" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-business-template post-template-templatesbusiness-template-php single single-post postid-84058 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ទីផ្សារគ្រំជំពុះទា កំពុងមានភាពល្បីល្បាញ និងជួយជីវភាពសហគមន៍ឱ្យរីកចម្រើន
កោះកុង ៖ គ្រំជំពុះទា ដែលកំពុងមានវត្តមាននៅក្នុងតំបន់ការពារសហគមន៍ពាមក្រសោបខេត្តកោះកុង ត្រូវបានប្រជាសហគមន៍នាំគ្នាប្រកាន់ខ្ជាប់ធ្វើជាមុខរបរសម្រាប់ចិញ្ចឹមជីវិត ដែលក្រៅពីការចូលរួមថែរក្សាព្រៃកោងកាងដែលជាទីជម្រករបស់គ្រំ ការរាវ ឬប្រមូលផលនេសាទនៅក្នុងតំបន់ការពារ ថែមទាំងមានការចិញ្ចឹមបន្ថែមដើម្បីបំពេញតាមតម្រូវការទីផ្សារដែលកំពុងផុលផុសនាពេលបច្ចុប្បន្ន។
លោក វង្ស តារា ជាអ្នកគ្រប់គ្រងសិប្បកម្មកែច្នៃគ្រំជំពុះទា នៅក្នុងភូមិ២ឃុំពាម ក្រសោប ស្រុកមណ្ឌលសីមា ខេត្តកោះកុង បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា សព្វថ្ងៃនេះទីផ្សាគ្រំជំពុះទា មានភាពល្អប្រសើរ ដោយក្រសួងបរិស្ថានបានធ្វើការផ្សព្វផ្សាយធ្វើឱ្យអ្នកនៅភ្នំពេញ ឬអ្នកនៅតាមបណ្តាខេត្ត បានស្គាល់ និងកុម៉្មង់ទិញ ដោយភ្ញៀវជាម្ចាស់ម៉ាត ផ្សារទំនើប និងម្ចាស់ភោជនីយដ្ឋាន នៅរាជធានីភ្នំពេញ កម្មង់សម្រាប់ចែកចាយបន្ត។
លោក វង្ស តារា បានបន្តឱ្យដឹងថា គ្រំជំពុះទានេះបានធ្វើឱ្យជីវភាពគ្រួសាររបស់ប្រជាសហគមន៍មានភាពរីកចម្រើន ហើយក៏ជាកត្តាឡករណ៍ដែលជំរុញឱ្យប្រជាសហគមន៍ចូលរួមជួយអភិរក្សព្រៃកោងកាងមិនដកហូតយកដូចពីមុននោះទេ។ ជាមួយគ្នានេះ គ្រំជំពុះទាពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ មានការកើនឡើងដោយសារនៅក្នុងព្រៃតំបន់សហគមន៍ពាមក្រសោមត្រូវបានថែរក្សាការពារបាន១០០ភាគរយគ្មានការកាប់បំផ្លាញ។
“សព្វថ្ងៃនេះមានអតិថិជននៅភ្នំពេញ និងតាមផ្សារទំនើបនានាបានកុម៉្មង់ ដើម្បីយកទៅលក់បន្ត ដោយមួយថ្ងៃលក់បានប្រមាណចន្លោះពី ២០០គីឡូក្រាម ទៅ ៣០០គីឡូ​ក្រាម (គ្រំមិនទាន់បក ឬកែច្នៃ) ដោយគ្រំមិនទាន់កែច្នៃក្នុងមួយគីឡូក្រាមមានតម្លៃ ៣០០០ រៀល ចំណែកកែច្នៃរួចហើយ១គីឡូ ក្រាម៤ម៉ឺនរៀល។”
ជាមួយគ្នានេះ លោក តារា ក៏បានប្រាប់ឱ្យដឹងផងដែរថា ក្រៅពីការប្រមូលផល និងនេសាទតាមទំនៀមទម្លាប់ ក៏មានការចិញ្ចឹមគ្រំជំពុះទាបន្ថែមដើម្បីឱ្យគ្រប់តម្រូវការទីផ្សារ ដោយការចិញ្ចឹមត្រូវការចំណាយពេលចាប់ពី៦ខែ ទៅ១ឆ្នាំ ទើបអាចប្រមូលផលបាន។ ការចិញ្ចឹមនេះមិនបានប្រើចំណីនោះទេ គឺបែបធម្មជាតិនៅក្នុងទឹកសមុទ្រតែម្តង ខណៈដែលការចិញ្ចឹមគ្រំជំពុះទាកាលពីដើមឡើយ(ឆ្នាំ១៩៩៤) មានតែ ២ ឬ៣គ្រួសារ ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែរហូតមកដល់ពេលនេះមានការរីកចម្រើនដោយនៅក្នុងសហគមន៍នៃតំបន់ការពារព្រៃធម្មជាតិមានចំនួនជាង១០០គ្រួសារ លើផ្ទៃទឹកប្រហែលជាង៦០ហិកតា។
គួរឱ្យដឹងផងដែរថា បច្ចុប្បន្ននេះ ក្នុងមួយថ្ងៃសហគមន៍ពាមក្រសោមបានលក់ និងនាំចេញគ្រំជំពុះទាទៅកាន់ប្រទេសថៃចន្លោះពី២០ ទៅ៥០តោន ហើយចាប់ពីខែមករា ដល់ខែឧសភា សហគមន៍បានលក់ទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសថៃបានប្រហែល២ពាន់តោន ដោយក្នុងមួយតោនលក់ក្នុងតម្លៃ១លានរៀល។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានថ្លែងថា សម្រាប់សហគមន៍ពាមក្រសោប មានប្រជាជនជាង ១៥០ គ្រួសារក្នុងចំណោមសមាជិកទាំងអស់ជាង ៣០០ គ្រួសារ ដោយក្នុងមួយឆ្នាំ បងប្អូនបានប្រមូលផលគ្រំចំពុះទាចន្លោះពី ២០០០ ទៅ ៣០០០ តោន និងបានប្រកបរបបចិញ្ចឹមគ្រំចំពុះទាលើផ្ទៃទឹកប្រមាណ ៦០ហិកតា។ ក្រៅពីការចិញ្ចឹម បច្ចុប្បន្ននេះ ប្រជាសហគមន៍ពាមក្រសោប បានពង្រីកខ្លួនបង្កើតជាសិប្បកម្មកែច្នៃគ្រំចំពុះទានេះ សម្រាប់ចែកចាយនៅលើទីផ្សារ ដោយទទួលបានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីសំណាក់អ្នកនិយមបរិភោគ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម ក៏បានជំរុញឱ្យសិប្បកម្មកែច្នៃគ្រំចំពុះទានេះត្រូវអនុវត្តតាមស្តងដារអនាម័យ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យផលិផលកែច្នៃនេះទទួលបានការគាំទ្រពីសំណាក់អតិថិជន៕