រយៈពេល១០ខែ ឆ្នាំ២០២៣ ផលិតកម្មស្វាយចន្ទី ​កម្ពុជា​សម្រេចបាន ៦៥១ ០០០​ តោន
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេល១០ខែ ឆ្នាំ២០២៣  ផលិតកម្មស្វាយចន្ទីកម្ពុជា​សម្រេចបាន ៦៥១ ០០០​ តោន ក្នុងនោះ ​ ៦១៥ ០០០​ តោន ស្មើនឹង ៩៤,៥ ​ភាគរយ ​ ត្រូវបាន​នាំចេញទៅ​កាន់​ទីផ្សារប្រទេស​វៀតណាម ដោយ​ទទួលបាន​ទឹកប្រាក់ប្រមាណ ៨៣១​ លាន​ដុល្លារ ធ្លាក់ចុះ ១៦,៧ ​ភាគរយ ​បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​ឆ្នាំ​ ២០២២​។​
យោងតាមទិន្នន័យ​សមាគម​ស្វាយចន្ទី​​កម្ពុជាបានបង្ហាញថា ផលិតកម្មស្វាយចន្ទី ក្នុងរយៈពេល១០ខែ ឆ្នាំ២០២៣ (ចាប់ពី​ខែមករា-តុលា ២០២៣) កម្ពុជាផលិតគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆៅ សម្រេចបាន ៦៥១ ០០០ តោន (៦សែន ៥ម៉ឺន ១ពាន់តោន)  ក្នុងនោះ ៩៤,៥ ​ភាគរយ ​ស្មើនឹង ៦១៥ ០០០​ តោន ត្រូវបាន​នាំចេញទៅ​លក់​នៅ​វៀតណាម ​ទទួលបាន​ប្រាក់ ៨៣១​ លាន​ដុល្លារ ថយចុះ ១៦,៧ ​ភាគរយ ​បើ​ធៀប​នឹង​ពេល​ដូចគ្នា កាលពី​ឆ្នាំមុន។​
ប្រធាន​សមាគម​ស្វាយចន្ទី​​កម្ពុជា លោក អួន ស៊ី​ឡុ​ត បាន​ថ្លែងថា​ កត្តា​តម្លៃ​ទីផ្សារ​អន្តរ​ជាតិ​ចុះ​ទាប​ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​មកនេះ ប៉ុន្តែ​​សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២៣នេះមានភាពល្អប្រសើរជាងឆ្នាំចាស់បន្តិច។
ទោះយ៉ាងនេះក្តី ការអភិវឌ្ឍលើវិស័យគ្រាប់ស្វាយចន្ទីនេះនៅមានកម្រិត ដោយហេតុថា កម្ពុជាខ្វះហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ក្រោយការប្រមូលផលធ្វើឱ្យរំហូរគ្រាប់ចន្ទីឆៅចេញទៅក្រៅប្រទេសបណ្តាលឱ្យកសិករបាត់បង់តម្លៃបន្ថែម និងមិនអាចបង្កើតការងារអចិន្ត្រៃយ៍ដល់ពលករក្នុងសហគមន៍។
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីស្របតាមគោលនយោបាយជាតិស្តីពីស្វាយចន្ទី ឆ្នាំ២០២២ -២០២៧ កម្ពុជាត្រូវការមូលធនសរុបប្រមាណ ៣២៩លានដុល្លារ ក្នុងការអភិវឌ្ឍលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ កែច្នៃស្វាយចន្ទី ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំ ​។ ដោយហេតុថាដំណាំស្វាយចន្ទីបានជួយអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជនបទ ដែលមាន ២៥​ ០០០គ្រួសារប្រកបរបរដាំដំណាំនេះ។ លើសពីនេះវិស័យកសិកម្មដំណាំចន្ទីអាចបង្កើតការងារតាមរដូវប្រហែលជា ១២០ ០០០នាក់។ នេះ​បើ​យោងតាម​សមា​គម​ស្វាយចន្ទី​កម្ពុជា​។​
លោក អួន ស៊ីឡុត ប្រធានសមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានសហគ្រាសធុនតូចចំនួន៣៩ និងមធ្យមចំនួន៣ប៉ុណ្ណោះ ។ បើចង់ឱ្យមានការកែច្នៃ ២៥% (១៧៥ ០០០ តោន) ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំស្របតាមគោលនយោបាយជាតិស្តីពីស្វាយចន្ទី ឆ្នាំ២០២២-២០២៧ កម្ពុជាត្រូវការរោងចក្រខ្នាតមធ្យមចំនួន ៣៥ លើទុនវិនិយោគ ២៦,២៥លានដុល្លារត្រូវការទុនបង្វិល ២៦៥,៥លានដុល្លារ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគ្រប់​គ្រងក្រោយប្រមូលផល មានដូចជាឃ្លាំងស្តុកគ្រាប់ ២២,៧៥លានដុល្លារ និងទីលានហាលគ្រាប់ ១៧,៥លានដុល្លារ។
សូមបញ្ជាក់ថា ជាមធ្យមគ្រាប់ស្វាយចន្ទីស្ងួតតម្លៃ ១៦៥៨ដុល្លារ ក្នុង១តោន​។ សម្រាប់ខែតុលាគ្រាប់ស្វាយចន្ទីស្ងួតតម្លៃ ៧០០០៛ – ៧៥០០៛ ក្នុង១គីឡូក្រាម ឬ ក្នុងរង្វង់ ១៩០០ដុល្លារ ក្នុង១តោន រីឯ​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី​កែច្នៃ​​​រួច​អាចមាន​តម្លៃ​ប្រហែល ៨ ០០០​ ដុល្លារក្នុង១តោន​។​
បើតាមទិន្នន័យគយវៀតណាម ប្រទេសកម្ពុជាបានកែច្នៃចន្ទីនាំចេញចំនួន ៥១៦ ១៧០តោន ក្នុងតម្លៃ ២,៩៥ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ២១,៨% (បរិមាណ) និងកើនឡើង ១៥,៩% (តម្លៃ) នេះមិនទាន់គិតពីការលក់សំបកដើម្បីគៀបប្រេងជីវៈឥន្ធនៈនៅឡើយក្នុងរយៈពេល ១០ខែ ឆ្នាំ២០២៣នេះ។
​ក្រៅពី​នាំទៅ​ប្រទេស​វៀតណាម គ្រាប់​​ស្វាយចន្ទី​ឆៅ​​តិចជាង ៥​ ភាគ​​រយ​ ត្រូវបាន​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ការកែ​ច្នែ​ក្នុងស្រុក និង​ក្រោម ១ ​ភាគរយ ​ត្រូវបាន​នាំ​ចេញទៅ​ប្រទេស​ឥណ្ឌា និង​ចិន​។ នេះ​បើតាមការបញ្ជាក់របស់​លោក អួន ស៊ីឡុត ប្រធាន​សមាគម​ស្វាយចន្ទី​​កម្ពុជា ​។​
លោក អួន ស៊ី​ឡុ​ត បានឱ្យដឹងថា នៅ​កម្ពុជា​បច្ចុប្បន្ន​មាន​សិប្បកម្ម​កែច្នៃ​គ្រាប់ស្វាយ​​ចន្ទី​ធំៗ​ដូចជា សិប្បកម្ម​ជ័យ​សំបូរ​, ក្រុម​ហ៊ុន Santana Agro Products Co., Ltd និង Handcrafted Cashew nut Stung Treng​ ហើយផលិតផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកែច្នៃនៅតាមសិប្បកម្មទាំងនេះ គឺបច្ចុប្បន្នមាននាំចេញទៅប្រទេសជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង ចិន និងប្រទេសតំបន់អឺរ៉ុបមួយចំនួន ដែលតាមការប៉ាន់ស្មានអាចមាន ៧០០ តោន ក្នុងរយៈពេល ១០ ខែនៃឆ្នាំ ២០២៣។
​ ក្នុង​ឆ្នាំ ​២០១៩ កម្ពុជា​នាំចេញ​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី​ប្រហែល ៦០​ ម៉ឺន​តោន​, ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២០ ចំនួន ៩៥ ​ម៉ឺន​តោន​, ឆ្នាំ​ ២០២១ ចំនួន ១,១ ​លាន​តោន ​(២៤​ ភាគរយ​នៃ​ការនាំចេញ​សរុប​លើ​ពិភព​លោក​) និង​ឆ្នាំ​ ២០២២ ចំនួន ៦៧​ ម៉ឺន​តោន​។ នេះបើតាមទិន្នន័យ​សមាគម​ស្វាយចន្ទី​កម្ពុជា៕