ក្រសួងរៀបចំដែនដី នឹង​ពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពការសិក្សាគម្រោងប្លង់ ការត្រួតពិនិត្យ និងបញ្ជាក់សំណង់ឱ្យ​កានតែមានប្រ​សិទ្ធ​ភាពខ្ពស់
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានបើកកិច្ចប្រជុំ​មួយ​ស្ដីពី​ការ​ព​ង្រឹ​ង​ និ​ង​ការ​បង្កើ​ន​ប្រ​សិ​ទ្ធភា​ព​​ការសិក្សាគម្រោងប្លង់ ការត្រួតពិនិត្យ​ និ​ងបញ្ជា​ក់​សំ​​ណ​​ង់ ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​កំ​ណ​ត់ទស្ស​ន​វិ​ស័យ​រួមលើវិ​ស័​​យ​សំណង់ ​សំ​ដៅ​ធ្វើឱ្យ​សំ​ណ​ង់​ស្ថា​ប​ត្យ​ក​ម្ម​​ខ្មែ​រ​សហ​ស​ម័​​យ​កា​ន់តែមានគុណភាព សុវត្ថិភាព​ និង​សោភ័ណ្ឌភាព ។
ឯកឧត្តម​ សាយ ​សំអាល់ ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បាន​ថ្លែងថា កិច្ច​ប្រ​ជុំ​នាពេ​ល​នេះ​ធ្វើ​ឡើង​ដើម្បីឈានទៅកំណត់ទស្សនវិស័យរួមលើវិស័យសំណង់ សំដៅធ្វើ​ឱ្យសំ​ណង់​ស្ថា​ប​ត្យ​ក​ម្ម​ខ្មែ​រ​ស​​ហ​សម័យកាន់តែមានគុណភាព មានសុវត្ថិភាព​ មានសោភណភាព​ ការ​ពារ​បាន​កាន់​តែប្រ​សើ​រ​នូ​វ​សុខ​​​មាលភាព​ និងទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ម្ចាស់សំណង់, អ្នកប្រើប្រាស់សំណង់ និងសា​ធា​រណ​​​ជន និងមានបរិស្ថានល្អសម្រាប់ការរស់នៅប្រកបដោយចីរភាព។
កិច្ចប្រជុំនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងនៅទីស្ដីការក្រសួងនារសៀលថ្ងៃទី១២  ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយមា​នកា​រ​​ចូ​ល​រួម​ពីតំ​​ណា​ងក្រសួងធនធានទឹក និងឧត្តុនិយម, ក្រសួងរ៉ែនិងថាមពល, គណៈវិស្វករកម្ពុជា, គណៈស្ថាបត្យករកម្ពុជា​, សមាគមអ្នកសាងសង់កម្ពុជា, សមាគមអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានកម្ពុជា, សមាគមអ្នកវិនិយោគ​  ក្រុមហ៊ុ​ន​ត្រួត​ពិនិត្យនិងបញ្ជាក់សំណង់ ក្រុមហ៊ុនសិក្សាគម្រោងប្លង់ និងក្រុម​ហ៊ុនសាងសង់ ។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានឱ្យ​ដឹ​ងថា​ កិច្ច​ប្រជុំ​នា​ពេ​ល​នេះ​គឺ​ធ្វើឡើ​ង​ដើ​ម្បី​ប្រមូ​ល​ធាតុ​ចូ​ល​ពី​ស​មា​ជិ​ក​អ​ង្គប្រ​​ជុំ​ក្នុ​ង​ន័​យ​​ពិគ្រោះ​យោ​​ប​ល់​គ្នាថា​​តើ​កា​រ​រៀ​ប​ចំលិ​​ខិ​ត​ប​ទដ្ឋា​ន​គ​តិ​យុ​ត្ត​ស្ថិតក្នុងកម្រិ​ត​មួ​យ​ដែ​ល​​យើ​ង​មា​នកា​រ​ឯ​ក​ភា​​ព​គ្នា​ឬ​យ៉ាង​ណាសម្រា​ប់​អ​នុ​វ​ត្តបា​ន​ចំ​ពោះ​ស្ថា​ន​​ភា​ព​ក​ម្ពុ​ជានាពេលបច្ចុប្បន្ន ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាក់ថា ៖ អ្វីដែលក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ខិត​ខំ​ប្រឹងប្រែងគិតគូររៀបចំទាំងអស់នេះ គឺក្រសួងមានបំណងចង់ឱ្យវិស័យសំណង់ ក្លាយ​ជា​វិស័យ​មួយ​ដែល​មិនជាប់គាំងនិងមានដំណើរការប្រកបដោយស្ថិរភាពល្អសម្រាប់សង្គមជាតិកម្ពុជា, ជា​កន្លែង​មួយដែ​ល​មនុ​ស្ស​​អា​ច​ប​ញ្ចេញទេពកោសល្យ, ជាកន្លែងដែលមនុស្សមានភាពរីករាយក្នុងការបំពេញការងារ, និងធ្វើ​យ៉ា​ង​​ណា​ឱ្យ​ម​នុ​​ស្ស​ដែ​ល​ធ្វើការ​ក្នុងវិស័យសំណង់ដូចជាកម្មករសំណង់ជាដើម មា​ន​ជី​វ​ភា​ព​ល្អ​ប្រ​សើ​រ​និ​ង​មា​ន​ក្តីសង្ឃឹមក្នុងជីវិត ៕