" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-87899 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ភាពចាស់ទុំនៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជា នឹងជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ចឱ្យដើរទន្ទឹមគ្នានឹងសន្តិភាព
សម្រាប់ការបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្តអាណត្តិទី៧ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីថ្ងៃទី ២៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ កន្លងទៅនេះ ក្រសួង​ការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៅមួយថ្ងៃ​បន្តាប់បានឱ្យដឹងថា ការបោះឆ្នោតសកលឆ្នាំ២០២៣នេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងយ៉ាងពិត​ប្រាកដពី​ភាពចាស់ទុំ​ខាងប្រជាធិបតេយ្យរបស់កម្ពុជា។ ភាពចាស់ទុំខាងប្រជាធិបតេយ្យនេះស្ដែងចេញតាមរយៈចំនួនអ្នក​ចូលរួមបោះឆ្នោត​ដ៏ច្រើន​លើសលប់ និងធម្មានុរូបនៃការបោះឆ្នោត ហើយកម្ពុជានៅតែប្រកាន់ខ្ជាប់នូវការប្តេជ្ញាចិត្ត​ឥតងាក​រេ​របស់ខ្លួន​ចំពោះពហុបក្សនយោបាយ និងប្រជាធិបតេយ្យប្រកបដោយសន្តិភាព។
ក្រសួងដដែលបានឱ្យដឹងទៀតថា អ្នកបោះឆ្នោតជាង ៨,២ លាននាក់ បានប្រើប្រាស់សិទ្ធិរបស់ពួកគេ​ស្រប​តាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញ ក្នុងការជ្រើសរើស​គណបក្ស​នយោបាយ និងអ្នកដឹកនាំនាពេលអនាគត ដែលពួក​គេជឿថា អាចដឹកនាំប្រទេសជាតិបានប្រសើរបំផុត នៅលើមាគ៌ាសន្តិភាព ស្ថិរភាព និងការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច។
យ៉ាងណាមិញ អត្រាអ្នកចូលរួមបោះឆ្នោត ៨៤,៥៨% ដែលលើសពីអត្រាអ្នកចូលរួមនៃការបោះ​ឆ្នោតជាតិ​​ចំនួនបួនលើកកន្លងមក ចាប់តាំង​ពីឆ្នាំ២០០៣ គឺជាការបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់នូវភាពរស់រវើក នៃប្រជាធិបតេយ្យរបស់កម្ពុជា និងឆ្លុះបញ្ចាំងពីការជឿទុកចិត្តរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ដំណើរ​ការបោះឆ្នោត។
តាមរយៈភាពចាស់ទុំរបស់កម្ពុជាលើប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងបែបប្រជាធិបតេយ្យបែបនេះ នាំឱ្យអ្នកជំនាញ​សេដ្ឋកិច្ច អ្នកឧកញ៉ា​ លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា បានដាក់ក្ដីរំពឹងថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាទៅថ្ងៃខាងមុខនឹងកាន់តែល្អប្រសើរ។ ល្អប្រសើរព្រោះ កាលណាប្រជាជន​ក្នុង​ស្រុក​មានការយល់ដឹងពីច្បាប់ និងសិទ្ធិសេរីភាព​ កាន់តែច្បាស់ វិនិយោគិនក៏មានទំនុកចិត្តក្នុងការចូលមកបណ្ដាក់ទុនផងដែរ។
ម្យ៉ាងទៀត ក្រោមការដឹកនាំរបស់រដ្ឋាភិបាលជំនាន់ក្រោយ ដែលសុទ្ធសឹងតែជាបញ្ញាវ័ន្ដ និងជាអ្នក​មាន​ចំណេះដឹងជ្រៅជ្រះ អ្នកឧកញ៉ាមាន​សុទិដ្ឋិនិយមថា កម្ពុជានឹងអាចសម្រេចបានជាប្រទេស មានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូល​កម្រិត​ខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។
ជាផ្នែកមួយដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីទំនុកចិត្តរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាទៅលើការបោះឆ្នោតនាអាណត្តិទី៧នេះដែរគឺ វិស័យធនាគារ។ លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិធនាគារអេស៊ីលីដា (ACELEDA Bank Plc) បានឱ្យដឹងថាធនាគារបានវាស់​ស្ទង់ទំនុក​ចិត្ត​របស់ប្រជាជន​តាមរយៈការដាក់ប្រាក់បញ្ញើសន្សំក្នុងធនាគារមានការកើនឡើង ហើយក៏មិនមានអ្នកសម្រុកដកប្រាក់ដូចកាលបោះឆ្នោតអាណត្តិទី៦ ឆ្នាំ២០១៨នោះដែរ។
លោកបណ្ឌិតបានបញ្ជាក់ថា ជាឧទាហរណ៍ក្នុងអំឡុងពេលនៃការបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០១៣​ ដែលកាល ណោះប្រជាជននាំគ្នាសម្រុកដក​ប្រាក់​ចេញ​ពីធនាគារអស់ក្នុងចំនួនដ៏ច្រើន ត្រឹមតែរយៈពេល ២សប្ដាហ៍មុនបោះឆ្នោតប៉ុណ្ណោះ។ រីឯការបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០១៨ ថ្វីត្បិតថាមិនមាន​ការ​សម្រុកដកប្រាក់ក្ដី ប៉ុន្តែក៏មិនមានការកើនឡើងនៃបញ្ញើសន្សំនោះដែរ។ ដោយឡែក ឆ្នាំ២០២៣នេះ ប្រាក់បញ្ញើសន្សំនៅតែមានកំណើនកើន​គួរឱ្យកត់​សម្គាល់ ដោយមានអាត្រាជាង ៨%ក្នុងរយៈពេល៦ខែ។ គិតតែក្នុងខែមិថុនា មានប្រាក់បញ្ញើសន្សំ ចំនួន ៦៧៤០លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក៕