• សមាគមអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (IDA) ផ្តល់ប្រាក់កម្ចីដល់ប្រទេសដែលមានចំណូលទាប
• សាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) ផ្តល់ប្រាក់កម្ចីដល់វិស័យឯកជន
• ទីភ្នាក់ងារធានាការវិនិយោគពហុភាគី (MIGA) លើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុមហ៊ុនឯកជនវិនិយោគនៅបរទេស
• មជ្ឈមណ្ឌលអន្តរជាតិដើម្បីដោះស្រាយវិវាទវិនិយោគ (ICSID) ជួយវិនិយោគិនឯកជន និងប្រទេសនៅពេលមានភាពមិនឯកភាពគ្នា។
តើការសម្រេចចិត្តក្នុងធនាគាពិភពលោកត្រូវបានធ្វើឡើងយ៉ាងដូចម្តេច?
ធនាគារពិភពលោកមានដំណើរការដូចស្ថាប័នសហប្រតិបតិ្តការដ៏ធំមួយដែលសមាជិករបស់ខ្លួនគឺជាម្ចាស់ភាគហ៊ុន ហើយត្រូវបានប្រតិបត្តិ​សម្រាប់ជា​ប្រយោជន៍ដល់អ្នកដែលកំពុងប្រើប្រាស់សេវាកម្មរបស់ខ្លួន។ ចំនួនភាគហ៊ុនដែលប្រទេសមួយមានគឺផ្អែកលើទំហំសេដ្ឋកិច្ច​នៃ​ប្រទេសនោះ។ សហរដ្ឋ​អាមេរិកគឺជាម្ចាស់ភាគហ៊ុនធំជាងគេ តាមពីក្រោយដោយប្រទេសជប៉ុន អាល្លឺម៉ង់ អង់គ្លេស និងបារាំង។ ភាគហ៊ុនដែលនៅសល់ត្រូវបានបែង​ចែកក្នុង​ចំណោមប្រទេសសមាជិកផ្សេងទៀត។
ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលជាតំណាងនៃភាគទុនិករដ្ឋាភិបាលរបស់ធនាគារពិភពលោក។ ជាទូទៅក្រុមប្រឹក្សាភិបាលទាំងនេះគឺជារដ្ឋមន្រ្តីនៃប្រទេស​មួយដូចជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ហិរញ្ញវត្ថុ ឬរដ្ឋមន្ត្រីអភិវឌ្ឍន៍។ ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលគឺជាអ្នកមានសិទ្ធិសម្រេចបង្កើតគោលនយោបាយនៅក្នុងធនាគារ​ពិភព​លោក។ កិច្ចប្រជុំក្រុ​ម​ប្រឹក្សាភិបាលប្រារព្ធឡើងម្តងក្នុងមួយឆ្នាំនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំរបស់ធនាគារពិភពលោក។ នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំ  អភិបាលនៃធនាគារពិភពលោក និងមូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្ដរជាតិ(IMF)ទាំងអស់សម្រេចចិត្តថា មានបញ្ហាពិភពលោកអ្វីខ្លះដែលត្រូវដោះ​ស្រាយ និងពិភពលោកគួរផ្តោតលើអ្វីនៅឆ្នាំខាង​មុខ​នេះ (និងនៅអនាគតដ៏ខ្លីខាងមុខ) ក្រោមគោលដៅរួមក្នុងការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រនៅ​លើ​ពិភពលោក។
ដោយសារក្រុមប្រឹក្សាភិបាលជួបប្រជុំគ្នាតែម្តងប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយឆ្នាំ ពួកគេត្រូវផ្តល់ភារកិច្ចដល់នាយកប្រតិបត្តិដែលធ្វើការនៅធនាគារពិភពលោកផ្ទាល់។ សមាជិករដ្ឋាភិបាលនីមួយៗត្រូវបានតំណាងដោយនាយកប្រតិបត្តិ។ ម្ចាស់ភាគហ៊ុនធំបំផុតទាំង ៥ (មាន បារាំង អាឡឺម៉ង់ ជប៉ុន អង់គ្លេស និង​សហរដ្ឋ​អាមេរិក) តែងតាំងនាយកប្រតិបត្តិម្នាក់មួយ ចំណែកឯប្រទេសសមាជិកផ្សេងទៀតត្រូវតំណាងដោយនាយកប្រតិបត្តិចំនួន ១៩ រូប។ នាយកប្រតិបត្តិទាំង ២៤រូប របស់ធនាគារពិភពលោកមាននាទីត្រួតពិនិត្យដំណើរការរបស់ធនាគារ រួមមានការអនុម័តប្រាក់កម្ចី និងការធានា អនុវត្តគោលនយោបាយថ្មី រៀបចំថវិការដ្ឋបាល ផ្តល់ជំនួយយុទ្ធសាស្ត្រដល់ប្រទេសជាសមាជិក និងការខ្ចីប្រាក់ហើយ និងការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជាដើម។
គូសបញ្ជាក់ថា ៖ ប្រទេសកម្ពុជាបានចូលជាសមាជិកនៃធនាគារពិភពលោកកាលពីថ្ងៃទី២២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ១៩៧០។