ស្វែងយល់ពីនីតិវិធី​ និងត្រៀមឯកសារ ដើម្បីស្នើសុំធ្វើប្លង់រឹង​​ក្នុងករណីខកខានមិនបានចុះបញ្ជីលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធ
ភ្នំពេញ ៖ តាម​ចក្ខុវិស័យក្រសួង​រៀបចំដែនដី​នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់ នឹង​ត្រូវ​ចុះបញ្ជីនិងចេញ​បណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នានៅទូទាំង​ប្រទេស​ ហើយរហូតមកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ តាមបណ្ដាខេត្តមួយចំនួន​បានបញ្ចប់​ការ​វាស់វែង​និងចុះបញ្ជីធ្លី​ ប៉ុន្តែក៏មាន​ពលរដ្ឋខ្លះដែលជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធិដិធ្លីនៅមិនទាន់បាន​វាស់វែង​និង​ចុះបញ្ជីដោយសារខកខានដោយប្រការ​ណាមួយ ។ នៅថ្ងៃនេះ សារព័ត៌មាន AMS Economy នឹង​បង្ហាញពី នីតិវិធី​និងកា​រត្រៀមឯកសារ​សម្រាប់ធ្វើ​ប្លង់​រឹង ។​
សម្រាប់ឯការ​ដែលត្រូវ​ត្រៀម​សម្រាប់ធ្វើ​ប្លង់រឹង​ ​គឺអាស្រ័យទៅតាមស្ថានភាពគ្រួសារ ដូចជា​ទ្រព្យ​រួម ( ទ្រព្យដែលបានមក​ក្រោយរៀបការ ) ទ្រព្យ​តែម្ខាង ជា​របស់ប្តី ឬប្រពន្ធ អ្នកនៅលីវ និងស្ថានភាព​មេម៉ាយ ឬពោះម៉ាយ​ ។​
សម្រាប់ទ្រព្យ​រួម​ ឯកសារ​ដែលត្រូវ​ត្រៀមសម្រាប់​ស្នើសុំធ្វើ​ប្លង់​រឹង រួមមាន ១.សេចក្ដីបញ្ជាក់​អត្ត​សញ្ញាណប័ណ្ណ​ទាំងប្តីនិងប្រពន្ធ ដែលអាច​បញ្ជាក់បាននៅសាលាក្រុង​ឬស្រុក​​ ២. សំបុត្រ​អាពាហ៍ពិពាហ៍ឬភាសា​សាមញ្ញហៅថា អេតាស៊ីវិល  (ថតចម្លង ) ដែលអាចស្នើ​សុំ​នៅសាលាឃុំ សង្កាត់​ ឬក្រុង ។ឯកសារដែល​​ត្រៀមផ្សេងទៀត មានសៀវភៅ​គ្រួសារ ឬសៀវភៅ​ស្នាក់ ។ សៀវភៅគ្រួសារ ឬសៀវភៅស្នាក់នៅនេះ គឺត្រូវ​បញ្ជាក់​ដូចគ្នា គឺត្រូវយកទៅបញ្ជាក់​នៅសាលា​ក្រុង ឬសាលា​ស្រុក​ ។​
សម្រាប់ករណីទ្រព្យ​ដែលដាក់ឈ្មោះតែម្ខាង ( ប្តី ឬប្រពន្ធ ) ៖​ឯកសារ​ដែលត្រូវ​ត្រៀម​គឺមាន​អត្ត​សញ្ញាណ​បណ្ណ  ( បញ្ជាក់​ ) សៀវភៅគ្រួសារ (​បញ្ជាក់ដូចគ្នា ) លិខិតបញ្ជាក់​ប្រភេទទ្រព្យ ដូចជា​ដីនោះបានមក​ដោយសារ​តែការទិញពីគេ​មុន​រៀបការ ឬជាកេរ្តិ៍ឪពុកម្ដាយ តាយាយ​ចែក​ឱ្យ ។ករណីកុំឱ្យ​ខកខានអ្នកស្នើសុំ​ធ្វើ​ប្លង់រឹងទាំងពីរ​នាក់គួរ​យក​សំបុត្រអាពាហ៍ពិពាហ៍​ទៅជាមួយ​ផង ។
សម្រាបករណី អ្នកនៅលីវ ៖ ឯកសារ​ដែល​ត្រូវ​ត្រៀម​សម្រាប់ធ្វើប្លង់រឹង រួមមាន​សំបុត្រ​កំណើត​( សេចក្ដីចម្លង )ដែល​អាច​ទៅបញ្ជាក់បាននៅសាលាក្រុង​ ស្រុក  ដែលជាកន្លែង​កំណើតរបស់យើង ។ ក្រៅពីនេះ ត្រូវ​ត្រៀម​សៀវភៅ គ្រួសារ ឬសៀវភៅស្នាក់​នៅ និងត្រូវ​បញ្ជាក់ដូច​នឹង​សំបុត្រ​កំណើតដែរ និងមួយទៀត ត្រូវធ្វើលិខិតបញ្ជាក់​ភាពនៅលីវ ដែលអាច​បញ្ជាក់បានមេឃុំ ឬចៅសង្កាត់ ។
សម្រាប់​អ្នកមេម៉ាយ ឬពោះម៉ាយ ក៏អាច​ស្នើសុំ​ធ្វើ​ប្លង់រឹង​បានដែរ ក្នុងករណីដីធ្លីមិនទាន់មានប្លង់រឹង​ត្រឹមត្រូវ ដោយត្រូវ​ឯកសារ​ដូចជា​អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ បញ្ជាក់ពីសាលា​ក្រុង​ស្រុក សំបុត្រ​កំណើត សៀវភៅ​គ្រួសារ ឬសៀវភៅស្នាក់​នៅ គឺយកសៀវភៅគ្រួសារ​ដែល​ជាអតីតប្តីឬប្រពន្ធ​ និង​ចុង​ក្រោយត្រូវធ្វើ​លិខិត​បញ្ជាក់មេម៉ាយ​ឬពោះម៉ាយ ដែលអាច​ធ្វើនៅសាលាឃុំ ឬសង្កាត់ ។ ​
នៅពេល​ត្រៀមឯកសារ​រួចរាល់​ហើយ ម្ចាស់ទ្រព្យ​ត្រូវអនុវត្ត​នីតិវិធី​ស្នើសុំ​ធ្វើ​ប្លង់រឹងម្ដង ។ ដំបូង​ត្រូ​វស្នើ​សុំទៅ​អាជ្ញាធរ ហើយអាជ្ញាធរ​នឹងជូនដំណឹងទៅ​មន្ទីររៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់​ចុះវាស់វែង ​និងចុះបញ្ជី ។ ដំណើរការ​នៃការ​ចុះបញ្ជីដីធ្លី ក៏ធ្លាប់​បានជម្រាបជូនជាច្រើនលើកហើយ ហើយសម្រាប់​ករណីនេះ ជាលក្ខណៈស្នើសុំ​ចុះបញ្ជីដីធ្លីមានលក្ខណៈដាច់ដោយដុំ មិនមែនជា​ប្រព័ន្ធ ។​ នីតិវិធីនេះ ក៏មិនខុស​គ្នាពី​ការ​ចុះបញ្ជីដីធ្លីមានលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធនោះទេ ដោយដំបូង​មន្ត្រីជំនាញនឹង​ចុះមកវាស់វែងព្រំដី ហើយបើសិនជា​ព្រំដី​មិនមានបញ្ហា​មិនមានទំនាស់នឹង​គ្នា​ទេ មន្ត្រីនឹង​វាស់វែង​និងចុះបញ្ជីជូន ។
បន្ទាប់ពីចុះបញ្ជីដីរួចហើយ ខាងអាជ្ញាធរ​នឹង​បិទផ្សាយជាសាធារណៈ​ ដើម្បីឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធ​តវ៉ា ហើយបើសិនជាមិនមានការ​តវ៉ាពីភាគីណាមួយនោះទេ ក្នុង​រយៈពេល​៣០ថ្ងៃ ប្រធាន​មន្ទី​ររៀបចំដែនដីនគរូបនីយកម្ម​សំណង់ និង​សុរិយោដី នឹង​ចុះហត្ថលេខាលើ​ប្លង់រឹងនោះ ។ បន្ទាប់ពីចុះហត្ថលេខា​រួចរាល់អាជ្ញាធរនឹង​ប្រគល់​បណ្ណកម្មសិទ្ធិជូនម្ចាស់ដីដោយផ្ទាល់ ទៅតាមពេលវេលា​ជាក់លាក់​ណាមួយ ៕