អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ច ៖ ស្ថិតក្នុងស្ថានភាពបិទខ្ទប់ការដំឡើងថ្លៃទំនិញជារឿងមួយដែលមិនគួរប្រព្រឹត្ត
នៅក្នុងស្ថានភាពដែលរាជរដ្ឋាភិបាលធ្វើការបិទខ្ទប់ភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ និង​​​​ក្រុងតាខ្មៅនៃខេត្តកណ្តាល ក៏ដូចជាក្រុងនៅតាមបណ្តា​ខេត្ត​មួយចំនួនទៀត ដែលធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋកំពុងជួបភាពលំបាក បាត់បង់ចំណូល និងត្រូវចំណាយទៅលើការហូបចុកជាប្រចាំនោះ រាល់ការលក់​ទំនិញយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ប្រភេទមិនគួរមានការដំឡើងថ្លៃ ឆ្លៀតឱកាសយកចំណេញក្នុងស្ថានភាពដ៏លំបាកនោះទេ។
អ្នកជំនាញផ្នែកវិភាគសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បាន​បង្ហាញពីទស្សនទាន​ផ្ទាល់ខ្លួន​ថា នៅក្នុងអំឡុង​ពេលបិទខ្ទប់នេះ បងប្អូន​អាជីវករ​មួយចំនួនបានឆ្លៀតឱកាស​ដំឡើងថ្លៃ​ទំនិញ​ផ្សេងៗ ដែលជារឿងមិនល្អ និងជាឥរិយាបទមួយមិនគួរប្រព្រឹត្តនោះឡើយ។
“ក្នុងកាលៈទេសៈដ៏លំបាកនេះ ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅក្នុងភូមិសាស្ត្របិទខ្ទប់កំពុង​ទទួលរង​នូវផល​លំបាក​ទាំងអស់គ្នា ពិសេស តំបន់ក្រហមតែម្ដង។ ខ្ញុំគិតថាឥរិយាបទបែបហ្នឹងខ្ញុំមិនអាចទទួលយកបានទេ​ចំពោះការ​ដំឡើងថ្លៃទំនិញផ្សេងៗ​ប្រសិន​បើចរន្ត និងតម្លៃនៃប្រភពដើមទំនិញនៅដំណើរ និងរក្សាជាធម្មតា”
ជាការពិត ចំពោះទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ច តម្រូវការកើន ការ​ផ្គត់​ផ្គង់ធ្លាក់ចុះ ​ទំនិញ​ចាំបាច់ត្រូវតែឡើងថ្លៃ។ នេះ​ជាទ្រឹស្ដី​សេដ្ឋកិច្ច ​កាលណា​តម្រូវ​ការកើន ការផ្គត់ផ្គង់​មិន​គ្រប់​​គ្រាន់ទំនិញនោះត្រូវឡើងថ្លៃជាស្វ័យប្រវត្តិ។ ប៉ុន្តែក្នុងករណី ដោយឡែកការ​ឡើងថ្លៃ​ទំនិញ​នៅកម្ពុជា​មិន​​ទាន់​ឈាន​ដល់ដំណាក់កាលហ្នឹងទេ។
លោក ហុង វណ្ណៈ បានពន្យល់ថា ៖
“ធ្វើយ៉ាង​ណាឱ្យអ្នកពាក់​ព័ន្ធ​ ជាពិសេសអាជ្ញាធរ ត្រូវទុក​ច្រកបង្ហូរទំនិញ​ប្រ​ចាំ​ថ្ងៃ បើ​គាត់មិនមានបញ្ហាអ្វី គួរតែជួយសម្រួលឱ្យគាត់បានដឹកទំនិញដូចជាបន្លែ ផ្លែឈើ​ ឬក៏ដូចជា​ត្រី ​សាច់​ផ្សេង​ៗជាដើម មក​ដាក់លក់នៅគោលដៅណាមួយជាក់លាក់ និងគួរយើងសម្រួលឱ្យគាត់ចូល ជៀសវាង ​ការ​ពិបាកសព្វ​បែបយ៉ាង នោះទំនិញ អាចឡើងថ្លៃទៅតាមហ្នឹងដែរ។ គាត់ដឹកលំបាក ហើយមានការ​ស្មុគ​ស្មាញ ទម្រាំមកដល់គោលដៅលក់នោះ ចង់មិនចង់គាត់​ត្រូវដំឡើងថ្លៃហើយ ព្រោះអាចខកខាន​មួយថ្ងៃ ឬពីរថ្ងៃ ទើបបានចូលមកលក់”
លោកបណ្ឌិតក៏បានលើកឡើងដែរថា ករណីខ្លះ អាជ្ញាធរដែលអនុវត្តមិន​យល់ច្បាស់​ទៅតាម​គោល​ការណ៍ណែនាំពី សេចក្តីសម្រេច ឬ​អនុក្រឹត្យ​ផ្សេងៗអាចធ្វើឱ្យមានការរាំងស្ទះបញ្ហាដឹងជញ្ជូនទំនិញ និងអាហារ​ ដែលនាំឱ្យទំនិញឡើងថ្លៃ។
ជាដំណោះស្រាយ ទី1-ត្រូវសម្រួលរាល់ទំនិញការផ្គត់ផ្គង់ម្ហូបអាហារ​ឱ្យជាក់លាក់​ធ្វើឱ្យគាត់ងាយស្រួល​ក្នុងការ​ផ្គត់ផ្គង់។ ទី2-បើសិនមានស្ថាន​ភាព​រលូនហើយគាត់នៅ​តែឡើងថ្លៃ នោះច្បាប់យើងមាន​ គួរតែអនុវត្តទៅតាមច្បាប់អន្តរកាលនោះ។ ទី3- រដ្ឋគួរត្រៀមស្បៀងសម្រាប់​ទុកលក់​ជូនពលរដ្ឋ​ក្នុងតំបន់បិទខ្ទប់ ឬតំបន់ក្រហម កុំឱ្យគាត់​ជ្រួលច្របល់ នោះបញ្ហាក៏មិនសូវកើតមានដែរ​៕