ក្នុងរយៈពេល ៩ខែឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជាផលិតគ្រាប់ស្វាយចន្ទីបានជាង ៦សែនតោន និងរកចំណូលពីការនាំចេញ ជាង៨០០លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ៖ ក្នុងរយៈពេល៩ខែ ឆ្នាំ២០២៣នេះ កម្ពុជាផលិតគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆៅបានប្រមាណ ៦៣.៩ម៉ឺនតោន ក្នុងនោះ នាំចេញទៅវៀតណាម៦១.៣ម៉ឺនតោន ដោយទទួលបានចំណូល៨២៩លានដុល្លារ ថយចុះប្រមាណ ១៦,​៣% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ២០២២ ។ នេះបើយោងតាមទិន្ន័យរបស់សមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា។
លោក អួន ស៊ីឡុត ប្រធានសមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា  ក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ ការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆៅបានថយចុះ១៦ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២២។ ការធ្លាក់ចុះនេះ បណ្ដាលមកពីវិបត្តិអា​កាសធាតុបានយាយីទិន្នផលស្វាយចន្ទី ខណៈកសិករមួយចំនួនមិនអាចថែទាំបាន ក៏សម្រេចបោះបង់ ឬកាប់ដើមចោលតែម្ដង។  លោកមើលឃើញថា សហគ្រាសក្នុងស្រុកក៏បានចូលរួមប្រជែងទិញពីឈ្មួញដែលនាំចេញយ៉ាងសន្ទឹកផងដែរ ក្រោយមានគោលនយោបាយជាតិស្ដីពីស្វាយចន្ទី។
« យើងបានព្យាករថា ការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីធ្លាក់ចុះតាំងពីដើមឆ្នាំមកម្ល៉េះ ដោយសារតែកសិកបានកាប់ស្វាយចន្ទីមួយចំនួនចោល។ មូលហេតុ មកពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ធ្វើឱ្យពួកគាត់ពិបាកក្នុងការថែទាំ។ ទិន្នផលប្រហែល ៩៥ភាគរយនៃគ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទីឆៅ (RCN) ត្រូវបាននាំចេញទៅប្រទេសវៀតណាមសម្រាប់កែច្នៃ ខណៈដែលមានតែ ៥ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ដែលត្រូវបានកែច្នៃដោយសិប្បកម្មក្នុងស្រុក ដោយសារសមត្ថភាពផលិតមានកម្រិត និងកង្វះចំណេះដឹង និងជំនាញសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មសិប្បកម្ម ដល់ការកែច្នៃចំណីអាហារប្រកបដោយស្តង់ដារសុវត្ថិភាពនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ, ខ្វះទុនបង្វិលសម្រាប់ទិញគ្រាប់ស្តុកទុកដើម្បីកែច្នៃ»។
លោក អួន ស៊ីឡុត  ក៏បានសំណូមពរឱ្យមានការបន្ធូរបន្ថយនូវលក្ខខណ្ឌកម្ចីមួយចំនួន ពីធនាគាររដ្ឋ និងឯកជន ដើម្បីឱ្យខ្សែចង្វាក់ផលិតកម្មដំណាំស្វាយចន្ទីកម្ពុជាមានភាពប្រសើរឡើងបានលឿន។ ដូច្នេះ លោកក៏ចង់ឱ្យមានការបន្ធូរបន្ថយផ្នែកពន្ធដារមួយចំនួនសម្រាប់សហគ្រាសក្នុងស្រុក ពិសេសក្នុងវិស័យ ស្វាយចន្ទី ដើម្បីឱ្យសហគ្រាសក្នុងវិស័យស្វាយចន្ទីអាចងើបប្រសើរឡើងបាន។
របាយការណ៍​សមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជាក៏បានឱ្យដឹង​ថា​ តម្លៃ​បន្ថែម​លើ​ផលិតផល​កសិកម្ម​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ថា​ជា​សក្តានុពល​សម្រាប់​ការនាំចេញ​។​ ​ទោះ​យ៉ាង​ណាក៏ដោយ​ ​គ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទី​ជាច្រើន​ត្រូវ​បាន​នាំចេញ​ឆៅ​ ​ដែល​ធ្វើឱ្យ​តម្លៃ​បន្ថែម​សម្រាប់​ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុជា​បាត់បង់​តម្លៃ​អតិបរមា​​​។​
ថ្មីៗនេះអង្គការ​អភិវឌ្ឍន៍​ឧស្សាហកម្ម​នៃ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ (​UNI​DO​) ​បាន​សហការ​ជាមួយ​សមាគម​គ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទី​កម្ពុជា​ (CAC) ​ដើម្បី​ជំរុញ​ការនាំចេញ​គ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទី​ឱ្យ​បាន​១២​​ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៥ ​ដោយ​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​បច្ចេកទេស​ ​និង​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​ដល់​ម្ចាស់​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ ​និង​មធ្យម​(MS​ME​s)​។​
តាមទិន្នន័យរបស់សមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុបានកើនឡើងខ្លាំងក្នុងរយៈពេល ៤ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ដែលធ្វើឱ្យទិន្នផលស្វាយចន្ទីជាមធ្យមធ្លាក់ចុះពី ៣០ទៅ ៤០ភាគរយ។ ប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះដែរ កសិករបានកាប់ដើមស្វាយចន្ទីចោលប្រហែល១០ម៉ឺនហិកតា ប៉ុន្តែក្នុងនោះក៏មានការដាំចន្ទីឡើងវិញប្រមាណ៣ម៉ឺនហិកតាផងដែរ។ សព្វថ្ងៃកម្ពុជាមានផ្ទៃដីដាំស្វាយចន្ទីប្រមាណតែ ៧០ម៉ឺនហិកតាប៉ុណ្ណោះធៀបនឹងឆ្នាំ២០​២​១ មានដល់៨០ម៉ឺនហិកតា៕