ ពួកគេក៏នឹងទទួលបានការបណ្ដុះបណ្ដាល អំពីរបៀបដែលធ្វើ​ឲ្យអាជីវកម្មពួកគេលូតលាស់ បន្ទាប់មក​នៅ​​ក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី នៅពេលដែលសហគ្រិន​ចាប់ផ្ដើម​អាជីវកម្ម ពួកគេនឹងប្រឈម​មុខនឹងការខ្វះ​បណ្ដាញ ដូច្នេះសហគ្រិនខ្មែរក៏មានក្រុមការងារដែលធ្វើការ លើចំនុចនេះតែម្ដង។ និងចុងក្រោយ សហគ្រិនខ្មែរ​ក៏មានជួយជាថវិកា​សម្រាប់ទ្រទ្រង់អាជីវកម្ម​ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយកូវីដផងដែរ៕