នៅក្នុងស្ថានភាពដែលរាជរដ្ឋាភិបាលធ្វើការបិទខ្ទប់ភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ និងក្រុងតាខ្មៅនៃខេត្តកណ្តាល ក៏ដូចជាក្រុងនៅតាមបណ្តាខេត្តមួយចំនួនទៀត ដែលធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋកំពុងជួបភាពលំបាក បាត់បង់ចំណូល និងត្រូវចំណាយទៅលើការហូបចុកជាប្រចាំនោះ រាល់ការលក់ទំនិញយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ប្រភេទមិនគួរមានការដំឡើងថ្លៃ ឆ្លៀតឱកាសយកចំណេញក្នុងស្ថានភាពដ៏លំបាកនោះទេ។
អ្នកជំនាញផ្នែកវិភាគសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បានបង្ហាញពីទស្សនទានផ្ទាល់ខ្លួនថា នៅក្នុងអំឡុងពេលបិទខ្ទប់នេះ បងប្អូនអាជីវករមួយចំនួនបានឆ្លៀតឱកាសដំឡើងថ្លៃទំនិញផ្សេងៗ ដែលជារឿងមិនល្អ និងជាឥរិយាបទមួយមិនគួរប្រព្រឹត្តនោះឡើយ។
“ក្នុងកាលៈទេសៈដ៏លំបាកនេះ ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅក្នុងភូមិសាស្ត្របិទខ្ទប់កំពុងទទួលរងនូវផលលំបាកទាំងអស់គ្នា ពិសេស តំបន់ក្រហមតែម្ដង។ ខ្ញុំគិតថាឥរិយាបទបែបហ្នឹងខ្ញុំមិនអាចទទួលយកបានទេចំពោះការដំឡើងថ្លៃទំនិញផ្សេងៗប្រសិនបើចរន្ត និងតម្លៃនៃប្រភពដើមទំនិញនៅដំណើរ និងរក្សាជាធម្មតា”
ជាការពិត ចំពោះទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ច តម្រូវការកើន ការផ្គត់ផ្គង់ធ្លាក់ចុះ ទំនិញចាំបាច់ត្រូវតែឡើងថ្លៃ។ នេះជាទ្រឹស្ដីសេដ្ឋកិច្ច កាលណាតម្រូវការកើន ការផ្គត់ផ្គង់មិនគ្រប់គ្រាន់ទំនិញនោះត្រូវឡើងថ្លៃជាស្វ័យប្រវត្តិ។ ប៉ុន្តែក្នុងករណី ដោយឡែកការឡើងថ្លៃទំនិញនៅកម្ពុជាមិនទាន់ឈានដល់ដំណាក់កាលហ្នឹងទេ។
លោក ហុង វណ្ណៈ បានពន្យល់ថា ៖
“ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យអ្នកពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសអាជ្ញាធរ ត្រូវទុកច្រកបង្ហូរទំនិញប្រចាំថ្ងៃ បើគាត់មិនមានបញ្ហាអ្វី គួរតែជួយសម្រួលឱ្យគាត់បានដឹកទំនិញដូចជាបន្លែ ផ្លែឈើ ឬក៏ដូចជាត្រី សាច់ផ្សេងៗជាដើម មកដាក់លក់នៅគោលដៅណាមួយជាក់លាក់ និងគួរយើងសម្រួលឱ្យគាត់ចូល ជៀសវាង ការពិបាកសព្វបែបយ៉ាង នោះទំនិញ អាចឡើងថ្លៃទៅតាមហ្នឹងដែរ។ គាត់ដឹកលំបាក ហើយមានការស្មុគស្មាញ ទម្រាំមកដល់គោលដៅលក់នោះ ចង់មិនចង់គាត់ត្រូវដំឡើងថ្លៃហើយ ព្រោះអាចខកខានមួយថ្ងៃ ឬពីរថ្ងៃ ទើបបានចូលមកលក់”
លោកបណ្ឌិតក៏បានលើកឡើងដែរថា ករណីខ្លះ អាជ្ញាធរដែលអនុវត្តមិនយល់ច្បាស់ទៅតាមគោលការណ៍ណែនាំពី សេចក្តីសម្រេច ឬអនុក្រឹត្យផ្សេងៗអាចធ្វើឱ្យមានការរាំងស្ទះបញ្ហាដឹងជញ្ជូនទំនិញ និងអាហារ ដែលនាំឱ្យទំនិញឡើងថ្លៃ។
ជាដំណោះស្រាយ ទី1-ត្រូវសម្រួលរាល់ទំនិញការផ្គត់ផ្គង់ម្ហូបអាហារឱ្យជាក់លាក់ធ្វើឱ្យគាត់ងាយស្រួលក្នុងការផ្គត់ផ្គង់។ ទី2-បើសិនមានស្ថានភាពរលូនហើយគាត់នៅតែឡើងថ្លៃ នោះច្បាប់យើងមាន គួរតែអនុវត្តទៅតាមច្បាប់អន្តរកាលនោះ។ ទី3- រដ្ឋគួរត្រៀមស្បៀងសម្រាប់ទុកលក់ជូនពលរដ្ឋក្នុងតំបន់បិទខ្ទប់ ឬតំបន់ក្រហម កុំឱ្យគាត់ជ្រួលច្របល់ នោះបញ្ហាក៏មិនសូវកើតមានដែរ៕