សែនសុខ​កំពុង​ក្លាយជា​តំបន់ទាក់ទាញអភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋាន ​និងពាណិជ្ជកម្ម​ខណៈតម្លៃដីក៏បានឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់
ភ្នំពេញ ៖ តំបន់មួយ​ចំនួន​ក្នុង​ខណ្ឌសែន​សុខ បាន និង​កំពុងទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​លើ​លំនៅឋាន និង​ពា​ណិ​ជ្ជ​កម្ម​ដ៏ទាក់ទាញ ស្រ​បនឹង​តម្លៃដី​ធ្លី​នៅ​តំបន់​​មួយចំនួនក្នុង​ខណ្ឌនេះ​ ជាពិសេស​តំបន់អភិវឌ្ឍន៍ថ្មី​ៗ មាន​ការ​កើ​ន​ឡើ​ង​​​រហូតដល់​៤២០០ដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ ។​
បើតាម​ការ​កត់សម្គាល់​ជាក់ស្ដែង​ឃើញថា តំបន់​នៅប៉ែក​សង្កាត់ភ្នំពេញថ្មី សង្កាត់ឈ្មួញ​ កំពុង​មាន​ការ​អភិ​វឌ្ឍ​​​យ៉ាងមមាញឹក​ទៅលើ​ប្រភេទ​លំនៅ​ឋាន​ប្រណីត​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​​ ដោយឃើញមានបុរី​ថ្មីៗ​ នៅបន្ត​សាងសង់​ឡើងក្នុង​តំបន់​នោះ។ ជាមួយគ្នានោះ​ដែរ តំបន់នេះក៏មាន​ការអភិវឌ្ឍ​ផ្សារ​ទំ​នើប​​​​ៗ​តូចធំ​ជាច្រើន និង​​មានសកម្មភាពគាំទ្រគួរ​សមពីប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុងតំបន់​ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុ​ងរាជធានីភ្នំពេញទាំងមូល ។​
បើតាមអ្នកជំនាញ នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ ជាច្រើនលើកឡើង​ថា ភ្នំពេញ​ថ្មី និ​ងសង្កាត់​មួយចំនួន​ទៀត​ក្នុង​ខ​ណ្ឌ​​​​សែន​សុខ នឹ​ងកាន់តែ​មានភា​ព​ទាក់​ទាញ​​ ក្នុងពេល​បច្ចុប្បន្ន​​ និងពេលអនាគត ដោយ​សារ​តែគម្រោង​ផ្សា​រ​​ទំ​នើប និង​បុរីធំ​ៗជាច្រើន បានបោះទីតាំង​ និងគ្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ជា​បន្តបន្ទាប់ ។
លោក​ឧកញ៉ាបណ្ឌិត សំ សុខនឿន​ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន KW SAM SN បានមានប្រសាសន៍​ថា តំបន់​ភ្នំ​ពេញ​ថ្មី​​​ នៅ​ពេលអនាគត​នេះ នឹង​មានកា​រ​ទាក់​ទាញ​កាន់តែខ្លាំង​លើ​ការអភិឌ្ឍ​លំនៅឋាន​តម្លៃថ្លៃ បែបប្រណីតៗ ស​ម្រា​​​ប់​អ្នកមានចំណូលខ្ពស់​។
លោកឧកញ៉ាបន្ត​ថា ៖ «តំបន់​នេះ​ឃើញមានការអភិវឌ្ឍលើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្មីៗច្រើន និងធំៗ​ ដូច្នេះ​ហើយ​ទើ​ប​​​​​អ្នកអភិវឌ្ឍ​ន៍ គាត់​បានសម្រុក​ទៅកា​ន់​តំបន់​មួយនេះ​ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងរបស់ពួកគេ ជាក់ស្ដែង​នៅ​តំ​បន់​​ជុំ​វិញផ្សារ​បឹង​បៃតង ផ្លូវ​អ្នកឧកញ៉ា​ម៉ុងឬទ្ធី និងផ្លូវ​ជាច្រើន​ក្នុង​ខណ្ឌសែន​សុខ​ ។ តំបន់​នេះ គឺ​ជា​តំបន់​​ដែល​មានការអភិវឌ្ឍលើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធច្រើន​ ដូច្នេះតម្លៃដីធ្លី​ក៏​ឃើញ​មានកា​រកើនឡើង​ខ្ពស់ដែរ » ។​
បើតាម​ការ​វាយតម្លៃ​របស់​សមាគមអ្នកវាយតម្លៃ ​និងភ្នាក់ងារអចលវត្ថុកម្ពុជា​បានឱ្យដឹងថា​ដីធ្លី​ក្នុង​ខណ្ឌសែន​សុខ​មានខ្ពស់បំផុត​រហូតដល់ ៤ ២០០ដុល្លា​រអាមេរិកក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ ក្នុងនោះដែរ​សង្កាត់​ភ្នំពេញ ជាសង្កាត់​ដែល​មាន​តម្លៃដីខ្ពស់ជាង​គេ ​។​​
តាមការវាយតម្លៃឱ្យដឹងថាសង្កាត់ភ្នំពេញថ្មី​មានតម្លៃ​ចន្លោះពី ​២៦០០ដុល្លារទៅ​៤២០០ដុល្លា​រអាមេរិ​ក​ក្នុង​មួយ​ម៉ែត្រការ៉េ សម្រាប់ទីតាំង​ដីនៅជាប់​ផ្លូ​វ​ធំ​ៗ ​​និងតម្លៃចន្លោះពី៨៥០ដុល្លារ​អាមេរិក​ទៅ​១៧០០ដុល្លា​រអាមេ​រិ​ក​​ក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ​ សម្រាប់ទីតាំង​ដីដែល​នៅជាប់ផ្លូវតូច ៕