" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-95112 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កម្ពុជា​រំពឹង​ទទួល​បានរំហូរ​ទុន​វិនិយោគពីប្រទេស​ចិន​រាប់ពាន់​លានដុល្លា​រក្រោយដំណើរទស្សនកិ​ច្ច​សម្ដេច​ធិប​តី
ភ្នំពេញ ៖ ក្រោយពីសម្ដេច​ធិបតី ហ៊ុន​ ម៉ាណែត ឡើង​កាន់តំណែង​ជា​នាយករដ្ឋ​មន្ត្រី​នៃ​ព្រះរា​ជា​ណា​ចក្រ​ក​ម្ពុ​ជា​​​​ តាំងពីអំឡុងខែ​សីហា ឆ្នាំ២០២៣ មក សម្ដេច​បានអញ្ជើញទៅ​កាន់​ប្រទេស​ចិន​ពីរ​ដង​រាប់ទាំង​លើក​នេះ ។ ដំណើរបេសកកម្ម​របស់​សម្ដេចធិបតី​ បាននាំមកនូវ​ប្រយោជន៍ធំធេង​សម្រាប់​ប្រទេស​ជាតិ​ ជាក់ស្ដែង​ក្នុ​ងដំណើរ​បេសកកម្ម​ជា​លើកទី២នេះ កម្ពុជារំពឹងថា​នឹងទទួលបាន​វិនិយោគិន​ចិន​ជាច្រើន​ចូលមក​ប​ណ្ដាក់​ទុ​នវិនិយោគ​នៅកម្ពុជា ហើយនឹង​រំពឹងថាកម្ពុជា​ទទួលបាន​​រំហូរទុន​វិនិយោគពីចិន​រាប់ពាន់​លានដុល្លា​រ ។
ក្នុងពេល​សម្ដេច​ធបិតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​អញ្ជើញ​ទៅប្រទេស​ចិនភ្លាម សម្ដេច​មិនបាន​បង្អង់យូរឡើយ ដោយបានជួបជាមួយ​បណ្ដា​វិ​និ​យោ​គិ​ន​នៅប្រទេស​ចិន ដែល​កំពុង​បណ្ដាក់​នៅកម្ពុជា និង​វិនិយោគិន​ថ្មីៗរបស់ចិន​ជាច្រើនទៀត ក្នុងនោះដែរ មា​ន​ក្រុ​មហ៊ុនធំៗរបស់ចិនជាច្រើន បាន​ប្ដេជ្ញាក្នុងការ​បន្ថែមទុន​វិនិយោគ​​នៅកម្ពុជា​រាប់រយ​រាប់ពាន់​លាន​ដុ​ល្លា​រ​អាមេ​រិក ។
នៅក្នុ​ងជំនួប​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ CMEC ដែលជា​បុត្រ​សម្ព័ន្ធរបស់​ក្រុមហ៊ុន Sinomarch ប្រធានក្រុមប្រឹក្សា​ភិ​បាល​​នៃក្រុមហ៊ុន​នេះបានជម្រាប​ជូន​សម្ដេច​ធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត​ ថា ​ក្នុងរយៈពេល​១០ឆ្នាំបន្តទៅមុខ ក្រុម​ហ៊ុន​​នឹ​ងបណ្ដាក់ទុនពង្រីកការវិនិយោគក្នុងទំហំទឹកប្រាក់​៣ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក​ទៅលើ​វិស័យ​ថាមពលហ្កាស់ នៅ​ក្នុ​ង​ប្រទេស​កម្ពុជា ។ ក្នុង​នោះដែរ​ សម្ដេចធិបតី​បានស្វាគមន៍ចំពោះ​ការ​វិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុន​មួយ​នេះ​ នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីជម្រុញ​និងលើ​ក​ស្ទួយ​វិស័យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​បានមួយ​ម្រិតទៀត​ ។
ក្រៅពីក្រុមហ៊ុនធំមួយ​នេះ ក៏មានក្រុមហ៊ុនផ្សេងទៀត​របស់​ចិន​ បាន​ប្ដេជ្ញាក្នុងការ​បន្ថែមទុន​វិនិយោគ​របស់ខ្លួន ដោយ​នឹ​ងសហការ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​របស់កម្ពុជា​ក្នុងការ​បង្កើនប្រតិបត្តិ​ការ​វិនិយោគរួម​ ក្នុងនោះ​ដែរ​ក្រុមហ៊ុន​ China Datang Corporation Ltd បាន​ជម្រាប​ជូនសម្ដេចធិបតីថា ក្រុមហ៊ុន​ខ្លួន​​នឹង​សហការ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុងស្រុក​របស់​កម្ពុជា បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់​៦០០លានដុល្លារអាមេរិក ។
07 January 2022, Mecklenburg-Western Pomerania, Lubmin: View of pipe systems and shut-off devices at the gas receiving station of the Nord Stream 2 Baltic Sea pipeline. Originally, the pipeline for natural gas from Russia was to go into operation at the end of 2019. Photo: Stefan Sauer/dpa (Photo by Stefan Sauer/picture alliance via Getty Images)
ក្រៅពីនេះ​មានក្រុមហ៊ុន​ជាច្រើនទៀត​ ក៏បានជួប​ពិភាក្សា​ជាមួយ​សម្ដេចធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត និង​ជម្រាប​ពី​គ​ម្រោ​​ងវិនិយោគ​​​​នៅពេល​អនាគត ក្នុងនោះដែរ​​ លទ្ធផល​ធំមួយ​គឺ​ផលិតផល​ខ្មែរ​ជាច្រើ​ននឹង​បង្ហាញ​វត្ត​មាន​លើ​ផ្សារអនឡាញរបស់ក្រុមហ៊ុន​យក្ស​ Alibaba របស់ចិន ដែល​រំពឹងថា​ទីផ្សារ​នៃផលិតផល​របស់ខ្មែរ​នឹង​កាន់​តែ​ទូលា​យ​បន្ថែមទៀត ដែលជា​ក្ដីរំពឹង​សម្រាប់អ្នកផលិត​ក្នុងស្រុក​ ។​
វិនិយោគិន​ក្នុងស្រុក​ជាច្រើន​ក៏បានបង្ហាញពីសុទិដ្ឋិនិយម​ខ្ពស់​ចំពោះ​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​និ​ងបេសកកម្ម​របស់​មេដឹកនាំ​កម្ពុជា​ទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ ដោយនឹង​នាំមកនូវ​ឧត្តម​ប្រយោជន៍​ដល់​ជាតិ​មាតុភូមិ ជាពិសេស​នឹង​​អាច​ជួយលើ​កស្ទួយ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា ដែលទើប​ងើប​ចេញពីវិបត្តិ ឱ្យកាន់តែមាន​ប្រសើរ​ឡើង​បន្ថែមទៀត ៕