ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងសប្តាហ៍នេះ ក្រុមប្រទេសសេដ្ឋកិច្ចនាំមុខគេ G20 ដែលបង្កើតបានច្រើនជាង ៨០% នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់ពិភពលោកគ្រោងនឹងជួបប្រជុំគ្នានៅលើកោះបាលីប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ដោយមានវត្តមានចូលរួមពីមេដឹកនាំបស្ចិមលោកជាច្រើនរួមមានទាំងប្រធានាធិបតីអាមេរិក លោក ចូ បៃដិន។ ជំនួបកំពូល G20 រំពឹងថា ជាវេទិកាគ្របដណ្តប់ដោយការរិះគន់របស់លោកខាងលិចចំពោះការឈ្លានពានពីសំណាក់រុស្ស៊ី លើអ៊ុយក្រែន។
G20 ឬ Group of Twenty គឺជាវេទិកាអន្តររដ្ឋាភិបាលដែលមានប្រទេសចំនួន១៩ និងសហភាពអឺរ៉ុប (EU)។ វាដំណើរការដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសំខាន់ៗដែលទាក់ទងនឹងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ដូចជាស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ ការកាត់បន្ថយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព។
ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ភ្ញៀវរបស់ G20 រួមមានប្រទេសអេស្ប៉ាញ ប្រធានអាស៊ាន ប្រទេសអាហ្វ្រិកចំនួនពីរ (ប្រធានសហភាពអាហ្រ្វិក និងតំណាងនៃភាពជាដៃគូថ្មីសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍អាហ្វ្រិក (NEPAD) និងប្រទេសមួយ (ជួនកាលច្រើនជាងមួយ) ត្រូវបានអញ្ជើញដោយប្រធានាធិបតី ដែលជាធម្មតាមកពីតំបន់របស់ខ្លួន។
គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២២ មានសមាជិកចំនួន២០ នៅក្នុងក្រុម រួមមាន អាហ្សង់ទីន អូស្ត្រាលី ប្រេស៊ីល កាណាដា ចិន បារាំង អាល្លឺម៉ង់ ឥណ្ឌា ឥណ្ឌូនេស៊ី អ៊ីតាលី កូរ៉េខាងត្បូង ជប៉ុន ម៉ិកស៊ិក រុស្ស៊ី អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត អាហ្វ្រិកខាងត្បូង តួកគី ចក្រភពអង់គ្លេស សហរដ្ឋអាមេរិក និងសហភាពអឺរ៉ុប អេស្ប៉ាញ អង្គការសហប្រជាជាតិ ធនាគារពិភពលោក សហភាពអាហ្រ្វិក អាស៊ាន និងអង្គការផ្សេងទៀតជាអ្នកអញ្ជើញភ្ញៀវអចិន្ត្រៃយ៍។
G20 ត្រូវបានផ្សំឡើងដោយប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចធំជាងគេបំផុតរបស់ពិភពលោក រួមមានទាំងប្រទេសឧស្សាហកម្ម និងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។ វាមានប្រហែល ៨០% នៃផលិតផលពិភពលោកសរុប (GWP) ៥៩-៧៧% នៃពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ ពីរភាគបីនៃចំនួនប្រជាជនពិភពលោក និង ៦០% នៃផ្ទៃដីរបស់ពិភពលោក។
G20 ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៩៩ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកជាច្រើន។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៨មក វាបានកោះប្រជុំយ៉ាងហោចណាស់ម្តងក្នុងមួយឆ្នាំ ជាមួយនឹងកិច្ចប្រជុំកំពូលដែលពាក់ព័ន្ធនឹងប្រមុខរដ្ឋាភិបាល ឬរដ្ឋរបស់សមាជិកនីមួយៗ រដ្ឋមន្ត្រីហិរញ្ញវត្ថុ ឬរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស និងមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ដទៃទៀត។ សហភាពអឺរ៉ុបត្រូវបានតំណាងដោយគណៈកម្មការអឺរ៉ុប និងធនាគារកណ្តាលអឺរ៉ុប។ ប្រទេសផ្សេងទៀត អង្គការអន្តរជាតិ និងអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូល ដែលខ្លះផ្អែកលើមូលដ្ឋានអចិន្ត្រៃយ៍។
ការផ្តោតសំខាន់របស់ G20 គឺអភិបាលកិច្ចនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។ ប្រធានបទនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលមានការប្រែប្រួលពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ។ ប្រធានបទនៃកិច្ចប្រជុំថ្នាក់រដ្ឋមន្ត្រី G20 ឆ្នាំ២០០៦ គឺ “ការកសាង និងនិរន្តរភាពវិបុលភាព” ។ បញ្ហាដែលបានពិភាក្សារួមមានកំណែទម្រង់ក្នុងស្រុកដើម្បីសម្រេចបាន “កំណើនប្រកបដោយនិរន្តរភាព” ទីផ្សារថាមពល និងធនធានសកល កំណែទម្រង់ធនាគារពិភពលោក និង IMF និងផលប៉ះពាល់នៃការផ្លាស់ប្តូរប្រជាសាស្រ្តដោយសារចំនួនប្រជាជនពិភពលោកដែលមានវ័យចំណាស់។
នៅឆ្នាំ២០១៦ G20 បានកំណត់ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនចំពោះរបៀបវារៈឆ្នាំ២០៣០ (គោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព) ក្នុងប្រធានបទសំខាន់ៗចំនួន ៣ ៖ ការលើកកម្ពស់កំណើនប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងតុល្យភាពរឹងមាំ ការការពារផែនដីពីការរេចរិល និងបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយប្រទេសដែលមានចំណូលទាប និងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។ នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលឆ្នាំ២០០៩ របស់ខ្លួន G20 បានប្រកាសខ្លួនឯងថា ជាកន្លែងចម្បងសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ។ ឋានៈរបស់ក្រុមបានកើនឡើងក្នុងកំឡុងទសវត្សរ៍បន្តបន្ទាប់ ហើយវាត្រូវបានទទួលស្គាល់ដោយអ្នកវិភាគថាកំពុងអនុវត្តឥទ្ធិពលសកលដ៏សន្ធឹកសន្ធាប់ វាក៏ត្រូវបានរិះគន់ផងដែរចំពោះសមាជិកភាពមានកម្រិតរបស់ខ្លួន កង្វះអំណាចអនុវត្ត និងសម្រាប់ការធ្វើឱ្យខូចដល់ការចោទប្រកាន់។ នៃស្ថាប័នអន្តរជាតិដែលមានស្រាប់។ កិច្ចប្រជុំកំពូលជាញឹកញាប់ត្រូវបានជួបជាមួយនឹងការតវ៉ា ជាពិសេសដោយក្រុមប្រឆាំងសកលភាវូបនីយកម្ម៕