រយៈពេល ៧ឆ្នាំចុងក្រោយ​នេះ វិស័យអចលនវត្ថុកម្ពុជា ទទួលបាន​ទុនវិនិយោគជាង ​៧,២ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក​
ភ្នំពេញ ៖ គិតចាប់ពីឆ្នាំ២០១៨ ដល់​ឆ្នាំចុង២០២៤​ ទុនវិនិយោគ​ក្នុងគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​អចលនវត្ថុ​នៅកម្ពុជា មានទំហំទឹកប្រាក់​ចំនួន ​៧,២ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ដែលក្នុងនោះទុនវិនិយោគក្នុងស្រុក​មាន​រហូតដល់ ៨៣ភាគរយ ស្មើនឹង​ប្រមាណ ៦ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិក​ និងទុនវិនិយោគមកពីក្រៅប្រទេស​មានចំនួន​ត្រឹមតែ ១៧ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ឬស្មើនឹង​ប្រមាណ១,២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ។ នេះបើតាមឯកសារ​យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ​ឆ្នាំ២០២៥-២០៣០ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ចេញផ្សាយកាលពី​ចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ។
នៅក្នុង​របាយការណ៍នេះ​បានបង្ហាញឱ្យដឹងថា ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៨ ដល់ចុង​ឆ្នាំ២០២៤​ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនវត្ថុ ដែល​ទទួល​បានអាជ្ញា​បណ្ណមានចំនួន ៣៦៥គម្រោង​ ក្នុងនោះ​ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានមានលក្ខណៈបុរី និង​អគារ​សហកម្ម​សិទ្ធិ​មានចំនួនច្រើនជាង​គេ ។ គិតត្រឹមចុង​ឆ្នាំ២០២៤ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋានជា​លក្ខណៈបុរី មានចំនួន៥៩ភាគរយ​នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍ​ន៍អចលនវត្ថុ​ដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណសរុប​ ។
គួររម្លឹកថា កាលពី​មុន​ឆ្នាំ២០២០​ វិស័យអចលនទ្រព្យកម្ពុជា​បានហក់ឡើង​ដល់​កំពូល ដោយ​ការ​វិនិយោ​គ​​​មានទាំង​ក្នុង និងក្រៅប្រទេស​ និងស្ទើរតែគ្រប់ផ្នែក​នៃវិស័យអចលនទ្រព្យ​ដូចជាដីឡូត៍ ផ្ទះល្វែង​ អគារ​ខ្ពស់​ៗ និង​បានរាលដាលដល់បណ្ដាខេត្ត​មួយចំនួនក្រៅពីរាជធានីភ្នំពេញ ។ លុះដល់​ឆ្នាំ២០២០ ដោ​យ​សា​រតែវិបត្តិ​កូវីដ១៩​ចូលមកដល់ ធ្វើឱ្យការ​វិនិយោគពីខាងក្រៅប្រទេស​បានធ្លាក់​ចុះមួយកម្រិត​ និង​ពឹង​លើ​ការវិនិយោគ​ក្នុងប្រទេស​វិញ ជាពិសេស​ការ​វិនិយោគ​លើ​បុរី និងដីឡូត៍ ។
អ្នកជំនាញនៃវិស័យអចលនទ្រព្យ​កម្ពុជាជាច្រើន​បានលើកឡើងថា​ ទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុងដំណាក់​កាលនៃវិបត្តិ​កូវីដ១៩ និងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចសកល តែការ​វិនិយោគ​ក្នុងវិស័យ​អចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា​នៅតែបន្ត ដោយផ្ដោតការ​វិនិយោគសម្រាប់អ្នកក្នុងស្រុក​ ក្នុងនោះមាន​លំនៅឋានផ្ទាល់​ដី បុរី និងដីឡូត៍ ហើយអ្នកវិនិយោគភាគច្រើនជាអ្នក​ក្នុងស្រុក​ ។
លោក ឌិត​ ចណ្ណា អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អចលនទ្រព្យ​ ឡាក់គី បានមានប្រសាសន៍ថា ការ​វិនិយោគលើអចលនទ្រព្យក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះនៅតែមាន ប៉ុន្តែស្ថិតក្នុងការ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​ ជាពិសេស​លើអចលនទ្រព្យដែលមិនសូវ​មានតម្រូវការ ។ ដោយឡែក ការ​ទិញ – លក់ ឬដោះដូរ​អចលនទ្រព្យ ក៏នៅតែបន្ត​មានដូចគ្នា ជាពិសេសប្រភេទអចលនទ្រព្យណាដែលមានតម្លៃក្រោមទីផ្សារ ជាក់​ស្ដែង​ការទិញលក់ដីធ្លី និងផ្ទះសម្បែង​ បើម្ចាស់ទ្រព្យដាក់លក់​ក្រោមតម្លៃទីផ្សារ នឹងមានអ្នកទិញសម្រាប់ទុក​ចំណេញនៅពេលអនាគត ។
សូមជម្រាបដែរថា តាមរយៈកម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុ និង​កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន​ ក៏បានទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគលើ​វិស័យអចលនទ្រព្យមួយកម្រិតទៀត ជាក់ស្ដែង​អគារ​ជាប់គាំងជាច្រើនគម្រោងនៅខេត្ត​ព្រះសីហនុ បានចាប់ផ្ដើម​ដំណើរកា​រឡើង​វិញ ក្រោយ​កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគ​នេះបានដាក់ឱ្យដំណើរការ​កាលពីដើមឆ្នាំ២០២៤​កន្លងមក ៕