ការផ្គត់ផ្គង់​អគារ​ការិយាល័យ​មាននិន្នាការ​កើនឡើងវិញ​ក្នុ​ងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៣​នេះ
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងឆមាស​ទី​១ ​ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ការផ្គត់ផ្គង់​អគារ​ការិយាល័យថ្មីៗ​​នៅលើទីផ្សារ​នៃរាជធានីភ្នំពេញ ឃើញថា​មាន​និន្នាកា​រកើនឡើង​ដោយក្នុងនោះ​អគារិយាល័យ​ថ្មីៗទំហំ២១៥ពាន់​ម៉ែត្រការ៉េ​រំពឹងថា​នឹង​បញ្ចប់​ហើយដាក់​បញ្ចូលក្នុងទីផ្សារ​នៅចុង​ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់​ក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia ចេញផ្សាយ​នៅ​ក្នុងសប្ដាហ៍ទី២នៃខែកក្កដា​ ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ។​
របាយការណ៍​ដដែលនេះបានឱ្យដឹងថា​ អត្រានៃអ្នកជួល​អគារការិយាល័យ​​នៅលើទីផ្សារ​ក្នុង​ត្រីមាស​ចុងក្រោ​យ​នេះ ឃើញថា​មានការ​ថមថយតិច​តួច ឬប្រហាក់ប្រហែល​គ្នានឹង​ត្រីមាស​មុន ពោលគឺក្នុងត្រីមាសទី១​មាន៦០ភាគរយ​នៃ​អគារិយាល័យ​សរុប និងបានថយមកនៅត្រឹម​៥៨ភាគរយ​ក្នុង​ត្រី​មាស​ទី២ នេះ។ ទោះជា​យ៉ាងណាក្ដី​ តម្លៃនៃការ​ជួល​អគារការិយាល័យ​ ទាំង​តំបន់​ពាណិជ្ជកម្ម និងមិនមែន​តំបន់ពាណិជ្ជកម្ម​មាននិន្នាកា​រកើនឡើង​តិចតួច​ ដែលស្ថិតនៅចន្លោះពី​២ភាគរយទៅ​៤ភាគរយ​​ធៀបនឹង​ឆមាសទី​១​ ឆ្នាំ២០២២​ កន្លង​ទៅ។ ​
អ្នកនាង ជិន ច័ន្ទដាលុច្ស អ្នកគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់នៃក្រុមហ៊ុន​ CBRE Cambodia ការផ្គត់ផ្គង់​អគារ​ការិយាល័យ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៣​នេះ មានច្រើន​ជាងមុន​ ប៉ុន្តែតម្រូវការ​ជួល​ថ្មី​នៃការ​អគារ​ការិយាល័យ​​នៅលើទីផ្សារ​នៅមាន​កម្រិត​ ​ដូច្នេះតម្រូវការ​ជួល​នៅក្នុ​ងឆមាស​ទី​១ ឆ្នាំ២០២៣ ​មិនទាន់មានកំណើនខ្ពស់ទេ ប៉ុន្តែនៅរយៈពេលកន្លះ​​ឆ្នាំ​ទៀតនៃឆ្នា២០២៣​នេះ យើង​រំពឹងថាតម្រូវការ​នឹ​ងមានការកើនឡើង​ខ្ពស់​បន្ថែមទៀត ។
អ្នកនាងគឹម គិនកេសា អគ្គនាយិការង​នៃក្រុមហ៊ុន​ CBRE Cambodia បានលើកឡើងថា ​ត​ម្រូវ​កា​រ​អគារ​ការិយាល័យ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាចាប់ផ្ដើមមានតម្រូវការ​បន្តិ​ចវិញ​នៅក្រោយ​វិបត្តិកូវីដ១៩​ ប៉ុន្តែ​និន្នាការ​បានរក្សា​លំនឹង​ថេរ ​ដោយមិនមានកា​រប្រែប្រួលទេ តែ​អ្នកអភិវឌ្ឍ​ន៍ ​​និងអ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​អគារ​ការិ​យា​ល័យ​​​មានច្រើនជាង​មុន ។
​អ្នកនាង​បន្តថា ការិយាល័យ​នឹង​មានតម្រូវការ​ខ្ពស់ជាង​មុន​ បើសិនជាមាន​ការវិនិយោគមកពី​ខាងក្រៅ​ច្រើន​ ដូច​កាលមុនកូវីដ​១៩ តែបើសិនជា​ការវិនិយោគពីខាង​ក្រៅ​​នៅតែមាន​សភាពស្ងប់ស្ងាត់​ក៏ដូចជាតិច​តួចនៅ​ឡើយ នោះតម្រូវការ​អគារិយាល័យ ​ជាពិសេស​អគារ​ការិយាល័យ​ប្រភេទ Grade A នឹង​មាន​តម្រូវការ​ខ្ពស់​​៕