តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេសចំនួន៣ក្នុង​ខេត្តស្វាយរៀង​ផ្ដល់​ឱកាស​ការងារ​ជាង​ ២៣ ០០០​នាក់​
ភ្នំពេញ ៖ គ្រាន់តែតំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ចំនួន​៣​ប៉ុណ្ណោះ ក្នុង​ខេត្ត​ស្វាយ​រៀង​បានផ្ដល់​ប្រាក់​ចំណូល​ដល់​កម្មករ​និយោជិត​ប្រមាណ ២៣ ០០០នាក់​ ហើយកម្មករ​និយោជិត​ទាំង​នោះ ក៏​បានបន្ត​ផ្ដល់​ប្រាក់​ឧបត្ថម្ភ​សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារ​រាប់ម៉ឺននាក់​បន្តទៀត។​
យោងតាមសេចក្ដី​ប្រកាសព័ត៌មានក្រោយដំណើរទស្សនកិច្ច​របស់ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ និងជា​អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​ នៅថ្ងៃទី ៣១ តុលា ២០២៣​ បានឱ្យដឹងថា​ជា តំបន់សេ​ដ្ឋកិ​ច្ចពិ​សេ​ស​​ចំនួ​ន​​៣រួ​មមាន៖ ១).តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ស៊ីន បាវិត ២). តំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ ស្វាយរៀង ហ្គីហ្គា រីសស៍ និង ៣. តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស ឈីលូ ជាន ពុ ចាយ មានទុនវិនិយោគចំនួន៩៧៧លានដុល្លារ ជាមួយនឹង​គ​ម្រោង​វិ​និ​យោគសរុបចំនួន ៦៥គម្រោង កំពុង​ដំណើរការចំនួន ៤៤គម្រោង និងបាន​បង្កើ​ត​កា​រ​ងា​រ​ជូ​ន​ក​ម្ម​ករ​និ​យោជិ​តចំនួន ២៣ ១៤៣កន្លែង ។ មុខសញ្ញា​វិនិយោគ​សំខា​ន់​ៗ​ក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចនេះ​រួម​មាន៖​ ផលិត​គ្រឿង​ស​ង្ហារិ​​ម កែច្នៃ និងជ្រលក់ពណ៌ស្បែក អំពូលលម្អអគ្គិសនី និងខ្សែភ្លើងគ្រប់ប្រភេទ ផលិតសំបកកង់​យា​នយន្ដ​​ និងដំឡើងកង់ជាដើម។
ក្នុងឱកាសចុះពិនិត្យតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងរោងចក្រមួយចំនួនក្នុងតំបន់ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានជួបជជែក​ដើម្បីស្ដាប់​អំពីបញ្ហា​ប្រឈម​នានា​លើ​កិច្ច​ការងារវិនិយោគ និងអភិវឌ្ឍន៍ ព្រម​ទាំងថ្លែងអំណរគុណជូនចំពោះអ្នកអភិវឌ្ឍន៍តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្នុងខេត្តស្វាយរៀង និងប​ណ្តា​ក្រុ​ម​ហ៊ុ​នវិនិយោគទាំងអស់ដែលបានសម្រេចចិត្តចូលមកបណ្តាក់ទុន និងបាន​ព​ង្រី​ក​គ​ម្រោង​វិ​និ​​យោគ​រ​ប​ស់​​ខ្លួនជាបន្តបន្ទាប់នៅកម្ពុជា ​ដែល​នេះ​ជា​ការ​ប​ង្ហា​ញ​ពី​ជំ​​នឿទុ​ក​ចិ​ត្ត​​រ​ប​ស់​ក្រុម​ហ៊ុ​ន​ម​ក​លើ​​រា​ជ​រដ្ឋា​ភិ​បា​លក​ម្ពុ​ជា​។​
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានអំពាវនាវទៅកាន់បណ្ដាក្រុមហ៊ុនវិនិយោគ និងអ្ន​កអ​ភិ​វ​ឌ្ឍ​ន៍​តំ​បន់​សេ​ដ្ឋ​កិ​​ច្ច​ពិ​សេសក្នុងកា​រចូលរួមស​ហការ​ជាមួយរា​ជរដ្ឋាភិបា​ល​ក​ម្ពុជា អញ្ជើ​ញ​ទៅ​ព​ន្យ​ល់​និង​ផ្ស​ព្វ​ផ្សា​យ​ដោ​យ​​ផ្ទាល់​អំ​ពី​​កាលានុវត្តភាពវិនិយោគរបស់កម្ពុជា នៅក្រៅប្រទេស ដើម្បី​ទា​ក់ទាញឱ្យមា​នវិ​និ​យោ​គិ​ន​ប​ន្ថែ​ម​ទៀត​ម​ក​ក​ម្ពុជា​។
គួរ​បញ្ជាក់ថា តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនៅក្នុងខេត្តស្វាយរៀងមានចំនួន ៩ បានទាក់ទា​ញគ​ម្រោ​ងវិ​និ​យោ​​គ​ម​ក​ប​​ណ្តាក់ទុនចំនួន ២១៥គម្រោង ក្នុងនោះកំពុ​ង​ដំណើ​រកា​រ​មានចំនួន ១៣២គម្រោង ក្នុងទុនវិនិយោ​គ​សរុ​ប​ចំ​នួ​​ន​ ១ ៨៨៦លានដុល្លារ និងបានបង្កើតការងារចំនួន ៧៥ ០៨៦កន្លែង ៕