មូល​ហេតុ កម្ពស់ទឹកជំនន់ ទន្លេមេគង្គ ចំបងដែលធ្វើអោយ ទិន្នផលត្រីធ្លាក់ចុះដោយ ទិន្នផលត្រីធ្លាក់ចុះដោយសារកម្ពស់ទឹកជំនន់ ទន្លេមេគង្គ ស្ថិតក្នុង កម្រិតទាប ហើយបានអូសបន្លាយជាងមួយខែ វិសាលភាពនៃទឹកជំនន់ ក្នុងបឹងទន្លេសាប និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ វិសាលភាពនៃទឹកជំនន់ ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ស្ថិតក្នុងកម្រិតទាប
រឿងធ្វើប្រហុក ផ្អក ជាប្រពៃណី ហើយជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដូច្នេះបើយើងប្រមើលមើលទៅលើរឿងធ្វើប្រហុក ផ្អកនេះបានក្លាយទៅជាប្រពៃណី ហើយជារៀងរាល់ឆ្នាំ ពលរដ្ឋខ្មែរយើងតែងមកធ្វើប្រហុក ផ្អកក្នុងរដូវត្រីត្រូវ ព្រោះប្រហុក ផ្អកជាអាហារ ដែលខ្វះមិន បានក្នុងសម្លខ្មែរ ហើយអាចឆ្នៃបានច្រើនមុខ និងជាការពេញនិយម ចុះបើយើងធ្វើមិនបាន? តើបានអ្វីហូប?តាមពិត មិនទាន់ខ្វះនៅឡើយទេ គ្រាន់តែខ្សត់ត្រីពីឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ តែយើងអាចនៅ មានប្រហុក ហូបនៅឡើយ។ យើងទៅស្តាប់អ្នកប្រកបអាជីវកម្មត្រីប្រហុកជាបងប្អូនខ្មែរឥស្លាមវិញម្តង។ ចុះបើយើងធ្វើមិនបាន? តើបានអ្វីហូប?
តម្លៃត្រីថោក ឬថ្លៃអាស្រ័យទៅលើត្រីចាប់បានតិច ឬច្រើន។ តម្លៃត្រីថោក ឬថ្លៃអាស្រ័យទៅលើត្រីចាប់បានតិច ឬច្រើន។ ម្ចាស់អាជីវកម្មត្រីប្រហុក ដែលមានទីតាំងស្ថិតក្នុងសង្កាត់ច្រាំងចំរេះ1 ខណ្ឌឫស្សីកែវ រាជធានីភ្នំពេញ ក្រុមគ្រួសារលោកស្រី ហ្វាតទីម៉ាស់ ហៅក្រៅថា ម៉ាត់យួន អាយុ54 ឆ្នាំបានប្រាប់ AMSថា
«ចាប់ពីថ្ងៃទី20 ខែធ្នូ ឆ្នាំ2020 ពេលត្រីត្រូវដំបូង ដោយមានទូកខ្លួនឯងទៅយកត្រីពីដាយ(កាលពីត្រីត្រូវក្នុងសប្តាហ៍មុនបានជាមធ្យម 3,5 តោន
ក្នុងរយៈពេល24ម៉ោង)»។
នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកម៉ាត់លី កូនប្រសាររបស់លោកស្រី ម៉ាត់យួន។
លោកបានបញ្ជាក់ផងដែរថា ទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ លោកនៅតែមានសុទិដ្ឋិនិយមទៅលើមុខរបរអាជីវកម្មត្រីប្រហុកនេះ ព្រោះបើតាមម្ចាស់អាជីវកម្មរូបនេះ ការងារនេះជាមុខរបរដែលតពីឪពុកម្ដាយរបស់លោក អស់រយៈពេលជាង10 ឆ្នាំមកហើយតែក៏ជាអជីវកម្មកម្រិតទី2 ប៉ុណ្ណោះ ហើយមាន​ប្រមាណជាង100 អាជីវកម្មកំពុងប្រកួតប្រជែងគ្នាសព្វថ្ងៃ។ឯអាជីវកម្មបណជិត20ទៀតស្ថិតក្នុងលំដាប់ទី1កំពុងដំណើរការផងដែរ។
បានឱ្យដឹងថា តាមរបាយការណ៍របស់ រដ្ឋបាលជលផល ការប្រមូលផលត្រីសម្រាប់ធ្វើប្រហុកផ្អកនេះ មានការថយចុះពី 14,320តោននៅឆ្នាំ2019មកនៅត្រឹម 9,900តោននាឆ្នាំ2020នេះ។ ការធ្លាក់ចុះទិន្នផលត្រីទឹកសាបនេះដោយសារតែបម្រែបម្រួលកម្រិតទឹកនៅក្នុងរដូវវស្សាឆ្នានេះមានកម្រិតទាបដែលមិនអំណោយផលដល់ត្រីក្នុងការបង្កបង្កើនកូន។បើទោះបីថាត្រីសម្រាប់ធ្វើប្រហុកផ្អកនៅឆ្នាំថមថយចុះយ៉ាងណាក្តី ក៏មិនប៉ះពាល់ដល់ការធ្វើប្រហុកផ្អកនោះទេ គឺនៅតែមានបរិមាណគ្រប់គ្រាន់។ 2019 2020 14,320តោន ផលត្រីសម្រាប់ធ្វើប្រហុកផ្អក 9,900តោន ផលត្រីសម្រាប់ធ្វើប្រហុកផ្អក
ឆ្នាំ២០១៩ មានចំនួន 326,500 តោន ផលនេសាទ ក្នុងដែននេសាទ ប៉ុន្តែផលទទួលបានពីការធ្វើវារីវប្បកម្មមានការកើនឡើងប្រមាណ 30% បើប្រៀបធៀបក្នុងឆ្នាំ2019 មានចំនួន 307,408តោន និងឆ្នាំ2020នេះអាចទទួលបានចំនួន400,400តោន៕ ឆ្នាំ២០២០ មានចំនួនប្រមាណតែ 268,000 តោនប៉ុណ្ណោះ