លម្អិត​គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទាំង​១៧៤គម្រោង​ត្រឹមឆ្នាំ២០៣៣
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុ​ងផែនការមេ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​តាំងពី​អាណត្តិទី​៦ត្រូវធ្វើការ​​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ចំនួន១៧៤​គម្រោង​ ជាមួយនឹងទំហំ​ថវិកា​សរុប​ជិត​៤០​ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក​គិតចាប់ពី​ឆ្នាំ២០២៣​ ដល់ឆ្នាំ២០៣៣​​ ។
បើតាមសៀ​វភៅ​ផែនការ​មេគ្រប់ជ្រុង​ជ្រោយ​ស្ដីពី​ប្រព័ន្ធដឹក​ជញ្ជូន​អន្តរ​មធ្យោបាយ​ និងភស្តុភារកម្ម​កម្ពុជា​ឆ្នាំ២០២៣-២០៣៣ បានបង្ហាញថា​ គម្រោង​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​គ្រោង​អភិ​វឌ្ឍន៍ច្រើនជាង​គេនោះគឺគម្រោងផ្លូវ​ថ្នល់​ដែល​មានរហូតដល់​៩៤គម្រោង បន្ទាប់​មកគឺគម្រោង​ដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវ​ទឹកសាប ដែលមានចំនួន​២៣​គម្រោង គម្រោង​ដឹកជញ្ជូនតាម​ផ្លូវ​សមុទ្រ​​មានចំនួន​២០​គម្រោង​ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ផ្លូវ​ដែក​ចំនួន៨​គម្រោង និង​គម្រោ​ង​ប​ន្ថែម​ផ្សេងទៀត​ចំនួន​៤គម្រោង ។
ក្នុង​សៀវភៅ​ផែនការ​មេ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បានឱ្យដឹងថា ​ថវិកា​ប៉ានស្មាន​តម្រូវ​ការ​ហិរញ្ញប្បទាន​មាន​ទំហំ​​សរុប​ប្រមាណ ៣៦,៦៧ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ដែល​ក្នុង​នោះ​តម្រូវ​ការ​​ក្នុ​ងរយៈ​ពេល​ខ្លី​​ និងមធ្យម​ពីឆ្នាំ២០២៣​​ ដល់ឆ្នាំ២០២៧ មានប្រមាណ ១៩,៩២​ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក ឬជាមធ្យម​ប្រមាណជិត​៤​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិកក្នុងមួយឆ្នាំ ​។​
ក្នុង​ផែនការ​មេ​បានបញ្ជាក់ថា ប្រភព​ហិរញ្ញប្បទាន​សម្រាប់យកមកអភិវឌ្ឍ​ន៍​គម្រោងទាំង​នោះរួមមាន ១.យន្ត​ការ​គាំទ្រហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​គម្រោង​វិនិយោគ​សាធារណៈហិរញ្ញប្បទាន​ដោយ​ថវិកា​ជាតិ​, ២. យន្តការ​គាំទ្រ​ហិ​រ​ញ្ញ​វត្ថុ​សម្រាប់គម្រោងវិនិយោគ​សាធារណៈហិរញ្ញប្បទាន​ពី​ក្រៅ​ប្រទេស​ , និង​៣.​យន្ត​ការ​គាំទ្រ​ហិរញ្ញវត្ថុ ស​ម្រាប់​គម្រោង​វិនិ​យោគ​សា​ធា​រ​ណៈ​តាម​​យន្ត​ការ​ភាពជាដៃគូរវាង​រដ្ឋ​ និងឯកជន ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ដោយសារតែផែនការ​មេ​នេះ មានលក្ខណៈស្មុគ្រស្មាញ​ និង​ប្រើ​ពេលវេលា​យូរ ការអនុវត្តផែន​ការ​មេនេះ​ត្រូវ​គ្រប់គ្រង​ហានិភ័យ​ចម្បងៗដូចជា ១.ការកៀរគរ​ហិរញ្ញ​ប្ប​ទាន​​ដើម្បីទ្រទ្រង់​ការ​វិនិយោគ​អាច​នឹង​សម្រេច​បាន​តាមការរំពឹងទុក​ដោយសារ​ការ​ប្រែប្រួល​នូ​វលក្ខខណ្ឌ​ហិរញ្ញវត្ថុ​, ២. ការ​ប៉ាន់ស្មាន​ចំណាយ​អាច​នឹងទាប​ជាង​ចំណាយ​វិនិ​យោគ​ជាក់​ស្ដែង , ៣.បញ្ហា​គ្រោះធម្មជាតិ និង​ការ​ប្រែ​ប្រួល​អាកាសធាតុអាច​នឹងបង្អាក់​នៃការ​កសាង​ហេដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ធ , ៤ ការ​ផ្ដល់​អាទិភាពលើ​ការថែទាំ និងជួសជុល​នឹង​កម្រិត​ដល់​លទ្ធផល​នៃ​កា​រកសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ , ៥. វិបត្តិហិរញ្ញវត្ថុ សុខភាព និង​សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក នាំឱ្យសេដ្ឋកិច្ច​ប្រែប្រួល​ និងផ្លាស់​ប្តូរ​លក្ខខណ្ឌ ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ ៦. ការ​សម្របសម្រួលស្ថាប័ន និង​ធនធាន​មនុស្ស​មិនទាន់មានប្រសិទ្ធភាព​ដែល​អាច​នាំទៅរក​ហានិភ័យ​សម្រាប់ការ​អនុវត្ត​ផែនការ​ទាំង​មូល ៕