សហគមន៍ទឹកឃ្មុំព្រៃកំពុងត្រូវបានគេលើកទឹកចិត្ត និងមានការគាំទ្រច្រើន
ភ្នំពេញ៖ សហគមន៍ទឹកឃ្មុំព្រៃ ត្រូវបានសាធារណជន ក៏ដូចជាអាជីវករលក់រាយក្នុងស្រុកលើកទឹកចិត្តក្នុងការអនុវត្តក៏ដូចជាធានាគុណភាពទឹកឃ្មុំ រាប់ចាប់ពីការប្រមូល ការគ្រប់គ្រង និងការប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំប្រកបដោយនិរន្តរភាព តាមរយៈការប្រារព្ធនូវពិធីប្រគល់នូវវិញ្ញាបនបត្រទទួលស្គាល់ដល់តំណាងសហគមន៍តាមខេត្តគោលដៅទាំង៣ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ នេះ។
អ្វីដែលសំខាន់ក្នុងការរៀបចំកម្មវិធីខាងលើនេះគឺមានគោលបំណងសំខាន់ៗដូចជា ផ្ដល់ជូននូវវិញ្ញាបនបត្រដល់ក្រុមប្រមូលទឹកឃ្មុំព្រៃដែលបានអនុវត្តឧបករណ៍ប្រព័ន្ធធានាគុណភាពទឹកឃ្មុំ លើកកម្ពស់តម្លៃ និងគុណតម្លៃទឹកឃ្មុំព្រៃក៏ដូចជាការទទួលបាននូវទំនុកចិត្តពីសំណាក់អតិថិជន និងការបង្កើនគុណភាពទឹកឃឃ្មុំព្រៃឱ្យមានស្តង់ដារជាក់លាក់មួយ។
លោក ស៊ឹម ប៊ុនធឿន ប្រធានកម្មវិធីប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការកម្មវិធីផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍អនុផលព្រៃឈើកម្ពុជា (NTFP-EP) បានថ្លែងថា ការចែកវិញ្ញាបនបត្រដល់តំណាងសហគមន៍ដល់ខេត្តគោលដៅទាំង៣ រួមមានខេត្ត ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង និងព្រះវិហារ ដែលជាការទទួលស្គាល់នូវការគោរពលក្ខខណ្ឌគ្រប់យ៉ាងស្របទៅតាមបច្ចេកទេសដែលអង្គការផ្ដល់ឱ្យក៏ដូចជាការលើកទឹកចិត្ត និងផ្សព្វផ្សាយនូវទំនុកចិត្តទៅលើសហគមន៍ដែលគោរពតាមប្រព័ន្ធធានាគុណភាពទឹកឃ្មុំដោយមានការចូលរួម (PGS)។
“វិញ្ញាបនបត្រនេះជាការបញ្ជាក់ពីការចូលរួម ក៏ដូចជាការអនុវត្តតាមស្តង់ដារក្នុងការទាញយកប្រយោជន៍ពីធនធានធម្មជាតិប្រកបដោយនិរន្តរភាព ការលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជនក្នុងសហគមន៍ដែលជាប្រយោជន៍រួម ក៏ដូចជាការទទួលបានទំនុកចិត្តពីអតិថិននិងពង្រីកទីផ្សារបន្ថែមទៀត”
“ចំពោះតំណាងសហគមន៍គំរូដែលទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រនេះ គួរត្រង់ត្រាប់តាមគោលការណ៍បន្តទៀត និងចែករំលែកការអនុវត្តក៏ដូចជាចំណេះដឹងដល់ក្មេងៗជំនាន់ក្រោយឱ្យបានដឹងពីបច្ចេកទេសក្នុងការប្រមូលផលដោយប្រើផ្សែង ការចិតយកសំបុកត្រឹម ៨០ភាគរយ ចៀសវៀងការយកឃ្មុំទាំងសំបុកធ្វើឱ្យដាច់ពូជ និងការច្រោះទឹកឃ្មុំតាមសម្រួលជាដើម”
ប្រធានកម្មវិធីខាងលើក៏សូមអំពាវនាវ ឱ្យបងប្អូនជួយផ្សព្វផ្សាយការយកឃ្មុំប្រកបដោយបច្ចេកទេស ចៀសវាងការប្រមូលឃ្មុំទាំងកូន យកទាំងផ្លិត ឬការប្រយកដោយប្រើប្រាស់សារធាតុពុលដូចជាថ្នាំបាញ់មូសជាដើម ដែលជាមធ្យោបាយមួយធ្វើឱ្យស្លាប់មេ ពោលគឺពុំមាននិរន្តរភាព។ ហើយបន្ទាប់ពីទទួលបានវិញ្ញាបនបត្របញ្ជាក់អនុវត្តន៍ PGS ហើយលោករំពឹងទុកថា ទឹកឃ្មុំព្រៃនឹងត្រូវបានគេលើកកម្ពស់បន្ថែមទៀតទាំងតម្លៃ និងគុណតម្លៃពីសំណាក់សហគ្រាសសហគមន៍ប្រកបដោយស្តង់ដារជាក់លាក់ និងអាចធ្វើជាគំរូដល់សហគមន៍ដទៃទៀតធ្វើការអនុវត្តតាម។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា អង្គការ NTFP-EP បាននឹងកំពុងគាំទ្រលើការអនុវត្តសកម្មភាពរបស់សហគ្រាសសហគមន៍មួយចំនួនរួមមាន ក្រុមប្រមូលទឹកឃ្មុំ ក្រុមកែច្នៃចង្កឹះទ្រាំង និងសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍ ក្រោមការគាំទ្រដោយទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍ និងសហប្រតិបត្តិការណ៍ស្វ៊ីស និងស៊ុយអែត៕