ត្រីបបែលយក្សក្នុងទន្លេមេគង្គកម្ពុជា ទទួលវិញ្ញាបនបត្រកំណត់ត្រាពិភពលោករបស់ Guinness World Records
ភ្នំពេញ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងកសិកម្ម បានអញ្ជើញជាអ្នកតំណាងទទួលវិញ្ញាបនបត្រកំណត់ត្រាពិភពលោកស្តីពីត្រីទឹកសាបធំបំផុតរបស់កម្ពុជា ពីស្ថាប័នកំណត់ត្រាពិភពលោក (Guinness World Records) ខណៈដែលវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍណ៍ជលផលទឹកសាបនៃរដ្ឋបាលជលផល បានចូលរួមរៀបចំពិធីសិក្ខាសាលាថ្នាក់អន្តរជាតិស្តីពីស្ថានភាពត្រីបបែលយក្សទឹកសាបក្នុងតំបន់ទន្លេមេគង្គ នៅថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣។
ឯកឧត្តម ហាស់ សារ៉េត រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ គឺជាអ្នកតំណាងក្នុងការទទួលវិញ្ញាបនបត្រកំណត់ត្រាពិភពលោកចំនួនពីរ ដែលប្រគល់ជូនក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ នាថ្ងៃនេះ រួមមាន៖​ ត្រីទឹកសាបធំបំផុត (ត្រីបបែលយក្សទម្ងន់​៣០០​គីឡូ​ក្រាម ដែលអ្នកនេសាទចាប់បានដោយចៃដន្យនាថ្ងៃទី១៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ នៅភូមិកោះព្រះ ឃុំកោះព្រះ ស្រុកសៀមបូក ខេត្តស្ទឹងត្រែង) និងសំណាកត្រីបបែលយក្ស ដែលធំបំផុតពីស្ថាប័នកំណត់ត្រាពិភពលោក (Guinness World Records)។
សហគមន៍នេសាទ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធចំនួន២៦នាក់ ដែលបានចូលរួមថែរក្សាក្នុងកិច្ចការពារ និងអភិរក្សធនធានជលផល ដែលកំពុងរងគ្រោះថ្នាក់ ក៏ត្រូវបានប្រគល់ជូនប័ណ្ណសរសើរដោយឯកឧត្តម ហាស់ សារ៉េត ក្នុងកម្មវិធីនោះផងដែរ។
សមិទ្ធផលដ៏គួរឱ្យកត់សម្គាល់នេះ បានមកពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ដែលមានរដ្ឋបាលជលផលជាសេនាធិការ ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ អង្គការដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ និងអន្តរជាតិ និងសហគមន៍នេសាទ ដែលបានចូលរួមថែរក្សា ការពារ និងអភិរក្សធនធានជលផល ដែលការចូលរួមថែរក្សា ការពារ និងអភិរក្សប្រភេទត្រីមេពូជនៅក្នុងទន្លេមេគង្គលើ គឺជាការរក្សាបាននូវប្រភពពូជត្រី សម្រាប់ចែកចាយទៅតំបន់បឹងទន្លេសាប ទន្លេមេគង្គក្រោម និងតំបន់លិចទឹកផ្សេងទៀត ដែលជាកន្លែងនេសាទរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅមូលដ្ឋានធ្វើនេសាទសម្រាប់ដោះស្រាយជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ។
សូមបញ្ជាក់ថា ត្រី​បបែលទឹកសាប​យក្ស​មួយ​ក្បាល​នៅ​កម្ពុជា ដែលត្រូវ​បាន​បញ្ចូល​ក្នុង​សៀវភៅ​កំណត់ត្រា​ហ្គីណេស​(Guin​ess Book of Records) ដ៏​ល្បីល្បាញ​ ​​ត្រូវ​បានកត់សម្គាល់ថាជា​ត្រី​ទឹកសាប​ធំ​ជាង​គេ​ក្នុង​ពិភពលោក។ សៀវភៅហ្គីណេស ចែងថា ត្រីបបែលទឹកសាបយក្សទម្ងន់ ៣០០ គីឡូក្រាម (៦៦១ ផោន) ត្រូវនេសាទបានពីទន្លេមេគង្គក្នុងប្រទេសកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី១៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២២។
ក្រុម Wonders of the Mekong Team បញ្ជាក់ថា ៖
«ត្រីទំហំ១៣ហ្វីត ទម្ងន់៦៦១ ផោន (៣០០ គីឡូក្រាម) ឥឡូវនេះកំពុងបន្លាស់ទីដោយសេរី ដោយអាចនិយាយថា “ចាប់តាំងពីការចេញផ្សាយវាមក យើងបានប្រមូលព័ត៌មានដែលមិនអាចកាត់ថ្លៃបានអំពីត្រីដ៏អស្ចារ្យនេះ តាមរយៈប្រព័ន្ធទទួលសូរស័ព្ទរបស់យើង។ វា​នឹង​ជួយ​យើង​ការពារ​ប្រភេទ​សត្វ​ជិត​ផុត​ពូជ​នេះ និងបានតាម​ដាន​ត្រី​ទឹកសាប​យក្ស​ ក្រោយ​ការ​លែង​បាន​មួយ​ឆ្នាំ​ចូល​ទន្លេ​មេគង្គ»។
គម្រោងស្រាវជ្រាវអច្ឆរិយៈនៃទន្លេមេគង្គ ដែលផ្តល់មូលនិធិដោយទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (USAID) អ្នកវិទ្យាសាស្ត្របានដាក់ឈ្មោះត្រីបបែលថា បូណ៍មី Boramy ដែលមានន័យថា «ព្រះច័ន្ទពេញវង់»ជាភាសាខ្មែរ ដែលជាត្រីទឹកសាបធំជាងគេលើពិភពលោក ។
ការសិក្សាដែលផ្តល់មូលនិធិដោយ USAID នឹងបោះពុម្ពផ្សាយការរកឃើញដ៏មានតម្លៃ។ USAID មានមោទនភាពក្នុងការចូលរួមកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីការពារអច្ឆរិយៈនៃទន្លេមេគង្គ និងការពារប្រភេទសត្វជិតផុតពូជ ដើម្បីជួយទ្រទ្រង់ធនធានជលផល និងជីវភាពរស់នៅដ៏សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជាសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា ។
អ្នកវិទ្យាសាស្ត្រដឹងតិចតួចណាស់អំពីត្រីបបែលទឹកសាបយក្ស ដែលជាប្រភេទសត្វដែលមានចំនួនធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងនៅទូទាំងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។
លោក Kerry Pelzman នាយកបេស​កកម្មរបស់ USAID/Cambodia មានប្រសាសន៍ថា ទន្លេមេគង្គដែលហូរកាត់ប្រទេសចំនួនប្រាំមួយនៅអាស៊ី គឺជាចំណុចក្តៅនៃជីវចម្រុះពិភពលោក និងជាជម្រករបស់ត្រីជិត ១ ០០០ ប្រភេទផ្សេងៗគ្នា រួមទាំងត្រីបបែលទឹកសាបដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោកផងដែរ៕