រយៈពេល ៧ខែ ទំហំពាណិជ្ជកម្មតាមរយៈតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុកើនបានជាង១០០០លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ ៖ តាមរយៈស្ថិតិចុងក្រោយរបស់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ SSEZ បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងរយៈពេល៧ខែកន្លងទៅនេះ ទំហំពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិតាមរយៈតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសមួយនេះសម្រេចបានទំហំទឹកប្រាក់សរុបជាង ១០០០លានដុល្លារ ដែលជាសញ្ញាបង្ហាញថានៅតែ​បន្ត​កើន​ប្រមាណ​ជិត ៤៥ ​ភាគរយ​បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ​២០២០ ។
ទិន្នន័យ​របស់ SSEZ បានឱ្យដឹងថា​គិត​ចាប់តាំងពី​ខែមករា ដល់​ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២១ បង្ហាញថា សហគ្រាស​ នៅ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ព្រះសីហនុ ​ទទួលបាន​បរិមាណ​នាំចូល និង​នាំចេញ​សរុប​ ១ ១៨៥ ​លាន​ដុល្លារ ដែលចំនួននេះមានការ​កើនឡើង ៤៤,៥១ ភាគរយ​បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពីឆ្នាំមុន​ ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធាន​សភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានប្រាប់ AMS​​ ឱ្យ​ដឹង​​ថា ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​រហូតមក​ដល់ពេលនេះ​មិនមាន​ការថមថយ​នោះទេ បើទោះបីជា​ពិភពលោក​កំពុង​ជួប​វិបត្តិ​កូវីដ-១៩ ក៏ដោយ​ និងកំពុង​ធ្វើ​ពិពិធកម្ម​ទំនិញ​នាំចេញ​របស់ខ្លួន​​ទៅ​កាន់ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ផងដែរ​។ ផ្អែកទៅលើកំណើននេះ គឺដោយសារនៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុបច្ចុប្បន្ន មានអ្នកវិនិយោគច្រើន និងមានឧស្សហកម្មកែច្នៃច្រើន។ នេះ​ជា​មូលហេតុនាំឱ្យ​មាន​កំណើន​នេះ​​។
លោកឧកញ៉ា​បានបញ្ជាក់ថា ​​៖
«នៅ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ ​សកម្មភាពមួយចំនួន​នាំចេញទៅកាន់សហរដ្ឋអាមេរិក ទៅបណ្តាប្រទេសអឺរ៉ុប និងទៅចិន មានការកើនឡើង ជារឿងមួយល្អដែលអាចទាក់ទាញវិនិយោគទុនបន្ថែមទៀត ហើយកំពង់ផែទឹកជ្រៅរបស់យើងក៏កំពុងតែអនុវត្តហើយដែរ។ ​នៅ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេសការ​នាំចេញ និង​នាំចូល​ទំនិញ​ គឺដោយសារ​តែមាន​តម្រូវការ​ទីផ្សារ ដែលយើងមានវិស័យកាត់ដេរដូចជាសម្លៀកបំពាក់ ​គ្រឿង​បង្គុំ​អគ្គិសនី អេឡិចត្រូនិក កង់ និងសម្ភារធ្វើដំណើរ​ ដែលបានផលិតនាំចេញច្រើន ទោះបីជាផលិតផលកសិកម្មកែច្នៃនៅមានតិចតួចក៏ដោយ​»​
លោកឧកញ៉ា​បានបញ្ជាក់ទៀតថា​ នៅពេល​ដែលមាន​កំណើន​នាំចេញ ការនាំចូល​ផលិតផល​វត្ថុធាតុដើម​សម្រាប់​កែច្នៃ ​ក៏​នឹង​កើនឡើង​ទៅតាម​នេះដែរ​។ ដូច្នេះយើងក៏ព្រួយបារម្ភ ពីការនាំចូលវត្ថុធាតុដើមដូចជា ដែក ជាដើមសម្រាប់ការសាងសង់ ក្នុងប្រទេសរបស់យើង មានការឡើងថ្លៃ វាធ្វើឱ្យប៉ះពាល់នូវទំនិញនាំចូល  និងនាំឱ្យជំរុញនូវការបង្កើនថ្លៃដើមកាន់តែខ្ពស់ ដែលនាំឱ្យវាប៉ះពាល់ដល់ការនាំចេញផងដែរ។ សូមបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ន នៅតំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ក្រុងព្រះសីហនុ​មាន SSEZ ​ក្រុមហ៊ុន​កំពុង​វិនិយោគទាំងអស់មានចំនួន​ ១៦៥ ក្រុមហ៊ុន ដែលបាន​បង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ៣០ ០០០ ​កន្លែង​ដែលបាន​ផ្តោតលើ​វិស័យ​វាយនភណ្ឌ​កាត់ដេរ កាបូប ផលិតផល​ស្បែកជើង ផលិតផល​ពី​ឈើ ​គ្រឿង​ម៉ាស៊ីន សម្ភារ​សំណង់ គ្រឿងសង្ហារិម​គេហដ្ឋាន គ្រឿងបន្លាស់​រថយន្ត និង​សម្បក​កង់រថយន្ត កង់​និងសម្ភារធ្វើដំណើរជាដើម ​ដែលជា​ឧស្សាហកម្ម​ចម្បង​សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍ​៕