ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងសាងសង់ផ្លូវជាតិលេខ១០ ដែលកំពុងសាងសង់នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះបាន និងកំពុងជំរុញឱ្យចលនាទិញ-លក់ដីធ្លី និងអចលនទ្រព្យ នៅតាមបណ្ដាខេត្តជាប់ព្រំដែនថៃមានសន្ទុះកើនឡើងមួយកម្រិតទៀត ស្របពេលផ្លូវជាតិថ្មីមួយខ្សែនេះបានតភ្ជាប់ជាមួយនឹងបណ្ដាខេត្តសំខាន់ៗនៅតាមព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ។
លោក ហេង តុងហៃ ប្រធានសាខានៃក្រុមហ៊ុន Century 21 Zillion Holding ប្រចាំខេត្តប៉ៃលិនបានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា លោកមានក្ដីរំពឹងខ្ពស់ចំពោះគម្រោងផ្លូវជាតិលខ១០ដែលតភ្ជាប់ពីខេត្តកោះកុង ពោធិ៍សាត់ និងបាត់ដំបង ហើយនឹងអាចតភ្ជាប់មកខេត្តប៉ៃលិន។ គម្រោងផ្លូវនេះនឹងអាចនាំភ្ញៀវទេសចរជាតិអន្តរជាតិ ក៏ដូចជាវិនិយោគិនអចលនទ្រព្យមកកាន់ខេត្តបាត់ដំបង ខណៈខេត្តបាត់ដំបង និងខេត្តប៉ៃលិនជាខេត្តជាប់ព្រំប្រទល់នឹងគ្នា ដូច្នេះវិនិយោគិន ក៏ដូចជាទេសចរមកលេងខេត្តបាត់ដំបងអាចបង្ហួសមកលេងខេត្តប៉ៃលិនបានផងដែរ ដែលធ្វើឱ្យប៉ៃលិនអាចទទួលផលពីគម្រោងផ្លូវមួយនេះដែរ ។
លោកបន្តថា ៖ គម្រោងផ្លូវនេះនឹងជំរុញឱ្យមានការទិញលក់ដីធ្លីនៅតាមបណ្ដាខេត្តជាប់ព្រំដែនថៃបន្ថែមទៀត ហើយនឹងធ្វើឱ្យតម្លៃដីធ្លីនៅតាមបណ្ដាខេត្តទាំងនេះមានសន្ទុះមួយកម្រិតទៀតនៅពេលផ្លូវនេះសាងសង់រួច និងដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ។ កាលពីមុនប្រជាពលរដ្ឋនៅប៉ែកពាយ័ព្យចង់ទៅលេងសមុទ្រដូចជាកំពង់សោម និងកោះកុង ត្រូវធ្វើដំណើរមកភ្នំពេញ ហើយទើបបន្តទៅខេត្តតំបន់សមុទ្រ ប៉ុន្តែនៅពេលផ្លូវលេខ១០សាងសង់រួច ប្រជាពលរដ្ឋខេត្តបាត់ដំបង ប៉ៃលិន បន្ទាយមានជ័យអាចធ្វើដំណើរទៅលេងកោះកុង ក្រុងព្រះសីហនុ អាចធ្វើដំណើរតាមផ្លូវលេខជាតិលេខ១០បាន ចំណេញពេលវេលា និងថវិកាផងដែរ។
លោក អ៊ិន ដារ៉ា ប្រធានសាខានៃក្រុមហ៊ុន KW ប្រចាំខេត្តបាត់ដំបងបានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ផ្លូវលេខ១០នឹងជួយសន្សំពេលវេលាសម្រាប់ទេសចរនិងវិនិយោគដែលចង់ធ្វើដំណើរកម្សាន្តតាមបណ្ដាខេត្តជាប់ព្រំដែនថៃ ដូចជាខេត្តបាត់ដំបង ពោធិ៍សាត់ និងកោះកុង ហើយនឹងធ្វើឱ្យបណ្ដាខេត្តទាំងនេះ ទទួលបាននូវសន្ទុះតម្លៃដីធ្លីមួយកម្រិតទៀតផងដែរ ។
“ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ មិនថាតភ្ជាប់ពីខេត្តមួយទៅខេត្តមួយ ឬហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងខេត្តផ្ទាល់នោះទេ គឺតែងតែធ្វើឱ្យមានចលនានៃការទិញលក់ដីធ្លី និងតម្លៃដីធ្លីនៅតំបន់នោះទទួលបានសកម្មភាពមួយកម្រិតទៀត តិច ឬច្រើនវាអាស្រ័យទៅលើទីតាំងសក្ដានុពល”
ចំណែកលោក ទុយ ប៉ោហេង ប្រធានសាខានៃក្រុមហ៊ុន Century 21 Zillion Holding ប្រចាំខេត្តកោះកុង បានឱ្យដឹងផងដែរថា ចាប់តាំងពីផ្លូវជាតិលេខ១០បានចាប់ផ្ដើមដំណើរការសាងសង់ ឃើញថាមានអ្នកចាប់អារម្មណ៍លើខេត្តកោះកុងច្រើន និងមានអ្នកស្វែងរកទិញដីធ្លីនៅខេត្តកោះកុងច្រើនជាងមុន ដូច្នេះគេរំពឹងថា នៅពេលផ្លូវនេះសាងសង់រួចនឹងជួយឱ្យខេត្តកោះកុងកាន់តែទាក់ទាញទេសចរ និងវិនិយោគិនបន្ថែមទៀត ៕