" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-99794 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
រាជរដ្ឋាភិបាល អាទិភាពធំគឺបង្កើនការងារនៅក្នុងស្រុក ខណៈឆ្នាំ​២០២៤​ ខាងមុខ គ្រោង​នឹង​បង្កើន​ចំនួន​ពលករ​ធ្វើការ​នៅ​ជប៉ុន​បន្ថែម
តូក្យូ ៖ ក្នុងពីធីជួប​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរនៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ សម្តេចធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត ​នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបាន​ថ្លែង​​ថា ការងាររបស់រាជរដ្ឋាភិបាល អាទិភាពធំគឺបង្កើនការងារនៅក្នុងស្រុក តាមរយៈកិច្ចខិតខំដើររកអ្នកមកវិនិយោគនៅកម្ពុជា ហើយរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏​ស្វែហរកឱកាស​សម្រាប់​​ការងារ​ធ្វើ​ជូន​ពលករ​ខ្មែរ​នៅក្រៅ​ប្រទេស​ ដែល​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៤​ ខាងមុខ គ្រោង​នឹង​បង្កើន​ចំនួន​ពលករ​ធ្វើការ​នៅ​ជប៉ុន​ដល់​ ៨​ ពាន់​នាក់​ទៀត​។​
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានលើកឡើងថា ៖
«ការបង្កើតការងាររបស់យើង អាទិភាពធំគឺការងារនៅក្នុងស្រុក ខំបង្កើតការងារដែលខ្ញុំដើររកអ្នកវិនិយោគ គឺយកក្រុមហ៊ុនពីខាងក្រៅ ដើម្បីភ្ជាប់ឱកាសទៅក្នុងប្រទេស ដោយហៅជប៉ុនទៅមើលសក្តានុពលនៅកម្ពុជា យកបច្ចេកវិទ្យាទៅបណ្តុះបណ្តាលកូនខ្មែរ អាចធ្វើជាវិស្វករ ប្រកបដោយជំនាញ។ បច្ចុប្បន្ន ​យើង​កំពុងតែ​ចរចា ឆ្នាំក្រោយ​អាច​ពង្រីក​បន្ថែមទៀត​ម​ក​ជប៉ុន ដែល​អាច​បាន​ខ្ទង់​ ៨​ ពាន់​នាក់​បន្ថែមទៀត​ ហើយអ្វីដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បានធ្វើ មិន​ខុសពី​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ទៀត​ទេ គឺ​ការបង្កើត​ជម្រើស ហើយ​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​មកដល់​ម៉ោង​នេះ យើង​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ជិត​ ៣ ​ម៉ឺន​នាក់ ដែល​ភាគច្រើន​ជា​កម្មសិក្សាការី​ ​សិស្ស​-និស្សិត និង​បងប្អូន​ខ្មែរ​យើង​រស់នៅទីនេះផង​ដែរ​»​។​
​សម្តេចធិបតី ​ក៏បាន​លើកឡើង​ផង​ដែរ​ថា ជា​មោ​ទ​​ន​ភាព​របស់​កម្ពុជា និង​មោទនភាព​របស់​កូន​ខ្មែរ ដែលម្ចាស់​ក្រុមហ៊ុន​ មាន​កម្មសិក្សាការីកម្ពុជា​ធ្វើការ​ជាមួយ និងបាន​សរសើរថា​ប្រជាជន​ខ្មែរ​ស្លូត​ត្រង់ ស្មោះត្រង់ និង​ឧស្សាហ៍​ព្យា​យាម ​។​
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត បានបញ្ជាក់ថា​៖
«​មូលហេតុ​ដែល​នឹង​បញ្ជូន​កម្មសិក្សាការី​ ៨ ​ពាន់​នាក់​ថែម​​ទៀត​នៅ​ឆ្នាំ​ក្រោយនេះ គឺ​មិនមែនជា​កត្តា​ចៃដន្យ​ទេ ​តែដោយសារ​តែ​អំពើ​ល្អ និង​ការខិតខំ​របស់​បងប្អូន ទើប​ផ្តល់ឱកាស​ឱ្យ​បងប្អូន​យើង​ផ្សេងៗ​ទៀត​បាន​មកនេះ គឺជា​គុណបុណ្យ​ធំធេង​ណាស់​។ បើបងប្អូន​ពលករ ឬ​កម្មសិក្សា​ការី​យើង​មក​ទីនេះ​ដើម្បី​បង្ករឿង គេ​នឹង​មិនឱ្យ​បន្ថែមទៀត​ទេ​» ។​
​សម្តេចធិបតី ក៏​បានឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជឿទុកចិត្ត​លើ​រាជរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិ​ទី​៧ ​ដែល​លោក​នឹង​នៅតែ​បន្ត​ដឹកនាំ​តាម​ចក្ខុវិស័យ​ដែល​អតីត​នាយក​រដ្ឋ​​មន្ត្រី សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បាន​កសាង​ប្រទេស ៤០​ ឆ្នាំ ជាមួយនឹង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ជំនាន់​មុនៗ ដែលនេះជាការពាក់ព័ន្ធ​ទៅនឹង​ជ្រុង​មួយ​នៃ​គោលនយោ​បា​យ​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា គឺ​បង្កើត​ការងារ ទាំង​បរិមាណ និង​គុណភាព​ការ​ងារ​គ្រប់​វិស័យ​ដែល​ត្រូវ​ជំរុញគ្រប់​ទីកន្លែង​នៅ​ក្នុងប្រទេស បូក​ជាមួយនឹង​ជម្រើស​ការងារនៅក្រៅ​ប្រទេសផងដែរ​ ជាពិសេសការប្តេជ្ញាចិត្តធ្វើយ៉ាងណាឱ្យផលដែលបានត្រូវទៅឱ្យដល់ប្រជាពលរដ្ឋបានគ្រប់ទិសទី មិនមែនប្រមូលផ្តុំក្នុងដៃអ្នកណាមួយនោះទេ គឺត្រូវទៅឱ្យដល់ដៃប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសប្រជាពលរដ្ឋដែលមានជីវភាពក្រីក្រ។