ភ្នំពេញ ៖ តាមរយៈស្ថិតិចុងក្រោយរបស់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ SSEZ បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងរយៈពេល៧ខែកន្លងទៅនេះ ទំហំពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិតាមរយៈតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសមួយនេះសម្រេចបានទំហំទឹកប្រាក់សរុបជាង ១០០០លានដុល្លារ ដែលជាសញ្ញាបង្ហាញថានៅតែបន្តកើនប្រមាណជិត ៤៥ ភាគរយបើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០ ។
ទិន្នន័យរបស់ SSEZ បានឱ្យដឹងថាគិតចាប់តាំងពីខែមករា ដល់ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ បង្ហាញថា សហគ្រាស នៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសព្រះសីហនុ ទទួលបានបរិមាណនាំចូល និងនាំចេញសរុប ១ ១៨៥ លានដុល្លារ ដែលចំនួននេះមានការកើនឡើង ៤៤,៥១ ភាគរយបើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា ការនាំចេញរបស់កម្ពុជារហូតមកដល់ពេលនេះមិនមានការថមថយនោះទេ បើទោះបីជាពិភពលោកកំពុងជួបវិបត្តិកូវីដ-១៩ ក៏ដោយ និងកំពុងធ្វើពិពិធកម្មទំនិញនាំចេញរបស់ខ្លួនទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិផងដែរ។ ផ្អែកទៅលើកំណើននេះ គឺដោយសារនៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុបច្ចុប្បន្ន មានអ្នកវិនិយោគច្រើន និងមានឧស្សហកម្មកែច្នៃច្រើន។ នេះជាមូលហេតុនាំឱ្យមានកំណើននេះ។
លោកឧកញ៉ាបានបញ្ជាក់ថា ៖
«នៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ច សកម្មភាពមួយចំនួននាំចេញទៅកាន់សហរដ្ឋអាមេរិក ទៅបណ្តាប្រទេសអឺរ៉ុប និងទៅចិន មានការកើនឡើង ជារឿងមួយល្អដែលអាចទាក់ទាញវិនិយោគទុនបន្ថែមទៀត ហើយកំពង់ផែទឹកជ្រៅរបស់យើងក៏កំពុងតែអនុវត្តហើយដែរ។ នៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសការនាំចេញ និងនាំចូលទំនិញ គឺដោយសារតែមានតម្រូវការទីផ្សារ ដែលយើងមានវិស័យកាត់ដេរដូចជាសម្លៀកបំពាក់ គ្រឿងបង្គុំអគ្គិសនី អេឡិចត្រូនិក កង់ និងសម្ភារធ្វើដំណើរ ដែលបានផលិតនាំចេញច្រើន ទោះបីជាផលិតផលកសិកម្មកែច្នៃនៅមានតិចតួចក៏ដោយ»
លោកឧកញ៉ាបានបញ្ជាក់ទៀតថា នៅពេលដែលមានកំណើននាំចេញ ការនាំចូលផលិតផលវត្ថុធាតុដើមសម្រាប់កែច្នៃ ក៏នឹងកើនឡើងទៅតាមនេះដែរ។ ដូច្នេះយើងក៏ព្រួយបារម្ភ ពីការនាំចូលវត្ថុធាតុដើមដូចជា ដែក ជាដើមសម្រាប់ការសាងសង់ ក្នុងប្រទេសរបស់យើង មានការឡើងថ្លៃ វាធ្វើឱ្យប៉ះពាល់នូវទំនិញនាំចូល និងនាំឱ្យជំរុញនូវការបង្កើនថ្លៃដើមកាន់តែខ្ពស់ ដែលនាំឱ្យវាប៉ះពាល់ដល់ការនាំចេញផងដែរ។ សូមបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ន នៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុមាន SSEZ ក្រុមហ៊ុនកំពុងវិនិយោគទាំងអស់មានចំនួន ១៦៥ ក្រុមហ៊ុន ដែលបានបង្កើតការងារបានចំនួន ៣០ ០០០ កន្លែងដែលបានផ្តោតលើវិស័យវាយនភណ្ឌកាត់ដេរ កាបូប ផលិតផលស្បែកជើង ផលិតផលពីឈើ គ្រឿងម៉ាស៊ីន សម្ភារសំណង់ គ្រឿងសង្ហារិមគេហដ្ឋាន គ្រឿងបន្លាស់រថយន្ត និងសម្បកកង់រថយន្ត កង់និងសម្ភារធ្វើដំណើរជាដើម ដែលជាឧស្សាហកម្មចម្បងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ៕