រដ្ឋាភិបាលកំពុងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រ ផ្ដើមសាកល្បងបើកសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញជាបណ្តើរៗ
ភ្នំពេញ ៖ បន្ទាប់ពីការសាកល្បងឲ្យមានការចរាចរណ៍យ៉ាងទូលាយរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងអំឡុងពេលនៃពិធីបុណ្យភ្ជំបិណ្ឌកន្លងទៅនេះជាលទ្ធផលឃើញថាអត្រានៃការឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ មិនបានហក់ឡើងនោះទេ ផ្ទុយទៅវិញបែរជាមានការថយចុះនៃចំនួនអ្នកឆ្លង ព្រមទាំងមានចំនួនអ្នកស្លាប់ថេរផងដែរ ​ដែលទាំងនេះអាចជាចំណុចសាកល្បងដ៏ធំមួយ ដើម្បីឈានទៅដល់ការបើកប្រទេសឡើងវិញ។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃប្រទេសកម្ពុជានាព្រឹកថ្ងៃទី១៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះថា ៖
«យើងចាប់ផ្ដើមបើកផ្នែកសេវាបន្តទៀត ដើម្បីឈានទៅបើកប្រទេសរបស់យើងឡើងវិញលើគ្រប់វិស័យ សាលារៀនក៏ចាំបាច់ត្រូវបើកឡើងវិញ ដើម្បីឲ្យកូនសិស្ស កូនចៅរបស់យើងបានចូលរៀន!»
«នេះជាវិធីល្អដែលយើងត្រូវមានការរៀនរស់នៅជាមួយកូវីដ ព្រោះថាការបិទក៏នៅតែមានការឆ្លង ការបើកក៏នៅតែមានការឆ្លង ក៏ប៉ុន្តែដោយសារតែយើងបានចាក់វ៉ាក់សាំងចំនួន២ដូស និងបន្ថែមទៅសោយដូសទី៣ ដែលយើងកំពុងមានជាង​១០លានដូសនៅក្នុងឃ្លាំង»
លើសពីនេះសម្ដេចក៏បានអំពាវនាវទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋនូវចំណុចមួយចំនួនផងដែរ ដែលចំណុចទាំងនោះរួមមានជាអាទិ៍ ចៀសវាងការនាំអ្នកជំងឺដែលមិនមានការចាំបាច់នៅតាមបណ្តាខេត្តមកព្យាបាលនៅទីក្រុងភ្នំពេញ ដែលអាចជាហានិភ័យដល់អ្នកជំងឺ និងត្រូវផ្ដល់ជំនឿដល់មន្ទីរពេទ្យថ្នាក់ខេត្ត។
បន្ទាប់ពីនេះ គឺការផ្លាស់ប្ដូរវិធីសាស្ត្រក្នុងការយកសំណាក ដោយមិនប្រើប្រាស់វិធីឃើញមួយចាប់មនុស្សមួយភូមិធ្វើសំណាកនោះទេ។​ មានន័យថា អ្នកដែលមានរោគសញ្ញាត្រូវទទួលខុសត្រូវដោយខ្លួនឯង ដើម្បីមករកគ្រូពេទ្យសម្រាប់ការយកសំណាក។ នៅពេលដែលគ្រូពេទ្យរកឃើញ ត្រូវពិចារណាថាគួរយកមកមន្ទីរពេទ្យ ឬគួរផ្ដល់ថ្នាំសម្រាប់ការព្យាបាលនៅតាមផ្ទះ ហើយការព្យាបាលនៅតាមផ្ទះនេះ ក៏ត្រូវមានការចូលរួមពីអ្នកភូមិ ដើម្បីចៀសវាងកុំអោយអ្នកជំងឺនេះបាក់ទឹកចិត្ត។ ចំណុចចុងក្រោយ គឺប្រជាពលរដ្ឋត្រូវចាត់ទុកអ្នកដែលធ្លាប់មានជំងឺកូវីដ ហើយជាសះស្បើយនេះជាកម្លាំងដើម្បីការពារអ្នកដែលកើតកូវីដនៅពេលក្រោយទៅវិញ ដោយសារពួកគេមានអង់ទីករ (មានអង្គបដិបក្ខ) ដើម្បីប្រឆាំង។
គួរបញ្ជាក់ថា ភ្ញៀវទេសចរដែលចេញដើរកម្សាន្ដក្នុងអំឡុងពេលមួយសប្ដាហ៍នៃពិធីបុណ្យភ្ជំបិណ្ឌមានប្រមាណជាង ៩០ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះភ្ញៀវដែលដើរកម្សាន្ដក្នុងអំឡុងពេលភ្ជំបិណ្ឌ (រយៈពេល៣ថ្ងៃ) មានរហូតទៅដល់ប្រមាណជាង ៦៦ម៉ឺននាក់។ ជាលទ្ធផល ការបើកប្រទេសឡើងវិញនឹងក្លាយជាជំហានបន្ទាប់ក្នុងការជម្រុញឲ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានដំណើរការឡើងវិញ៕