ភ្នំពេញ ៖ បើទោះជាការផ្គត់ផ្គង់លំនៅឋាននៅកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន ជាពិសេសនៅរាជធានីភ្នំពេញមានចំនួនច្រើនលើសលប់ ជាពិសេសនៅតាមតំបន់ជាយក្រុង សម្រាប់អ្នកជំនាញនៅក្នុងវិស័យសំណង់ និងលំនៅឋានអះអាងថា ចំនួនទាំងនេះនៅមិនទាន់គ្រប់តម្រូវការនោះទេ ប៉ុន្តែអ្វីដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់នោះ គឺអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ចាំបាច់ត្រូវតែពង្រឹងទៅលើគុណភាពជាចម្បងដើម្បីប្រកួតប្រជែងនៅលើទីផ្សាររួម។
អ្នកស្រី ចន្ទី ទិវា នាយិកាប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Century 21 Advance Property បានមានប្រសាសន៍ថា នៅពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ តម្រូវការលំនៅឋាននៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនឹងមានការកើនខ្ពស់ មានអ្នកស្វែងរកទិញផ្ទះកាន់តែច្រើន ស្របនឹងកំណើនប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញកាន់តែកើនឡើងដោយសារតែការផ្លាស់ប្តូរទីលំនៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋមកពីបណ្ដាខេត្តនានា រាប់ទាំងអ្នកមកប្រកបអាជីវកម្ម បម្រើការងារ ក៏ដូចជា សិស្ស-និស្សិតដែលត្រូវឡើងមកបន្តការសិក្សាផងដែរ ។
“ទន្ទឹមនឹងកំណើននៃចំនួនលំនៅឋានកាន់តែច្រើននៅរាជធានីភ្នំពេញនេះដែរ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ក៏ត្រូវតែពង្រឹងនូវគុណភាពសំណង់របស់ខ្លួនបើសិនជាមិនចង់បាត់បង់អតិថិជន ហើយអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ក៏ត្រូវកែប្រែនូវសោភ័ណភាពនៃផ្ទះនីមួយៗដើម្បីទាក់ទាញអតិថិជនផងដែរ”
អ្នកស្រី ចន្ទី ទិវា បានបញ្ជាក់ថា ៖
“នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ជាស្ថានភាពមួយដែលអ្នកលក់អចលនទ្រព្យច្រើនជាងអ្នកទិញ និងជាឱកាសសម្រាប់អ្នកស្វែងរកទិញអចលនទ្រព្យ ដែលអាចមានជម្រើសច្រើន និងមានលទ្ធភាពក្នុងការចរចាជាមួយអ្នកលក់។ ដូចយើងបានឃើញស្រាប់ហើយ បច្ចុប្បន្ននេះ ថ្វីត្បិតតែស្ថានភាពកូវីដ១៩នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានធូរស្រាលក៏ពិតមែន តែវិបត្តិនៃសង្គ្រាមរវាងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែនបានចោទជាបញ្ហាសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចសកល និងបានជះឥទ្ធិពលដល់សេដ្ឋកិច្ចយើងមួយផ្នែកផងដែ”
អ្នកស្រីបន្ថែថា បើសិនជាស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចល្អប្រសើរឡើងវិញ តម្រូវការលំនៅឋាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជានឹងកាន់តែកើនឡើងខ្ពស់ស្របពេលប្រជាពលរដ្ឋនៅក្រុងភ្នំពេញភាគច្រើនមិនទាន់មានផ្ទះជារបស់ផ្ទាល់ខ្លួននៅឡើយ ។ ម្យ៉ាងទៀតអ្នកដែលមានផ្ទះជារបស់ផ្ទាល់ខ្លួនឯងមួយហើយក៏ចង់បានមួយល្វែង ឬពីរបីល្វែងទៀតដើម្បីទុកវិនិយោគបន្តយកចំណេញ ។
លោក ច្រឹក សុខនីម ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលវត្ថុកម្ពុជាបានលើកឡើងថា លំនៅឋានជាតម្រូវការចាំបាច់ដែលមិនអាចខ្វះបាន ដូច្នេះនៅពេលអនាគតតម្រូវការលើលំនៅឋាននេះនឹងកើនឡើងខ្ពស់ ជាពិសេសនៅពេលប្រជាពលរដ្ឋមានប្រាក់ចំណូលកាន់ច្រើន និងត្រូវការទិញផ្ទះជាអចិន្ត្រៃយ៍ស្នាក់អាស្រ័យ ។
លោកបានបន្តថា នៅតំបន់ជាយក្រុងភ្នំពេញបានក្លាយជាតំបន់ទាក់ទាញលើការអភិវឌ្ឍលំនៅឋានក្នុងរូបភាពជាបុរី ឬបណ្តុំសំណង់ផ្ទះល្វែងជាប់ដី ដោយក្នុងនោះដែរ ខណ្ឌដង្កោ និងខណ្ឌកំបូល បានក្លាយជាតំបន់ដែលមានការអភិវឌ្ឍគម្រោងលំនៅផ្ទះជាប់ដីច្រើនជាងគេ ស្របពេលដែលរាជរដ្ឋាភិបាលក៏មានការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបន្ថែមច្រើនផងដែរ៕