" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-76028 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
គម្រោងសាងសង់ផ្លូវជាតិលេខ​១០ កំពុងជំរុញឱ្យចលនា​ដីធ្លី និងអចលនទ្រព្យ​តាមបណ្ដាខេត្ត​ជាប់ព្រំដែន​ថៃកើនឡើង
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងសាងសង់ផ្លូវជាតិលេខ​១០ ដែលកំពុង​សាងសង់​​នា​ពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះបាន ​និងកំពុង​ជំរុញឱ្យ​ចលនាទិញ-លក់​​ដីធ្លី ​និង​អ​ច​លនទ្រព្យ​ នៅ​តាមបណ្ដាខេត្ត​ជាប់ព្រំដែន​ថៃ​មានសន្ទុះកើនឡើងមួយកម្រិតទៀត​ ស្រ​ប​ពេល​ផ្លូវជាតិថ្មីមួ​យខ្សែ​នេះ​បានត​ភ្ជា​ប់​ជាមួយនឹង​បណ្ដាខេត្ត​សំខាន់​ៗនៅតាមព្រំដែន​កម្ពុជា-​ថៃ​ ។​
លោក​ ហេង តុងហៃ​ ប្រធានសាខា​នៃក្រុមហ៊ុន​ Century 21 Zillion Holding ប្រចាំខេត្ត​ប៉ៃលិនបាន​មាន​ប្រ​សា​សន៍​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ លោក​មាន​ក្ដីរំពឹងខ្ពស់​ចំពោះគម្រោងផ្លូវ​ជាតិលខ​១០ដែលតភ្ជាប់​ពីខេត្ត​កោះកុង ពោធិ៍សាត់​​ និងបាត់ដំបង ហើយនឹងអាច​តភ្ជាប់មក​ខេត្ត​ប៉ៃលិន។ ​គម្រោងផ្លូវនេះ​នឹង​អាច​នាំ​ភ្ញៀវទេសចរជាតិ​អន្តរជាតិ ក៏ដូចជា​វិនិយោគិន​អចលនទ្រព្យមកកាន់​ខេត្តបាត់ដំបង ខណៈខេត្តបាត់ដំបង​ ​និងខេត្តប៉ៃលិនជា​ខេត្តជាប់​ព្រំប្រទល់​នឹង​គ្នា ដូច្នេះ​វិនិយោគិន​ ក៏ដូចជាទេសចរ​មកលេង​ខេត្ត​បាត់ដំបង​អាចបង្ហួស​មកលេង​ខេត្ត​ប៉ៃលិន​បាន​ផង​ដែរ ដែល​ធ្វើឱ្យ​ប៉ៃលិន​អាចទទួលផលពី​គម្រោងផ្លូវ​មួយនេះដែរ ។
លោកបន្តថា ៖ គម្រោងផ្លូវនេះ​នឹងជំរុញឱ្យ​មានការទិញលក់​ដីធ្លីនៅតាមបណ្ដា​ខេត្តជាប់​ព្រំដែន​ថៃបន្ថែមទៀត ហើយ​នឹងធ្វើឱ្យ​តម្លៃដីធ្លីនៅតាមបណ្ដាខេត្ត​ទាំង​នេះមានសន្ទុះមួយកម្រិតទៀត​នៅពេល​ផ្លូវ​នេះ​សាងសង់​រួច ​និងដាក់ឱ្យដំណើរការ​ជាផ្លូវការ។ កាលពីមុន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅប៉ែក​ពាយ័ព្យ​ចង់ទៅលេង​សមុទ្រ​ដូចជា​កំពង់សោម ​និងកោះកុង ត្រូវធ្វើដំណើរមក​ភ្នំពេញ ហើយទើបបន្តទៅ​ខេត្ត​តំបន់សមុទ្រ ប៉ុន្តែ​នៅពេល​ផ្លូវ​លេខ​១០​សាង​សង់​​រួច​ ប្រជាពលរដ្ឋ​ខេត្តបាត់ដំបង ប៉ៃលិន​ បន្ទាយ​មានជ័យ​អាច​ធ្វើដំណើរ​ទៅលេង​កោះកុង ក្រុងព្រះសី​ហ​នុ​​ ​អាច​ធ្វើដំណើរ​តាម​ផ្លូវ​លេខជាតិលេខ​១០បាន ចំណេញពេលវេលា​ និងថវិកា​ផងដែរ។
លោក ​អ៊ិន ដារ៉ា ប្រធាន​សាខា​នៃក្រុមហ៊ុន KW ប្រចាំខេត្ត​បាត់ដំបង​បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ផ្លូវ​លេខ​១០​នឹងជួយសន្សំ​ពេលវេលា​សម្រាប់ទេសចរ​​និងវិនិយោគ​ដែលចង់ធ្វើដំណើរ​កម្សាន្ត​តាម​បណ្ដាខេត្ត​ជាប់ព្រំដែន​ថៃ ដូចជា​ខេត្ត​បាត់ដំបង ពោធិ៍សាត់ និងកោះកុង​ ហើយនឹងធ្វើឱ្យ​បណ្ដាខេត្តទាំង​នេះ ទទួលបាននូវ​សន្ទុះ​តម្លៃដីធ្លីមួយកម្រិតទៀត​ផងដែរ ។​
“ការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ មិនថា​តភ្ជាប់ពី​ខេត្ត​មួយទៅខេត្ត​មួយ ​ឬហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ក្នុង​ខេត្ត​ផ្ទាល់​នោះទេ គឺតែងតែ​ធ្វើឱ្យ​មានចលនា​នៃការទិញលក់​ដីធ្លី ​និង​តម្លៃដីធ្លី​នៅតំបន់នោះទទួលបាន​សកម្មភាព​មួយកម្រិតទៀត​ តិច ឬច្រើន​វា​អាស្រ័យ​ទៅលើ​ទីតាំង​សក្ដានុពល”
ចំណែកលោក ទុយ ប៉ោហេង ​​ប្រធានសាខានៃក្រុមហ៊ុន Century 21 Zillion Holding​ ប្រចាំខេត្ត​កោះកុង បាន​ឱ្យ​ដឹ​ងផ​ងដែរថា​ ចា​ប់​តាំងពី​ផ្លូវជាតិលេខ​១០​បានចាប់ផ្ដើម​ដំណើរការ​សាងសង់​ ឃើញថា​មានអ្នក​ចាប់​អារ​ម្ម​ណ៍​​លើ​ខេត្ត​កោះកុងច្រើន និងមានអ្នកស្វែងរកទិញដីធ្លីនៅខេត្ត​កោះកុង​ច្រើន​ជាងមុន​ ដូច្នេះ​គេរំពឹងថា ​​នៅ​ពេល​ផ្លូវនេះសាងសង់​រួច​នឹង​ជួយឱ្យ​ខេត្ត​កោះកុង​កាន់តែទាក់ទាញ​ទេសចរ និងវិនិយោគិន​បន្ថែមទៀត ៕ ​​