យោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួងការបរទេសកាណាបានឱ្យដឹងថា លោកស្រី Sara Wilshaw ស្នងការពាណិជ្ជកម្មកាណាដា និងឧបការីអនុរដ្ឋមន្រ្តីទទួលបន្ទុកកិច្ចការអភិវឌ្ឍន៍ធុរកិច្ចអន្តរជាតិ នៃក្រសួងកាបរទេសកាណា នឹងដឹកនាំគណៈប្រតិភូពាណិជ្ជកម្មកាណាដាចំនួន ៩០នាក់មកពីជាង ៥០ស្ថាប័ន ធ្វើទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសថៃ និងកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី ២៨ ដល់ថ្ងៃទី ៣០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥នេះ។
នៅក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់លោកស្រី Sara Wilshaw នឹងមានកម្មវិធីសំខាន់ៗជាច្រើនដូចជាជំនួបប្រជុំរវាងលោកស្រី Wilshaw ជាមួយឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទី១ នៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា(CDC), ឯកឧត្តម សុក ស៊ីផាន់ណា ទេសរដ្ឋមន្ត្រី, លោកជំទាវ ចម និម្មល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម, ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ និងនៅមានជំនួបផ្គូរផ្គងផ្នែកឯកជន B2B រវាងអ្នកវិនិយោគនៃប្រទេសទាំង ២ ផងដែរ។
ខ្លឹមសារនៃសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានដដែលបានបន្តថា ក្នុងនាមជាគំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏សំខាន់ក្រោមយុទ្ធសាស្ត្រ ឥណ្ឌូ-ប៉ាស៊ីហ្វិក និងយុទ្ធសាស្ត្រពិពិធកម្មពាណិជ្ជកម្ម TCTM ជួយដល់ក្រុមហ៊ុននាំចេញ និងក្រុមហ៊ុនកែច្នៃកាណាដា ឱ្យពង្រីកខ្លួនទៅកាន់ទីផ្សារយុទ្ធសាស្ត្រនៅកម្រិតសកល គឺកាណាដានឹងពង្រឹងខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ និងកសាងភាពជាដៃគូរយៈពេលវែងប្រកបដោយបរិយាបន្ន តាមរយៈការចូលរួមដោយផ្ទាល់ជាមួយអ្នកធ្វើសេចក្តីសម្រេចចិត្តសំខាន់ៗ និងភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងស្រុក។
អ្នកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា បានហៅដំណើរទស្សកិច្ចរបស់ស្នងការពាណិជ្ជកម្ម និងប្រតិភូវិនិយោគកាណាដាថា ពិតមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ខណៈដែលអាម៉េរិកបានដំឡើងពន្ធបដិការជាសាកលទៅហើយ ហើយកាណាដាក៏ជាទីផ្សារល្អដែលកម្ពុជានៅមានប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ(GSP) នៅឡើយ ដែលវាជាច្រកទំនិញមួយសម្រាប់នាំចូលទៅប្រទេសកាណាដា និងធ្លាយបន្តទៅកាន់ទីផ្សារអាម៉េរិកផងដែរ។
អ្នកឧកញ៉ាបានបញ្ជាក់ថា ទស្សនកិច្ចនេះក៏បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា ការទុកចិត្តលើការដឹកនាំរបស់រដ្ឋាភិបាលលើស្ថិរភាពនយោបាយ និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចល្អ ទទួលបានអ្នកវិនិយោគកាន់តែច្រើន ហើយទន្ទឹមនោះ សភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ក៏បានបង្កើតការិយាល័យពាណិជ្ជកម្មនៅប្រទេសកាណាដាបានចំនួន២រួចទៅហើយ មួយមាននៅទីក្រុងតូរ៉ុងតូ និងមួយទៀតនៅទីក្រុងម៉ុងរ៉េអាល់ ដែលធ្វើឱ្យអ្នកវិនិយោគកាណាដាមើលឃើញកាន់តែច្បាស់អំពីលទ្ធភាពនៃការទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគតាមច្បាប់វិនិយោគថ្មីរបស់កម្ពុជា ពិសេសការយកចិត្តទុកដាក់ពីប្រមុខដឹកនាំកម្ពុជា ដែលមានសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែលតែងតែជួបប្រជុំជាមួយវិស័យឯកជន ដើម្បីកែទម្រង់សេដ្ឋកិច្ចផ្ទៃក្នុងឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ដើម្បីទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគពីបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗមកកម្ពុជា។
អ្នកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានបញ្ជាក់ថា ៖
«ដំណើរទស្សនកិច្ចនេះជាផ្លែផ្កាដ៏ល្អ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាយើង ហើយការនាំចេញទៅទីផ្សារកាណាដា នឹងមានភាពកាន់តែល្អប្រសើរ ។ ខ្ញុំតែងតែនិយាយថា អ្នកដែលមកប្រសើរជាងអ្នកមិនមក ហើយអ្នកដែលមកគឺតែងតែមានបំណង ដូច្នេះ វាត្រូវតែផ្តល់ផលប្រយោជន៍ឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក ហើយនឹងបង្ហាញរូបភាពទៅកាន់វិនិយោគដទៃទៀតប្រាប់ថា កម្ពុជាអាចវិនិយោគបាន»។
របាយការណ៍អាជ្ញាធរប្រទេសកាណាដា បានបង្ហាញថា ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មទំនិញទ្វេភាគី រវាងកាណាដា និងកម្ពុជា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ បានកើនដល់ ២,៤ពាន់លានដុល្លារ ដោយប្រទេសកាណាដាឈរនៅលំដាប់ទី៤ នៃទីផ្សារនាំចេញសម្លៀកបំពាក់ និងផលិតផលវាយនភណ្ឌរបស់កម្ពុជា ចំណែកកាណាដានាំទំនិញមកកម្ពុជាមានតម្លៃសរុប ៣៣,៥ លានដុល្លារ៕ វិន ឈុនហ៊ាត