លោកឧកញ៉ា ​នួន រិទ្ធី ៖ វិស័យ​អចលនទ្រព្យពេល​នេះនៅបន្តភាពស្ងប់ស្ងាត់ ប៉ុន្តែមានអនុវិស័យមួយចំនួនមានសកម្មភាព​តិចតួច
ភ្នំពេញ ៖ ចាប់តាំងពី​កម្ពុជា​បានជួបវិបត្តិ​កូវីដ​១៩ កាលពីអំឡុង​ឆ្នាំ២០២០ ស្ថានភាព​ទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យ​ចាប់ផ្ដើម​រង្គោះ​រង្គើ​ ប៉ុន្តែមិនទាន់ជា​ធ្ងន់ធ្ងរពេក​នោះ​ទេ រហូតមកដល់​វិបត្តិកូវីដ​១៩​ដំណាក់​កាលទី​២​ ពោលគឺនៅក្នុងអំឡុង​ឆ្នាំ២០២១​ ស្ថានភាព​បានចាប់ផ្ដើម​មានស្ថានភាពធ្ងន់ជាង​វិបត្តិកូវីដ​១៩​ដំណាក់​ទី​១ ។ ​ដោយឡែកមកដល់​ពេលបច្ចុ​ប្បនេះ ស្ថានភាព​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​រួមក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក៏មិនខុសគ្នាពីស្ថានភាព​នៅក្នុង​វិបត្តិកូវីដ​១៩​ក្នុង​ដំណាក់​ទី​២​ប៉ុន្មាននោះដែរ ។​
លោកឧកញ៉ា​ នួន រិទ្ធី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាល​ក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ ​KFA Group បានមានប្រសាសន៍ថា​ ស្ថានភាព​វិស័យអចលនទ្រព្យ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នាពេល​បច្ចុ​ប្បន្ន​នេះ ហាក់មិនសូវ​ខុស​ប្លែក​ប៉ុន្មានពីអំឡុង​ពេលកូវីដ​១៩​ ដំ​ណា​ក់​​ទី២នោះដែរ ពោលគឺនៅតែបន្តមានភាពស្ងប់ស្ងាត់​ ។ ប៉ុន្តែ​ក្នុ​ងវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នេះ វាមានការបែង​ចែកជា៤ផ្នែក រួមមានផ្នែកដី​កសិកម្ម ដីសម្រាប់ឧស្សាហកម្ម ផ្នែកលំនៅឋាន និងផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម​។
លោកឧកញ៉ា​បានបន្តថា ៖
«ក្នុង​ចំណោម​ផ្នែក​ធំៗ​ចំនួន​៤ ​ក្នុង​វិស័យអចលនទ្រព្យ​នេះ យើងឃើញថា ផ្នែក​កសិកម្ម និង​ឧស្សា​ហកម្ម​នៅមានដំណើរ​ល្អ ជាពិសេស​កសិកម្ម ដោយ​ដីសម្រាប់កសិកម្មមានតម្រូវការ​ខ្ពស់ តែ​យ៉ាង​ណា​ក្ដី​ ដីធ្លីក្នុង​ផ្នែកនេះមិនមានកា​រប្រែប្រួ​លខ្លាំងណាស់​ណា​ទេ ។​ សម្រាប់​អចលនទ្រព្យ​ផ្នែក​លំនៅឋាន ផ្ទះសំ​បែ​ង​ ឃើញថា​បន្តថមថយ ដោយ​ការ​អភិវឌ្ឍ​បានដក​ឃ្លាមួយរយៈ ដោយមិនមានការអភិវឌ្ឍ​ច្រើនដូចមុនកូវីដ​នោះ​ទេ ។ ជាមួយគ្នានោះដែរ ​តម្លៃលំនៅឋាន​ បាន​ធ្លាក់​ចុះ​ចន្លោះពី​១៥ ទៅ​ ២៥​ភាគរយ ​ជាពិសេស​លំនៅឋាន​ដែលមានការអភិវឌ្ឍថ្មីៗ ខណៈដែលអ្នកអភិវឌ្ឍ​ន៍​ត្រូវកែប្រែតម្លៃផ្ទះសាជាថ្មី» ។​
លោកឧញ៉ា​បន្ថែមថា នៅក្នុងដំណាក់​កាលនៃ​វិបត្តិ​នេះ លំនៅឋានតម្លៃសមរម្យ​ ក៏នៅតែ​អាចលក់​ចេញ​បា​ន​ជា​ហូរ​ហែរ​ ដោយសារអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋាន​ប្រភេទ​នេះ​ផ្ដល់​លក្ខខណ្ឌ​បង់​ប្រាក់​ដោយរំលស់​ជា​ប្រចាំ​ខែ ហើយ​អ្នកដែលមានលុយ​សុទ្ធ​សម្រាប់ទិញបង់ផ្ដាច់ក៏មាន​ចំនួន​ច្រើន ទើបធ្វើ​ឱ្យ​ទីផ្សារនៃ​ប្រភេទ​នេះ​​នៅ​តែ​​មានភាពរលូន ។ ចំណែក​ទីផ្សារ​ខុនដូវិញ ក៏ឃើញថា​ គម្រោងដែលបាន​សាងសង់​រួចរាល់​ហើយ​មាន​មនុស្ស​រស់នៅពេញៗ ដោយ​តម្លៃខុនដូប្រភេទនេះ​ក៏មិនមានកា​រប្រែប្រួលដែរ ចំណែក​ខុនដូ​ដែល​មិន​ទាន់​សាងសង់​រួចឃើញថា​តម្លៃ​បានថមថយ​បន្តិច​ ដោយសារអ្នកទិញ​ក៏មានចំនួន​ថមថយ​ជាង​មុនដែរ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា តាមរបាយការណ៍​ CBRE បានបង្ហាញ​ផងដែរថា​ ចំនួនវិនិយោគិន​ចិន ដែលជា​វិនិយោគិន​ធ្លាប់​ជាប់​លំដាប់​ថ្នាក់​ទី​១​នៅកម្ពុជា​ នៅ​មិនទាន់មានចំនួនច្រើននោះទេក្នុងឆ្នាំ២០២៤​នេះ ឬអាច​និយាយថា​កុំទាន់រំពឹង​លើការ​វិល​ត្រ​ល​ប់​​​របស់​វិនិយោគិន​ចិនចូលមកកម្ពុជា​វិញក្នុងឆ្នាំ២០២៤​នេះ ។ ​យ៉ាងណាក្ដី​ សម្រាប់តម្លៃអចលនទ្រព្យក្នុងឆ្នាំ ២០២៤​នេះ អាច​នឹង​មានការ​ហក់ឡើង​វិញ​បន្តិច ដែល​រំពឹងទៅលើ​ទីផ្សារ​ជាក់ស្ដែង៕