ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុបង្ហាញពីការអនុវត្តចំណូលនិងចំណាយក្នុងរយៈពេល ៥ ខែ ដើមឆ្នាំនេះ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បង្ហាញពីការអនុវត្តចំណូលរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ និងការអនុវត្តចំណាយរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ ដោយក្នុងរយៈពេល ៥ ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៣ ការអនុវត្តចំណូលរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ សម្រេចបាន ៤១,១៥% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣ និងការអនុវត្តចំណាយរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ សម្រេចបាន ៣០,៨៨% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំ ឆ្នាំ២០២៣។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍​ស្ថិតិ​ហិរញ្ញវត្ថុ​រដ្ឋាភិបាល​ថ្នាក់ជាតិ ប្រចាំខែ​ ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៣ របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ចេញផ្សាយកាលពីថ្មីៗនេះ។
ការអនុវត្តចំណូល ៖ ការអនុវត្តចំណូលរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ សម្រេចបាន ១ ៧៤៦ ពាន់លានរៀលស្មើនឹង ៦,៦៥% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងនោះ ចំណូលពន្ធ ១ ៦២៥ ពាន់លានរៀល, អំណោយ ១៧ ពាន់លានរៀល និងចំណូលផ្សេងៗ ១០៤ ពាន់លានរៀល។ បើធៀបនឹងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ការអនុវត្តចំណូល ថយចុះ ១០,៩៦% ក្នុងនោះ ចំណូលពន្ធ ថយចុះ ១,៨៨%, អំណោយ ថយចុះ ៩០, ៩៤%, និងចំណូលផ្សេងៗ ថយចុះ ១០,៤៨%។
ក្នុងរយៈពេល ៥ ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៣ ការអនុវត្តចំណូលរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ សម្រេចបាន ៤១,១៥% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣ ស្មើនឹង ១០ ៨០០ ពាន់លានរៀល ថយចុះប្រមាណ ៥,៥៣% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២២ ដែលការថយចុះនេះបណ្ដាលមកពី ការធ្លាក់ចុះចំណូលពន្ធ ០,៥៩% និងការធ្លាក់ចុះអំណោយ ៥,៥២%។ ទន្ទឹមនឹងនេះ មុខសញ្ញាចំណូលមួយចំនួនមានការប្រែប្រួលគួរឱ្យកត់សម្គាល់ រួមមាន ពន្ធលើប្រាក់ចំណូល (រូបវន្តបុគ្គល) កើនឡើង ១៣,១៥%, ចំណូលពីការផ្តល់ទំនិញនិងសេវា កើនឡើង ១១៣,៨៨%, ចំណូលពន្ធអាករ ពិសេស ធ្លាក់ចុះ ១៧,៧៦%, ចំណូលពន្ធពាណិជ្ជកម្មក្រៅប្រទេសធ្លាក់ចុះ ០,៣៥%,ចំណូលពីភាគលាភ ធ្លាក់ចុះ ៩០,៣៨%, និងចំណូលការប្រាក់ ធ្លាក់ចុះ ៣៩,៨៥% ។
ផ្អែកលើការអនុវត្ត ៥ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៣ និងនិន្នាការនៃការអនុវត្តបណ្តាឆ្នាំកន្លងមក បើទោះបីជាការអនុវត្តចំណូល ៥ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៣ សម្រេចបានត្រឹម ៤១,១៥% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ ពោលគឺទាបជាងការអនុវត្តកន្លងមកដែលជាមធ្យមក្នុងរយៈពេល ៥ឆ្នាំចុងក្រោយ សម្រេចបាន ៤៦,៦៨% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ តែការអនុវត្តចំណូលឆ្នាំ២០២៣ នឹងនៅតែសម្រេចបានតាមផែនការប្រចាំឆ្នាំដែលបានអនុម័ត។
ការអនុវត្តចំណាយសរុប (Expenditure) ៖ ក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ការអនុវត្តចំណាយរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ សម្រេចបាន ១ ៦៣៣ ពាន់លានរៀល ស្មើនឹង ៤,៩៧% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងនោះ ចំណាយមូលធន ៧៥៩ ពាន់លានរៀល និងចំណាយចរន្ត ៨៧៤ ពាន់លានរៀល។ បើធៀបនឹងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ការអនុវត្តចំណាយរបស់ រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ មានកំណើន ១២,៦៩% ក្នុងនោះ ចំណាយមូលធន កើនឡើង ៤០,៥១% និងចំណាយចរន្ត កើនឡើង ៣,៧៤%។
ក្នុងរយៈពេល ៥ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៣ ការអនុវត្តចំណាយរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ សម្រេចបាន ៣០,៨៨% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំ ឆ្នាំ២០២៣ ស្មើនឹង ១០ ១៥៨ ពាន់លានរៀល កើនឡើង ១៧,៣៧% បើធៀបទៅនឹងរយៈពេល ៥ឆ្នាំកន្លងមក ក្នុងនោះ ចំណាយមូលធន ធ្លាក់ចុះ ៩,៨៣% (ចំណាយដោយហិរញ្ញប្បទានក្នុងស្រុក កើនឡើង ៨៤,៥១% និងចំណាយដោយហិរញ្ញប្បទានក្រៅស្រុកកើនឡើង ៣៨,៨៧%) និង ចំណាយចរន្តកើនឡើង ២៨,៧០%។
ការកើនឡើងនៃការអនុវត្តចំណាយ ក្នុងរយៈពេល ៥ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៣ ធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នា ៥ឆ្នាំកន្លងមកនេះ បណ្ដាលមកពីការកើនឡើងចំណាយបន្ទុកបុគ្គលិក ចំណាយទំនិញនិងសេវា ចំណាយអត្ថប្រយោជន៍ជំនួយសង្គម ជាពិសេសការឧបត្ថមទៅរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ។ ជាមួយគ្នានេះ ក៍មានការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗ ដូចជា ព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេម ប៉ារ៉ាហ្គេម ការរៀបចំការបោះឆ្នោតតំណាងរាស្ត្រ ជាដើមក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ នេះ។
តុល្យភាពថវិការដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ ៖ ក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ការអនុវត្តចំណូល សម្រេចបាន ១ ៧៤៦ ពាន់លានរៀលស្មើនឹង ៦,៦៥% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ និងការអនុវត្តចំណាយ សម្រេចបាន ១ ៦៣៣ ពាន់លានរៀល ស្មើនឹង ៤, ៩៧% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣។ ជាលទ្ធផល ក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ការអនុវត្តថវិការដ្ឋសម្រេចបានអតិរេក ១១៣ ពាន់លានរៀល។ ក្នុងរយៈពេល ៥ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៣ ការអនុវត្តចំណូល សម្រេចបាន ១០ ៨០០ ពាន់លានរៀល ស្មើនឹង ៤១,១៥% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ និងការអនុវត្តចំណាយ សម្រេចបាន ១០ ១៥៨ ពាន់លានរៀល ស្មើនឹង ៣០,៨៨% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣។
ជាលទ្ធផល ការអនុវត្តថវិកាថ្នាក់ជាតិ ក្នុងរយៈពេល ៥ខែ នេះ សម្រេចបានអតិរេក ៦៤២ ពាន់លានរៀល។ ជាមួយគ្នានេះ ក្នុងរយៈពេល ៥ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៣ ទ្រព្យសុទ្ធ (Net worth) របស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ សម្រេចបានសរុប ២ ៩៣៨ ពាន់លានរៀល (ថយចុះ ២៣,៧៦% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២២) ដោយសារការកើនឡើងទ្រព្យសកម្ម ប្រមាណ ៤ ៧៩៨ ពាន់លានរៀល និងការកើនឡើងបំណុល សរុប ១ ៨៦០ ពាន់លានរៀល៕