ខេត្តស្វាយរៀង ត្រូវបានប្រកាសជាខេត្តបញ្ចប់ការវាស់វែងដីធ្លីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធ
ស្វាយរៀង ៖ តប​តាម​ផែនកា​ររបស់​ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី ​នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំណង់ ដែល​ត្រូវ​បញ្ចប់ការ​វាស់​វែង​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លីមានលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធនៅមុនចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិ​ខ្មែរ ឃើញថា​បណ្ដា​ខេត្ត​មួយចំនួន​ចាប់ផ្ដើម​បញ្ចប់​ការ​វាស់វែង​ដីធ្លី​ជា​បន្តបន្ទាប់។ ជាក់ស្ដែង​ នៅព្រឹកថ្ងៃទី​២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ខេត្ត​ស្វាយរៀង ត្រូវ​បានប្រកាស​បញ្ចប់​ការ​វាស់វែង​ដីធ្លី​មានលក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ ក្រោមអធិបតីភាពសម្ដេច​សង្គហ​បណ្ឌិត​​ មែន សំអន ឧត្តម​ក្រុមប្រឹក្សា​ផ្ទាល់ព្រះមហាក្សត្រ,​ ឯកឧត្ត​ម សាយ​ សំអាល់ ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជា​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ។​
ក្នុងពិធីប្រកាសខេត្តស្វាយរៀង បញ្ចប់ការវាស់វែងដីធ្លីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធនេះដែរ ក៏មាន​ពិធី​ចែ​ក​ប​ណ្ណ​ក​ម្មសិ​ទ្ធិដីធ្លី​ចំនួន ១៧ ៧០៨បណ្ណ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ នៅវត្តបុសមនលើ ស្ថិតក្នុងឃុំបុសមន ស្រុករំដួល ខេត្តស្វាយ​រវៀ​ង​ផងដែរ ។
ឯកឧត្ដម ប៉េង ពោធិ៍សា អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តស្វាយរៀង ក៏បានគូសរំលេចពីលទ្ធផលធំៗ ដែ​ល​ខេត្ត​​ស្វា​យ​រៀងសម្រេចបានកន្លងមក ដែលក្នុងនោះវិស័យអនាម័យជនបទ ត្រូវបានប្រកាស​ជា​ខេ​ត្ត​ទី​១​ ប​ញ្ចប់​​កា​រ​បន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល, ចំណែកនៅក្នុងសកម្មភាពការងារបោសសម្អាតមីន ត្រូវបាន​ប្រ​កា​ស​ជា​ខេ​ត្តទី៨ ក្លាយជាខេត្តអស់មីន ជាពិសេសនៅថ្ងៃទី២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥នេះ នៅក្នុងវិស័យដីធ្លី ក៏ត្រូវបានប្រកាសជាខេត្ត ទី៣ ប​ញ្ចប់ការវាស់វែងដីធ្លីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធថែមទៀត។
សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន បានថ្លែងអំណរគុណ ឯកឧត្ដម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋម​ន្ត្រីក្រ​សួ​ង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដែលបានគាំទ្រយ៉ាងពេញលេញក្នុងការដឹកនាំ និ​ង​ជំរុ​ញ​ដ​ល់​អង្គ​ភា​ពពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេស ការខិតខំ​អនុវត្តការងារនៅមូលដ្ឋានផ្ទាល់របស់មន្រ្តីជំនាញប្រក​ប​ដោយ​ស្មា​រ​តី​ទទួ​ល​ខុ​ស​ត្រូវខ្ពស់ និងធ្វើឲ្យសម្រេចបានជោគជ័យតាមផែនការ ទិសដៅ និងចក្ខុវិស័យដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ ស្របតាម​កម្មវិធីនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រោមការដឹ​កនាំរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ​​ជាម​គ្គុ​ទេស​ក៍​ដឹ​ក​នាំ​​​វ័យក្មេងដ៏ឆ្នើម និងឈ្លាសវៃ បន្តបេសកកម្មដ៏ថ្លៃថ្លាពី សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន អតី​តនា​យ​ក​រ​ដ្ឋមន្រ្តី និងបច្ចុប្បន្នជាប្រធានព្រឹទ្ធសភា ទើបឈាន​ដ​ល់​ប្រ​កា​ស​ខេ​ត្ត​ស្វា​យ​រៀង​ក្នុ​ង​កា​រ​បញ្ច​ប់​កា​រ​វា​ស់វែងដីធ្លីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធ និងពិធីចែកបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
សម្តេចបានមានប្រសាសន៍ថា​ ការបញ្ចប់ការវាស់វែងដីធ្លីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធនេះនឹង​ប​ម្រើឧ​​ត្ត​ម​ប្រ​យោជ​ន៍​រប​ស់​ប្រជាជនគ្រប់រូប និងតជំនាន់ ។ ជាមួយគ្នានេះ វាជាមូលដ្ឋានច្បាប់ដ៏រឹងមាំ ដែលនឹងចូលរួមកាត់បន្ថយ បញ្ច​ប់​វិ​វាទ​​ទាំ​ង​ឡាយ និងចូលរួមបង្កើតបរិយាកាសគ្មានវិវាទសម្រាប់សង្គមជាតិ ដែលជាឫសកែវនៃ​សុ​ខស​ន្តិ​ភាព។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ការបញ្ចប់ការវាស់វែងដីធ្លី នឹងអនុញ្ញាតឱ្យខេត្តរៀបចំប្លង់ព្រំប្រទល់រដ្ឋបាល និង​នាម​ភូ​មិ​សា​ស្ត្រ ប្លង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងទីធ្លាសាធារណៈ ប្លង់គោលប្រើប្រាស់ដីធ្លី និងពង្រីកកំណើ​​ន​ជី​វ​ភាព​​​ប្រ​ជា​ពលរដ្ឋឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ។​
ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី នគរូប​នីយកម្ម​​ និង​សំណង់​ បានលើកឡើងនា​ពេលកន្លងមកថា​ ការ​វាស់វែង​ចុះ​បញ្ជីដីធ្លី​​ និង​ចេញ​បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ មិនត្រឹមតែផ្ដល់ឱ្យពលរដ្ឋ​មានបណ្ណកម្មសិទ្ធិជាម្ចាស់ទ្រព្យស្របច្បាប់ទេ តែថែមទាំង​ឱ្យពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់​បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិនោះសម្រាប់ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ការ​ជួយលើក​កម្ពស់​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ​បានថែមទៀត​ផង ។ ក្រៅពីនេះ វា​បានជួយ​ឱ្យបញ្ចប់នូវ​ទំនាស់​ដីធ្លី ពាក់ព័ន្ធនឹង​បញ្ហា​ព្រំដី​រវាង​រដ្ឋ​ និងឯកជន រវាង​ឯកជន និងឯកជនបានផងដែរ ៕