ប្រធាន​ AmCham Cambodia កោតសរសើរបរិយាកាស​វិនិយោគ​​នៅកម្ពុជា​ និងថា​វិនិយោគិន​បរទេស​គួរ​តែ​មកកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកប្រចាំកម្ពុជា (AmCham Cambodia) បាន​កោត​សរសើរពីកិច្ចខិ​តខំប្រឹ​​ង​ប្រែ​ងរ​បស់កម្ពុជាក្នុងបរិវត្តកម្មឌីជីថល ហើយថាក​ម្ពុ​ជា ​ជា​ប្រទេ​​សមួយ​ដែ​លប​ង្ក​ល​ក្ខណៈងា​យ​ស្រួល​ដ​ល់អ្ន​ក​វិ​និ​យោគ ពីព្រោះកម្ពុជាមានស្ថិរភាពនយោបាយ និង​ស​ន្តិសុ​ខ​ពេ​ញ​លេញ​ដែ​ល​ជា​កា​តា​លី​ក​រជំ​រុ​ញ​ឱ្យ​​អ្នក​វិ​និ​យោ​គមា​ន​ទំ​នុ​កចិត្តខ្ពស់​ក្នុង​ការ​មក​បណ្ដាក់​ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា ។ ការលើកឡើង​នេះ​ធ្វើ​ឡើង​ក្នុងជំនួបជាមួយឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀប​ចំដែន​ដី នគរូប​នីយកម្ម និងសំណង់ កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤​ ។​
ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំ​ណង់ បានលើកឡើងអំពីវិស័​យស​ក្តា​នុព​ល​​​មួ​យចំនួនសម្រាប់កា​រ​វិនិ​យោ​គ​រ​ប​ស់វិ​និ​​យោគិ​​ន​បរទេសនៅកម្ពុជា។ ក​ម្ពុ​ជា​អា​ច​ស​ហកា​រ​លើ​​វិ​ស័​យ​អ​ច​ល​នទ្រព្យដល់​អ្ន​ក​វិ​និ​យោគ​អា​​មេ​រិ​ក​ដែលក្នុង​វិ​ស័យអ​ចលន​ទ្រព្យ​នេះ​គឺត្រូវកា​រ​​ភាព​រហ័ស​ទាន់ចិត្ត និងតម្លាភាពអំពីបរិវត្តកម្មឌីជីថល ។​
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី ក៏បានលើកឡើងអំពីកិច្ចការរបស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ជាពិសេសទាក់ទិននឹងការចុះបញ្ជីដីធ្លីបង្ហើយ ដើម្បីបង្កើត​បរិយាកា​សគ្មាន​វិវាទ​នៅទូទាំងប្រទេស។ កម្ពុជា បានចាត់ទុកសម្ដេចព្រះនរោត្តមសីហនុ គឺជានិមិត្តរូបបិតាឯករាជ្យជាតិ រីឯសម្ដេច​អ​គ្គ​ម​ហាសេ​​នាប​តីតេជោ ហ៊ុន សែន ជានិមិត្ត​រូប​​នៃបិតាសន្តិភាព និងសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែ​ត​ ជាបិតាសហ​ស​ម័​យកម្ពុជា ខណៈដែលបច្ចុប្បន្ន កម្ពុជាកំពុងប្រែក្លាយមុខមាត់ថ្មី ដោយមិនមានការខ្វ​ល់​ខ្វា​យ​ទៅ​នឹ​ង​ជ​ម្លោះ ឬវិវាទ​អ្វី​ផ្សេងទៀតនោះទេ តែកំពុងផ្ដោតសំខាន់ទៅលើការអភិវឌ្ឍខ្លួនទៅមុខ ​ហើយ​ខិ​ត​​ខំប្រឹ​ង​ប្រែ​​ងក្នុងការទា​ក់​ទាញ​អ្នក​វិនិយោគ​ឱ្យម​កបណ្ដាក់​ទុន​វិនិយោគនៅ​កម្ពុជា​ឱ្យបាន​កា​ន់តែ​ច្រើន​ថែមទៀត។
​ក្នុងឱកាសនេះដែរ ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បាន​​បន្ថែមថា​ ៖
«កម្ពុជាមិនមានការរើសអើងពូជសាសន៍ ឬសាសនាអ្វីនោះទេ តែជាប្រទេសមួ​យដែ​ល​ផ្ដល់​សិ​ទ្ធិ​សេ​រី​ភា​​ពគ្រ​ប់គ្រាន់ ហើយប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅប្រ​កបដោយ​ភាពសុ​ខដុម​រមនា។ បច្ចុប្បន្ន អាទិភាពចម្បងដែលយើងផ្ដោតសំខាន់នោះគឺធ្វើយ៉ាងណាឱ្យប្រជាពលរដ្ឋអាចរស់នៅបានប្រកបដោយភាពសុខសាន្ត មានផ្ទះសម្បែ​ង និងអា​ហារ​ហូប​ចុក​គ្រប់​គ្រាន់​ មានការងារធ្វើ ទទួលបានប្រាក់ចំណូលសមរម្យ និងមានលទ្ធភាពធ្វើដំណើ​រកំសាន្តគ្រប់ទីកន្លែង»។
បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានស្នើដល់សភាពាណិជ្ជ​កម្ម​អា​មេ​រិ​ក​​ប្រ​ចាំ​ក​ម្ពុជា ​ពិនិត្យ​ល​ទ្ធភាព​ក្នុងការកៀរគរអ្នកវិនិយោគអាមេរិកមកវិនិយោគនៅកម្ពុជាឱ្យបានកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត។
ជាការឆ្លើយតប សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកប្រចាំកម្ពុជា បានឯកភាព និង​ពិ​ភា​ក្សាប​​ន្ថែ​ម​ទៀ​ត​ចំ​ពោះ​ចំ​ណុ​ច​ដែ​ល​អា​ច​សហ​កា​រ​គ្នាបាន ហើយបានកោ​តស​រសើរ​ចំពោះ​សមិទ្ធផលរយៈពេលមួយឆ្នាំរបស់ក្រសួងរៀ​ប​ចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ព្រមទាំងបានគាំទ្រ និងថ្លែង​អំណ​រ​គុ​ណ​ដ​ល់​​រា​ជ​រ​ដ្ឋា​ភិបា​ល​កម្ពុ​​ជាដែ​ល​បា​ន​ស​ហការយ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធជាមួយវិស័យឯកជនអាមេរិកដែលកំពុងមានវត្តមាននៅកម្ពុជា។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុនមួយចំនួនរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកដែលកំពុងតែធ្វើការវិនិយោគយ៉ាងសកម្មនៅកម្ពុជាភាគច្រើនផ្តោតទៅលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យា IT វិស័យគ្រប់គ្រង សំណង់ និងអភិវឌ្ឍន៍អ​ចលន​ទ្រព្យ​។ ដោយឡែក បេសកក​ម្ម​រ​ប​ស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិក ផ្ដោតទៅលើការលើកកម្ពស់ពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគរវាងកម្ពុជា និងស​​ហរដ្ឋអាមេរិក ជា​ពិសេ​ស​គឺព្យាយាម​កៀរគ​រ​​អ្ន​ក​វិ​និ​យោ​គ​អា​មេ​រិ​កឱ្យ​ម​​ក​ប​ណ្ដា​ក់ទុ​ន​វិ​និ​យោគ​​នៅ​ក​ម្ពុជា​ប​ន្ថែម​ទៀត ដើម្បី​ជួយ​លើ​ក​ក​ម្ព​ស់​ជីវភាពរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ៕