​៦ខែ ឆ្នាំ២០២៥​ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ មានទំនិញឆ្លងកាត់​ ៥លាន ៦សែនតោន​ ជាមួយនឹង​ចំណូលជាង​៧០លានដុល្លារ
ព្រះសីហនុ ៖ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ជា​កំពង់ផែទឹកជ្រៅតែមួយគត់​របស់កម្ពុជា​ ដែលអាច​តភ្ជាប់ការ​ដឹកជញ្ជូនផ្លូវទឹក​ពី​កម្ពុជាទៅកាន់​បណ្ដា​ប្រទេស​ជាច្រើនទៀត​លើ​ពិភពលោក ។​ ដោយឡែក ក្នុងរយៈពេល៦​ខែ​ដើមឆ្នាំ២០២៥​នេះ កំពង់ផែស្វយ័ត​ក្រុង​ព្រះសីហនុ ទទួលបានទំនិញ​ឆ្លងកាត់ប្រមាណ ៥,៦លានតោន ដោយក្នុងនោះទំនិញ​នាំចូល​មាន​បរិមាណ ៤,២លានតោន និង​ទំនិញនាំចេញមានចំនួន ១,៣​លាន​តោន ។ ​នេះបើតាម​លោក ​ឡុង ឌីម៉ង់ អភិបាលរង​ខេត្តព្រះសីហនុ ក្នុងកិច្ច​សម្ភាសន៍កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ។​
នៅក្នុងកិច្ច​សម្ភាសន៍ជាមួយទូរទស្សន៍ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ លោក ឡុង ឌីម៉ង់​បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល​៦ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅនេះដែរ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ទទួល​បានកុងតឺន័រ​ឆ្លងកាត់ប្រមាណ ៥៨ម៉ឺន​TEUs ដែលស្មើនឹង​ប្រមាណជាង​៣៧ម៉ឺន​ទូរកុងតឺន័រ ហើយក្នុងនោះដែរ នាំចូល​មានជាង​៣០ម៉ឺន​TEUs និង​នាំចេញប្រមាណ២៨ម៉ឺន​TEUs ។​ ដោយឡែកនាវា​ចូលចត​សរុប​ក្នុងរយៈពេល​៦​ខែ​ដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ មានប្រមាណ ៨៨៩គ្រឿង​ និងទទួលបានចំណូលពីអាជីវកម្ម​សរុប​ប្រមាណជាង ៧០​លានដុល្លារអាម៉េរិក   ។​
លោក​បន្ថែមថា បច្ចុប្បន្នកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ មានជម្រៅទឹកប្រមាណ ៩,៥ម៉ែត្រ ដែលអាចអនុញ្ញាតឱ្យនាវា​ដែល​មានចំណុះផ្ទុកទម្ងន់​៣ម៉ឺន​ទៅ ៤ម៉ឺន​តោន​ចូលចតបាន ឬប្រមាណ១៨​ភាគរយ​នៃវានា​ដែលឆ្លងកាត់តំបន់​អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ដែល​មាន​កម្រិត​តិចតួច​នៅឡើយ​ ។ ដូច្នេះ ដើម្បីឱ្យវា​នាលើពិភពលោក​កាន់តែច្រើនអាច​ចូលចត​បាន រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបាន​អភិវឌ្ឍន៍​កំពង់ផែទឹកជ្រៅ​ក្រុងព្រះសីហនុ ពី​ជម្រៅទឹក៩,៥ម៉ែត្រ ទៅ ជម្រៅទឹក ១៤,៥ម៉ែត្រ​  ដែលនឹងអនុញ្ញាតឱ្យ​នាវា​ប្រមាណ៨០ទៅ៩០​ភាគរយនៃ​នាវា​ឆ្លងកាត់តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក​ចូលចតបាន ។ នៅឆ្នាំ២០៣០ កំពុង​ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ នឹង​អភិវឌ្ឍន៍​ពីជម្រៅទឹក​១៤,៥ម៉ែត្រ​ទៅ១៧,៥ម៉ែត្រ ដែលនៅពេលនោះ នឹងអាច​ឱ្យកំពង់ផែរបស់កម្ពុជា អាច​ប្រកួត​ប្រជែង​ជាមួយកំពង់ផែរបស់ប្រទេសជិត​ខាង​បាន ហើយនឹងធ្វើតម្លៃដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវ​របស់​កម្ពុជា​នឹង​មានតម្លៃទាបជាងមុនផងដែរ ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ទន្ទឹមនឹងការអភិវឌ្ឍ​កំពង់ផែស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុនេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏បានវិនិ​យោគសាងសង់​ប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវទឹក គឺព្រែកជីកហ្វូណ​នតេជោ​ដែលអាច​តភ្ជាប់​ការដឹកជញ្ជូនពី​ផ្លូវទឹកសាប ទៅ​ផ្លូវទឹកសមុទ្រ ដែលជា​គម្រោង​ផ្លូវដឹកជញ្ជូនប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់កម្ពុជា ។​
តាមរយៈការ​អភិវឌ្ឍផ្លូវទឹកទាំង​នេះ នឹងធ្វើឱ្យកម្ពុជា​កាន់តែសក្ដានុពល​ក្នុងការទាក់ទាញការ​វិនិយោគ​ពី​ខាងក្រៅបន្ថែមទៀត​ ដើម្បីផលិត​និង​នាំចេញទំនិញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ជាពិសេស​ស្រ​បនឹង​រាជ​រដ្ឋា​ភិបាល​កម្ពុជាបានកំណត់យក​ខេត្តព្រះសីហនុ​ជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ច​ ហើយ​មានផែនការ​ក្នុងការទាក់ទាញទុនវិនិយោគឱ្យបាន២០ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងរយៈពេល១៥ឆ្នាំខាងមុខ​៕