ភ្នំពេញ៖ វិស័យកាត់ដេរផ្នែកខាងផលិតស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរនៅឆ្នាំ២០២៤នេះ មានសន្ទុះល្អប្រសើរដោយការនាំចេញកើនឡើងប្រមាណជាង២០%ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣។ នេះបើតាមការឱ្យដឹងរបស់អ្នកឧកញ៉ា លី ឃុនថៃ ប្រធានសមាគមសហព័ន្ធអ្នកវិនិយោគកម្ពុជា។
អ្នកឧកញ៉ា លី ឃុនថៃ បានប្រាប់ AMS Economy ថា៖ ការនាំចេញនៅឆ្នាំ២០២៤ មានភាពល្អប្រសើរ មានការបញ្ជាទិញច្រើនជាងរាល់ឆ្នាំ ដោយសារតែស្ថានភាពនឹងនរបស់សេដ្ឋកិច្ច និងនយោបាយកម្ពុជា ហើយអ្នកបញ្ជាទិញក៏ដូចជារោងចក្រពីបរទេសមានទំនុកចិត្តមកលើកម្ពុជា ។
អ្នកឧកញ៉ា បានបញ្ជាក់ថា៖
«តាមការវិភាគរបស់សមាគមសហព័ន្ធអ្នកវិនិយោគកម្ពុជា សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ ការបញ្ជាទិញនឹងអាចកើនឡើងច្រើនជាងឆ្នាំ២០២៤ ដែលកើនឡើងយ៉ាងតិចមិនក្រោម២០ទៅ៣០ភាគរយនោះទេ »។
អ្នកឧកញ៉ា បានឱ្យដឹងផងដែរ កន្លងមកការនាំចេញផលិតផលស្បែកជើង និងសម្ភារធ្វើដំណើរក្នុងចំនួនដ៏ច្រើនគួរសមទៅប្រទេសអឺរ៉ុប ប្រទេសអង់គ្លេស អាមេរិក កាណាដា និងបណ្តាប្រទេសក្នុងអាស៊ីដូចជា ជប៉ុន និងកូរ៉េ ជាដើម។ សមាគមសហព័ន្ធអ្នកវិនិយោគកម្ពុជា បាន និងកំពុងជំរុញវិស័យស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន។
ទាក់ទងនឹងការផ្លាស់ប្តូរប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាមេរិកមានឥទ្ធិពលដល់កម្ពុជាដែរ ឬអត់នោះ អ្នកឧកញ៉ា លី ឃុនថៃ បានលើកឡើងថា៖
«នៅពេល លោក ដូណាល់ ត្រាំ ឡើងកាន់អំណាចនៅខែមករានាពេលខាងមុខ ខ្ញុំជឿជាក់ថាកម្ពុជាមានឱកាសទទួលបានការដាក់បញ្ជាទិញកាន់តែច្រើនពីអាមេរិកជាងឆ្នាំកន្លងទៅ។ យើងមើលឃើញថា អាមេរិកនឹងដំឡើងពន្ធលើទំនិញពីចិន តែសម្រាប់សម្រាប់កម្ពុជាការនាំចេញទៅអាមេរិក ទៅអឺរ៉ុប ភាគច្រើនរួចពន្ធ។ នេះជាសក្តានុពល និងឱកាសល្អបំផុតសម្រាប់កម្ពុជា»។
អ្នកឧកញ៉ា លី ឃុនថៃ ប្រធានសមាគមស្បែកជើងកម្ពុជា បានរំលឹកថា៖ រយៈពេល ៩ខែ ឆ្នាំ២០២៤នេះ ការនាំចេញស្បែកជើង មានការកើនឡើង ២៣ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន ក្នុងនោះ មានការនាំចេញទៅអឺរ៉ុប អាមេរិក និងអាស៊ី ដែលមានចិនផងដែរ។ ជាមួយគ្នានេះ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ពោលគឺនៅសល់ប្រមាណ ២ខែទៀត ការនាំចេញអាចនឹងកើនឡើងបន្តទៀត ក៏ប៉ុន្តែទឹកប្រាក់មិនទាន់អាចប៉ាន់ស្មានបានទេ។