ដំណឹង​ល្អ ! ធនាគារ​ចិនគ្រោង​ផ្ដល់​កម្ចីដល់ធនាគារ​កម្ពុជាក្នុងអត្រាការប្រាក់ទាប​ ដើម្បីស្ដារវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅកម្ពុជា​ឡើងវិញ
ភ្នំពេញ ៖ ស្របពេលដែលវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅកម្ពុជា​នៅតែមិនទាន់មានភាពប្រសើរឡើង​ដូច​កាលមុន​ឆ្នាំ២០២០​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានស្វះស្វែង​រកដំណោះស្រាយដើម្បីជំរុញ​វិស័យនេះឱ្យ​មាន​ស​ន្ទុះងើ​បឡើ​ង​វិ​ញ​។ ជាដំណឹង ធនាគារ​ចិន​បាន​បង្ហាញគម្រោង​ក្នុងការផ្ដល់កម្ចីដល់ធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ នៅកម្ពុជាក្នុងអត្រាការប្រាក់ទាប ដើម្បីយកទៅស្ដារ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ឡើងវិញ ។ ​
នៅថ្ងៃទី​០៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥​នេះ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានឱ្យបើ​កកិ​ច្ច​ប្រជុំមួយ​ដើម្បី​ពិ​ភា​ក្សា​លើ​កា​រប្រើប្រាស់ឥណទានពីក្រៅប្រទេសដើម្បីស្ដារវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា ក្នុង​គោលបំណងដើម្បីជូនដំណឹងទាក់ទិននឹងអត្រាការប្រាក់ដែលធនាគារចិនបានផ្តល់ជូន ដែល​នេះ​ជា​កិច្ច​កា​​រដ៏​ល្អមួយសម្រាប់ធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានឱ្យដឹងថា កិច្ចប្រជុំ​នាពេល​នេះ​ធ្វើ​ឡើ​ង​ក្នុ​ងគោ​ល​បំ​ណ​ង​ដើម្បី​ជូ​​នដំ​ណឹ​ងទាក់ទិននឹងអត្រាការប្រាក់ដែលធនាគារចិនបានផ្តល់ជូន ដែលនេះជាកិច្ច​កា​រ​ដ៏​ល្អ​មួ​យ​ស​ម្រា​ប់​ធ​នា​គា​រ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ការជួបជុំគ្នានា​ពេ​ល​នេះ​ក៏​ដើ​ម្បី​ជ​ជែ​ក​ពិ​ភា​ក្សា​ និ​ង​​ស្នើសុំ​​ឱ្យមា​នការយោគយល់គ្នាទៅវិញទៅមកអំពីការសម្រួលលើឧស្សាហកម្មកម្ចីប្រាក់ដើម្បីទិញផ្ទះ ដែល​កត្តានេះនឹងជួយសម្រួលលើផលប៉ះពាល់ដល់អាយុជីវិតប្រទេសជាតិ និងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ ​
«បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួ​ង​រៀប​ចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម ​និ​ង​សំណ​ង់​ បានដោះ​ស្រា​យ​វិ​វា​ទ​បុ​រីអ​ស់​ជា​ច្រើនករណី ដើម្បីឱ្យប្រជា​ព​ល​រ​ដ្ឋជាអតិថិជនរបស់បុរីមានទំនុកចិត្តចំពោះរាជរ​ដ្ឋាភិ​បា​ល​ក​ម្ពុ​ជាដែ​ល​ខិ​ត​ខំ​រិះ​រក​ដំ​ណោះ​ស្រា​យស​មស្របរវាងពួកគាត់ និងម្ចាស់បុរី។ ជាមួ​យគ្នា​នេះ ក្រសួ​ង​ក៏​បាន​ជួ​យ​ដោះ​​ស្រា​យ​ស​ម្រ​ប​ស​ម្រួ​ល​លើ​អ​ត្រា​កា​រ​ប្រា​ក់​ជា​មួ​យ​ប​ណ្ដា​ធ​នា​គា​រ​ និ​ង​មី​ក្រូ​ហិ​រ​ញ្ញ​វ​ត្ថុ​នា​នា​ក្នុ​ង​កម្ចី​ទិ​ញ​ផ្ទះ​ស​ម្រា​ប់​ប្រ​ជា​ព​ល​រ​ដ្ឋ​ដើ​​ម្បី​ឱ្យពួ​ក​គា​ត់​មា​​នលទ្ធភាពទិញលំនៅឋានរស់នៅសមរម្យ និងជួយលើកស្ទួយការ​ប្រើ​ប្រា​ស់ប្រា​ក់​រៀ​ល​ និ​ង​រក្សាស្ថិរភាពប្រាក់រៀលផងដែរ»។
តាមរយៈកិច្ចប្រជុំនេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាក់ថា ធនាគារចិនមាន​បំណង​ច​ង់​ចូល​រួ​ម​វិ​និ​យោ​គ​ក្នុងវិស័យប្រាក់កម្ចីដែលមានអត្រាការប្រាក់ទាបសម្រាប់អតិថិជនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដូច្នេះ​នេះ​គឺ​ជាក​ត្តា​ល្អ​មួ​យ​​​ស​​ម្រា​​ប់ប្រ​ជាពលរដ្ឋដែ​ល​មា​ន​បំ​ណ​ង​ចង់​ទិ​​ញលំ​នៅ​ឋា​ន​ស​ម្រា​ប់​រ​ស់​នៅ​ ហើ​យ​មិ​ន​ទា​ន់មា​​ន​លទ្ធ​ភាពគ្រប់គ្រាន់ គឺអាចមានឱ​កាស​ទិ​ញ​លំ​នៅ​ឋា​នបា​នតា​ម​រ​យៈ​ប្រា​ក់ក​ម្ចី​ដែ​ល​មា​ន​អ​ត្រាកា​​រ​ប្រា​ក់​ទា​បស​ម​ស្រ​​ប​តាម​ល​ទ្ធ​ភាពដែលខ្លួនមាន ហើយនេះក៏ជា​ក​ត្តា​ល្អ​មួ​យ​ដែល​ជំ​រុ​ញ​ឱ្យ​វិស័​យ​អ​ច​ល​ន​ទ្រ​ព្យ​នៅ​ក្នុ​ង​ប្រ​ទេ​ស​ក​ម្ពុ​ជាមានដំណើរការល្អឡើងវិញ ដោយសា​រ​ប្រ​ជា​ព​លរ​ដ្ឋ​មា​ន​ល​ទ្ធ​ភា​ព​ទិ​ញផ្ទះ​ហើ​យសំ​ណ​ង់​លំ​នៅ​ឋា​ន​ដែ​ល​នៅ​សេ​សសល់នោះក៏អាចលក់អស់ និងមិនជាប់គាំងផងដែរ ៕