ការចំណាយប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជនខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ជាមធ្យមប្រមាណ ៨៨% ជាប្រាក់រៀល
(កំពង់ឆ្នាំង)៖ យោងតាមលទ្ធផលនៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវ​រួមគ្នារវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងទីភ្នាក់ងារ​សហ​ប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) កាលពីឆ្នាំ២០១៧ បានបង្ហាញថា ប្រាក់រៀល ទទួលបានទំនុកចិត្ត និង​ប្រើប្រាស់កាន់តែច្រើនក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ខណៈការចំណាយប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ជាមធ្យមប្រមាណ ៨៨% ត្រូវបានធ្វើ​ឡើង​ជាប្រាក់រៀល ។
ថ្លែងក្នុងសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយ ស្តីពី ប្រាក់រៀល ប្រព័ន្ធបាគង និងខេអេចឃ្យូអរ នាថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នៅខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ឯកឧត្តម យឹម លាត ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានថ្លែងថា ក្រោយថ្ងៃរំដោះ ៧ មករា ឆ្នាំ១៩៧៩ រាជរដ្ឋាភិបាល បានខិតខំប្រឹងប្រែងកសាងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឡើង​វិញពីបាតដៃទទេ ហើយប្រាក់រៀល ត្រូវបានដាក់ឱ្យ​ចរាចរឡើងវិញជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៨០ ខណៈប្រាក់ដុល្លារអាម៉េរិក ចាប់ផ្ដើមចាយ​វាយនៅដើមទសវត្សរ៍ឆ្នាំ១៩៩០ ក្នុងពេលដែលកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមមានការបោះឆ្នោតជាសកលលើកដំបូងឡើងវិញ ក្រោមការរៀបចំរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ហៅកាត់ថា អ៊ុនតាក់ ។
ក្នុងគោលដៅធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាកាន់តែរឹងមាំ រាជរដ្ឋាភិបាល និងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បាន​ដាក់​ចេញនូវគោលនយោបាយជាច្រើន ដោយក្នុងនោះការ​លើក​កម្ពស់ប្រាក់រៀលក៏ជាការងារអាទិភាពមួយដែរ ជាពិសេសចាប់តាំងពីដើមទសវត្សរ៍ឆ្នាំ២០០០មក ។
ឯកឧត្តមបន្តថា យោងតាមលទ្ធផលសិក្សាស្រាវជ្រាវ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សហការជាមួយអង្គការ UNDP ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ បានបង្ហាញថា កម្មករ​-និយោជិតរោងចក្រ ដែលរស់នៅតាមបណ្តាខេត្តចាយ​វាយ​ប្រចាំថ្ងៃរហូតដល់ទៅ ៩២% នៃចំណាយសរុបជាប្រាក់រៀល ។ វឌ្ឍនភាពនៃកំណើនការប្រើប្រាស់​ប្រាក់រៀលនេះ និងការរក្សាបាននូវលំនឹងល្អ​នៃតម្លៃ​ប្រាក់​រៀលនៅក្នុងរយៈពេលជាង ២ទសវត្សរ៍​ចុង​ក្រោ​យ បានជួយទប់ស្កាត់កម្រិតដុល្លារូបនីយកម្ម​មិនឱ្យ​កើន​ឡើង ទោះបីជាការប្រើប្រាស់ប្រាក់​ដុល្លារ​អាម៉េរិកនៅមិនទាន់ថមថយនៅឡើយ ជាពិសេស​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ និងតាមទីប្រជុំជននៅតាមបណ្តាខេត្ត ។
ឯកឧត្តម ក៏បានលើកឡើងអំពីប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង ដែលបានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការកាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២០ ដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ ប្រព័ន្ធបាគង គឺជាប្រព័ន្ធទូទាត់ដែលអាចឱ្យអ្នកប្រើ​ប្រាស់​ធ្វើប្រតិបត្តិការតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក ដូចជា ៖ ការទូទាត់ ផ្ទេរប្រាក់ ដាក់ប្រាក់ និងដកប្រាក់ទាំងក្នុង​ស្រុក និងជាមួយបណ្តាប្រទេសក្នុងតំបន់ បានយ៉ាងឆាប់​រហ័ស និងមានភាពងាយស្រួល កាត់បន្ថយចំណាយថ្លៃ​ប្រតិបត្តិការ និងមានសុវត្ថិភាពខ្ពស់។
លើសពីនេះ ការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ស្តង់ដា KHQR កាលពី​ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ បានសម្រួលដល់ការស្កេន​ទូទាត់ឆ្លងគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំង​បាន​ពង្រឹងការតភ្ជាប់ការទូទាត់ឆ្លងដែន​នៅក្នុងតំបន់​ផងដែរ។ បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជាអាចធ្វើការទូទាត់ប្រាក់ឆ្លងដែនតាមរយៈការស្កេន QR Code ជាប្រាក់រៀលតែម្តង ដោយមិន​ចាំបាច់​ប្តូរទៅជារូបិយប័ណ្ណនៅក្រៅប្រទេសនោះទេ។ ក្រៅពីនេះ ក៏មានបាគងទេសចរ (Bakong Tourists App) បានដាក់ឱ្យភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ប្រើប្រាស់​កាល​ពីខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ ដើម្បីសម្រួលដល់​ការ​ទូទាត់ថ្លៃទំនិញ សេវា និងការចាយវាយនានា​របស់​ភ្ញៀវទេសចរបរទេស ។
គួរបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយពីប្រាក់រៀល មានការធ្វើបទបង្ហាញរបស់សិស្សានុសិស្សអំពីប្រាក់រៀល, ការទស្សនាការប្រកួតផលិតវីដេអូ ១ម៉ឺនរៀល, ការតាំងពិព័រណ៍ពីប្រវត្តិប្រាក់រៀល និងការទទួលប្តូរក្រដាសប្រាក់រៀលចាស់ ទក់ រហែក ដោយឥតគិតថ្លៃ ៕ អត្ថបទ៖ វណ្ណលុក, រូប៖ វ៉េង លីមហួត