ការចូលរួមផ្តល់នូវគំនិតផ្តួចផ្តើម ដែលនាំឱ្យស្ថាប័នរីកចំរើន​ នឹងទទួលបានការឱ្យតម្លៃពីសំណាក់និយោជក ហើយរឹតតែទទួលបានការឱ្យតម្លៃទៀតនោះ គឺការទទួលខុសត្រូវក្នុងការបំពេញការងាររបស់បុគ្គលិកម្នាក់ៗ។
ដែលត្រូវអភិវឌ្ឍជាប់ជានិច្ច
បើទោះជាអ្នកចេញពី មហាវិទ្យាល័យ មានសញ្ញាបត្របរិញ្ញា ពីរបី និងអនុបណ្ឌិតក៏មិនគ្រប់គ្រាន់ដែរ អ្នកត្រូវរៀននូវជំនាញខ្លីៗ និងសិក្សាស្រាវជ្រាវជាប់ជា ប្រចាំដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពឱ្យត្រូវនឹងសម័យកាល និងសេចក្តីត្រូវការរបស់ និយោជក។ ត្រូវចាត់ទុកមិត្តរួមការងារនិងបុគ្គលិក ក្រោមបង្គាប់ជាអតិថិជនផងដែរ មានបុគ្គលិកមួយចំនួន មិនមានភាពប៉ិនប្រសប់ក្នុងការបំពេញការងារជាក្រុមនោះទេ ហើយតែងមិនសូវ មានភាពចុះសំរុងនឹងមិត្តរួមការងារ មិនចេះផ្តល់ឱកាសឱ្យបុគ្គលិកក្រោមបង្គាប់ហើយខំប្រឹងតែយកចិត្តមេ (អ្នកគ្រប់គ្រងរបស់ខ្លួនផ្ទាល់)។ នោះជាកំហុសឆ្គងធំមួយ។តាមពិតនៅពេលវាយតម្លៃការងារប្រចាំឆ្នាំម្តងៗអ្នកគ្រប់គ្រងដែលឆ្លាតវៃតែងសុំយោបល់ពីអ្នកក្រោមបង្គាប់ និងមិត្តរួមការងារដទៃទៀត។ ត្រង់នេះហើយដែលថាមិត្តរួមការងារ និងបុគ្គលិកក្រោមបង្គាប់ ក៏ជាអតិថិជនរបស់អ្នកដែរ ។ ដូច្នេះហើយអ្នកត្រូវមានភាពប៉ិនប្រសប់អាចធ្វើការចុះសំរុង ជាមួយមនុស្សគ្រប់ប្រភេទ។
អស់មានចរិតមិនដូចគ្នាទេ លក់ផលិតផលទៅឱ្យអតិថិជន ដែលឱ្យតម្លៃ​លើសមត្ថភាពរបស់អ្នកនិងហ៊ានចំណាយ ខាងលើរួចហើយប៉ុន្តែនៅមិនទាន់ទទួលបានការទទួលស្គាល់ពីសមត្ថភាព និងឱ្យតម្លៃពីសំណាក់និយោជក (មិនទទួលបានការតំឡើងឋានៈ ឬប្រាក់ខែឱ្យសមនឹងសមត្ថភាព) អ្នកប្រហែលជាត្រូវ ពិចារណា រិះរកវិធីលក់ផលិតផលរបស់អ្នក ទៅឱ្យអតិថិជនថ្មីហើយ។ ពោលគឺត្រូវស្វែងរកការងារនៅស្ថាប័ន ឬក្រុមហ៊ុនថ្មីដែលឱ្យតម្លៃលើសមត្ថភាពរបស់អ្នក។ ពេលខ្លះ អ្នកមិនអាចបង្រៀនមាន់ឱ្យតម្លៃលើគ្រាប់ពេជ្រនោះទេ មាន់ឱ្យតម្លៃតែលើគ្រាប់ស្រូវតែប៉ុណ្ណោះ។
ប្រសិនបើធ្វើបានល្អដោយបំពេញនូវចំណុចទី លក់ផលិតផលទៅឱ្យអតិថិជន ដែលឱ្យតម្លៃ​លើសមត្ថភាពរបស់អ្នកនិងហ៊ានចំណាយ ធ្វើដូច្នេះអ្នកនឹងមានជីវភាពធូរធាក្នុងរយៈពេលចន្លោះ១០-១៥ឆ្នាំនៃជីវិតការងារជាបុគ្គលិក ព្រោះទាំងរូបអ្នកនិងប្រាក់ដែលអ្នករកបានសុទ្ធតែខំធ្វើការខ្លាំង។ ចូរចៀសវាងការខំធ្វើការខ្លាំងដើម្បីតែរកប្រាក់ហើយប្រាក់មិនបានជួយធ្វើការបង្កើតប្រាក់បន្ត៕
ត្រូវចាត់ទុកប្រាក់ខែ ដែលរកបានដោយលំបាកជាពីរ គឺគ្រាប់បាយនិងគ្រាប់ពូជ។ គ្រាប់បាយគឺចាយតែលើអ្វីដែលចាំបាច់សំរាប់ទ្រទ្រង់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ។ គ្រាប់ពូជគឺយកទៅវិនិយោគបង្កើតជាទ្រព្យបន្ត។ ដើម្បីឱ្យមានប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់ជាង៦០%នៃប្រាក់ខែដែលអ្នករកបាន គួរតែប្រើជាគ្រាប់ពូជ។ ត្រូវទទួលស្គាល់ថាមនុស្សទាំង រចនាដោយ