" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-68185 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការងើបឡើងវិញនៃ FDI រំពឹងថានឹងជួយឱ្យទុនបម្រុងអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជាកើនដល់ ២១ ពាន់លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមសារាចរណែនាំស្តីពីការរៀបចំសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីហិរញ្ញវត្ថុ សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ ២០២៣ របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បង្ហាញថា ការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) ត្រូវបានរំពឹងថានឹងងើបឡើងវិញប្រហែល ១២ ភាគរយ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២  និង ១១,៦ ភាគរយ សម្រាបនិងឆ្នាំ២០២៣ នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (ផ.ស.ស ឬGDP) ដោយការកើនឡើងនូវទំនុកចិត្តរបស់អ្នកវិនិយោគ និងការផ្លាស់ប្តូរលឿនជាងមុននូវខ្សែច្រវ៉ាក់ផលិតកម្ម ការផ្គត់ផ្គង់ និង​ខ្សែសង្វាក់ក្នុងតំបន់ និងពិភពលោកស្របពេលដែលកូវីដមានភាពស្រាកស្រាន្ត។
សារាចរណែនាំបង្ហាញថា ការងើបឡើងវិញនៃ FDI ត្រូវបានរំពឹងថានឹងអាចឱ្យទុនបម្រុងអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជាឈានដល់ប្រហែល ២១ ២៧១ និង ២២ ១៥៥ លានដុល្លារអាមេរិក ដែលធានាថាសេដ្ឋកិច្ចនឹងអាចនាំចូលបានប្រមាណ ៧,៧ ខែ និង ៧,៦ ខែ ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ និងឆ្នាំ ២០២៣ រៀងគ្នា។
ឱនភាពគណនីចរន្តត្រូវបានរំពឹងថា នឹងបន្តរួមតូចទៅប្រហែល ១៤,១ ភាគរយ នៃផ.ស.ស ដោយសារការរំពឹងទុកនូវការបន្តកើនឡើងនៃការនាំចេញ និងការបន្តនិន្នាការងើបឡើងនៃចំណូលពីភ្ញៀវអន្តរជាតិបន្ថែមទៀត។
សារាចរណែនាំ បានឱ្យដឹងថា ៖
“ទាមទារឱ្យរដ្ឋាភិបាលបញ្ចេញ និងអនុវត្តយ៉ាងតឹងរ៉ឹងនូវកញ្ចប់អន្ត​រាគមន៍ត្រឹមត្រូវទាន់ពេលវេលា ដោយបោះជំហានចូលទៅក្នុងវិធីសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍ថ្មី ស្របតាមការរៀបចំសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មដែលកំពុងផ្លាស់ប្តូរជាសកល”
យោងតាមសារាចរណែនាំ រដ្ឋាភិបាលគ្រោងនឹងបង្កើនប្រាក់ចំណូល ២១,៨៩ ភាគរយនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបឬ ១២,៣ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៣ ការកើនឡើង ៧,១ ភាគរយនៃពន្ធគយកើនឡើង ២៦,៥ ភាគរយនៃការយកពន្ធនិង ១៤,៦ ភាគរយនៅក្នុងប្រាក់ចំណូលមិនមែនពន្ធចាប់ពីឆ្នាំនេះ និងបង្កើនការចំណាយ ១១,៣ ភាគរយ បើប្រៀបធៀបនឹងចំនួនតួលេខ។ រដ្ឋាភិបាលនឹងត្រូវប្រើប្រាស់ប្រាក់បញ្ញើរបស់រដ្ឋាភិបាលចំនួន ១,៨៦ ភាគរយនៃ GDP ដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេស។
ដោយឡែករបាយការណ៍ស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២១ ចេញផ្សាយដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) បានឱ្យដឹងថា លំហូរនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) ចូលមកកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២១ មានចំនួន៣,៥ ពាន់លានដុល្លារ ធ្លាក់ចុះ៣,៩ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០។
ការធ្លាក់ចុះនៃការវិនិយោគមូលធនរបស់ធនាគារបាននាំឱ្យលំហូរនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) នៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុដែលមានចំនួនមួយភាគបីនៃ FDI សរុប បានធ្លាក់ចុះ ៣ ភាគរយ។ ការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសក្នុងវិស័យមិនមែនហិរញ្ញវត្ថុបានធ្លាក់ចុះ ៤,៤ ភាគរយផងដែរ ជាមួយនឹងលំហូរនៃមូលធនបរទេសលើលំនៅដ្ឋានធ្លាក់ចុះ៤៣ ភាគរយ, កសិកម្ម ២២,៣ ភាគរយ និងទូរគមនាគមន៍ ១១,១ ភាគរយ។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ វិស័យផ្សេងទៀតដូចជាការផលិត និងសំណង់បានបង្ហាញពីភាពប្រសើរឡើងនៃលំហូរនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) ក្នុងឆ្នាំ ២០២១ ជាមួយនឹងការកើនឡើង ២១,៣ ភាគរយ និង ១,១ ភាគរយបើធៀបនឹងឆ្នាំមុន។ វិស័យវារីអគ្គិសនី និងថាមពលដែលមានចំនួន ៤,៣ ភាគរយនៃលំហូរនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI)  សរុប បានរាយការណ៍ថា មានការកើនឡើង ២,៦ ដងក្នុងឆ្នាំ ២០២១ បើធៀបនឹងឆ្នាំ ២០២០ ដែលបង្ហាញពីភាពជោគជ័យនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការនាំយកការវិនិយោគទុនបរទេសនៃគម្រោងថាមពល ក្នុងគោលបំណងបញ្ចុះថ្លៃអគ្គិសនី។
ការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសមកកម្ពុជាក្នុងតំបន់អាស៊ី ជាមួយនឹងប្រទេសចិនបានស្ថិតនៅលំដាប់កំពូលដែលមានចំនួនជិត ៥០ ភាគរយនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសសរុប។ ការវិនិយោគរបស់ចិនបានហូរចូលជាចម្បងទៅលើការផលិត ហិរញ្ញវត្ថុ សំណង់ អចលនទ្រព្យ និងលំនៅដ្ឋាន។ ប្រទេសរួមចំណែកផ្សេងទៀតរួមមានប្រទេសសិង្ហបុរី ៨,៣ ភាគរយ សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ៨,១ ភាគរយ ជប៉ុន ៥,៩ ភាគរយ ថៃ ៤,៤ ភាគរយ និង ម៉ាឡេស៊ី ៣,៨ ភាគរយ។
ការព្យាករណ៍ដោយ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) ចំពោះកំណើន ៥ ភាគរយដែលមានសុខភាពល្អសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅឆ្នាំ ២០២២ ក៏អាចបង្កើនទំនុកចិត្តរបស់វិនិយោគិន ដែលជាលទ្ធផលនៅក្នុងការកើនឡើងនៃលំហូរនៃមូលធនបរទេសនៅឆ្នាំនេះ៕