ឧកញ៉ា ឃាង ពុទ្ធី ៖ ការរាលដាលនៃជំងឺ Delta Variant អាចធ្វើឲ្យទីផ្សារអចលនទ្រព្យបន្តភាពមិនច្បាស់លាស់
ភ្នំពេញ ៖ ទើបតែបានមានភាពធូរស្រាលបន្តិចនៃចំនួនតួលេខអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដមកនៅត្រឹមជាង៤០០-៥០០ក្នុងមួយថ្ងៃមិនទាន់បានប៉ុន្មានផងនោះ ក្ដីបារម្ភថ្មីបានបន្តចូលមកដល់ ខណៈការរាលដាលនៃជំងឺកូវីដបំប្លែងខ្លួនថ្មីកំពុងរាតត្បាតនៅតាមបណ្តាប្រទេសជិតខាងមួយចំនួន និងឆ្លងមកដល់​កម្ពុជា ដែលអាចធ្វើឲ្យវិស័យអចលនទ្រព្យដុនដាបសាជាថ្មីនៅចុងឆ្នាំ២០២១នេះ។
ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមអ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យកម្ពុជា (CREA) លោកឧកញ៉ា ឃាង ពុទ្ធី បានលើកឡើងថា ទីផ្សារអចលនទ្រព្យកម្ពុជា​ដែលទើបតែ​មាន​កម្រើកបន្តិចចាប់តាំងពីដើមឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១នេះ អាចនឹងបន្តជួបបញ្ហា និងវិបត្តិធ្ងន់ធ្ងរសាជាថ្មី ប្រសិនបើការទប់ស្កាត់ជំងឺកូវីដក្នុងសហគមន៍ដែលកំពុងកើត​មាន​នៅពេលបច្ចុប្បន្ន ជាពិសេសជំងឺដែលបំប្លែងខ្លួនថ្មី Delta រាតត្បាតនៅក្នុងប្រទេសជិតខាង ក៏ដូចជាឆ្លងចូលមកកម្ពុជាកាន់តែច្រើននោះ។
លោកឧកញ៉ា ឃាង​ ពុទ្ធី បានមានប្រសាសន៍ថា​ ៖
«វាមិនមែនជារឿងសាមញ្ញដែលមើលរំលងនោះទេចំពោះប្រភេទជំងឺកូវីដដែលបំប្លែងខ្លួនថ្មីនេះ ព្រោះ​បច្ចុប្បន្ន​កំពុ​ង​តែធ្វើឲ្យប្រទេសជិតខាងយើងមួយចំនួនមានបញ្ហាប្រឈម និងក្ដីបារម្ភជាខ្លាំងរហូតប្រកាសអាសន្ននៅក្នុងតំបន់មួយចំនួន ជាក់ស្ដែងដូចជា​នៅក្នុងទីក្រុងបាងកកប្រទេសថៃ នៅក្រុងហូជីម៉ិញប្រទេសវៀតណាមជាដើម»
លោកឧកញ៉ាបន្តថា ទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាអាចនឹងប្រឈមនឹងវិបត្តិសាជាថ្មី ហើយរឹតតែធ្ងន់ធ្ងរជាងមុនទៅទៀតប្រសិនបើជំងឺនេះ​បានបន្តឆ្លងចូល​មកដល់កម្ពុជា។ ដូច្នេះ អ្វីដែលយើងទាំងអស់ត្រូវធ្វើនៅពេលនេះ គឺទាំងប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងបណ្តាអ្នកវិនិយោគនៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ​ទាំងអស់​ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ទៅលើការចូលរួមទប់ស្កាត់ជំងឺជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទាំងអស់គ្នា។ ពេលនេះយើងបានចាក់វ៉ាក់សាំងជាង៩លាននាក់រួចមែន ប៉ុន្តែអត្រាប្រឈមគ្រោះថ្នាក់នៅតែស្ថិតក្នុងកម្រិតខ្ពស់ ខណៈដែលក្រសួងសុខាភិបាលបានប្រកាសពីក្ដីព្រួយបារម្ភរួចហើយ។
ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមអ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យកម្ពុជា លោកឧកញ៉ា ឃាង ពុទ្ធី បានមានប្រសាសន៍បន្តថា ៖
«ក្នុងកាលៈទេសៈនេះ បើចង់​ស្រោចស្រង់ និងពង្រឹងទីផ្សារអចលនទ្រព្យកម្ពុជាឲ្យរឹងមាំឡើងវិញបាន គឺមានតែការចូលរួមទប់ស្កាត់បញ្ហាឆ្លងរាតដាលជំងឺកូវីដទាំងអស់គ្នា នៅពេល​ដែល​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជាទាំងមូលមានសុវត្ថិភាព ទោះជាមិនទាន់មានវិនិយោគិនអន្តរជាតិចូលមក ក៏មានអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងស្រុកចាប់ផ្តើមមានសកម្មភាព​ឡើងវិញដែរ ប៉ុន្តែបើបញ្ហាឆ្លងនៅតែបន្ត នោះសកម្មភាពវិនិយោគ និងអភិវឌ្ឍន៍នានានឹងជាប់គាំងជាក់ជាមិនខាន»
ជាមួយនឹងការបង្ហាញពីក្ដីបារម្ភខាងលើនេះ លោកឧកញ៉ា ឃាង ពុទ្ធី ក៏បានទទូចសុំឲ្យមានការចូលរួមទាំងអស់គ្នា ទាំងប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងបណ្តាអ្ន​​ក​វិនិយោគ ក៏ដូចជាក្រុមហ៊ុនដែលជាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍នៅទូទាំងប្រទេស ត្រូវតែចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទាំងអស់គ្នា ដើម្បីអាចទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាល​ដាល​នៃជំងឺដ៏កាចសាហាចមួយនេះបាននៅកម្ពុជា។ សូមចូលរួមអនុវត្តទាំងអស់គ្នានូវវិធានការរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ជាពិសេសប្រកាន់ខ្ជាប់នូវអនុវត្ត ៣កុំ ៣ការពារ ជាដាច់ខាត៕