រយៈពេល៥ឆ្នាំ​ វិនិយោគិន​សិង្ហបុរីបោះទុន​វិនិយោគ​នៅកម្ពុជា​ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់៤០០​លានដុល្លារ​
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមទិន្ន​ន័យ​ដែលកត់ត្រា​ដោយ​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ប្រភពទុន​វិនិយោគពីប្រទេស​សិង្ហបុរី​ស្ថិតនៅក្នុង​ចំណោម​ប្រភពទុន​វិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស​ឈានមុខ​ទាំង​១០ ដោយ​ក្នុង​រយៈ​ពេល​៥ឆ្នាំ​កន្លងទៅនេះ វិនិយោគិន​សិង្ហបុរី​បានបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅកម្ពុជា​សរុប​ប្រមាណ៤០០លានដុល្លារអាមេរិក​​។
យោងតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន​របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ ក្រោយ​ពិធី​បើក​កម្មវិធីពិព័រណ៍​ធុរកិច្ច​សិង្ហបុរី​ឆ្នាំ២០២៤ នៅ​ថ្ងៃទី១៦ ខែសីហា​ ឆ្នាំ២០២៤​បានឱ្យដឹងថា​ ការ​វិនិយោ​គ​របស់សិង្ហបុរី​បាន​ដើរតួនាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ពិសេស​ក្នុងវិស័យកម្មន្តសាល​ អចលនទ្រព្យ និង​បដិសណ្ឋារកិច្ច​ ។
ឯកឧត្តម​ ជា វុទ្ធី អគ្គ​លេខាធិការ​គណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគ​​នៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បាន​មាន​ប្រសា​ស​ន៍​ថា ​​វត្តមាន​នៃ​ក្រុមហ៊ុនធំៗ ដូចជា​ Keppel Infrastructure និង Changi Airport International ក៏ដូចជា​ម៉ាក​ល្បីៗដូចជា Charles & Keith , Ya Kun និ​ង 800Super បានបង្ហាញ​ថា​ ការ​វិនយោគ​របស់សិង្ហបុរីពិតជា​បានជំ​រុញ​​ការ​អភិវឌ្ឍ​របស់​កម្ពុជា ។​
ឯកឧត្តម ​ជា វុទ្ធី ​ក៏បាន​ចែក​រំលែក​នូវ​ចំណុច​គន្លឹះមួយចំនួន​ដែលបានទាក់ទាញវិនិយោគសិង្ហបុរី​មក​បោះ​ទី​តាំង​​នៅកម្ពុជា ដូចជា​កត្តា​មូលដ្ឋាន​សេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំរបស់​កម្ពុជា កម្លាំងពលកម្ម​​វ័យក្មេង និងមានជំនាញ​ ទីតាំ​​ង​​​យុ​ទ្ធសាស្ត្រ​ដែលស្ថិតនៅ​ចំកណ្ដាល​នៃមហា​អនុតំបន់​មេគង្គ​និង​តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍​ កិច្ច​ព្រម​ព្រៀង​ពាណិ​ជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​ជាមួយទីផ្សារធំៗ ។ ​​វិនិយោគិន​ទទួលបានផល​ប្រយោជន៍​ពី​ភាព​ងាយ​ស្រួល​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់ថាមពល​ស្អាត និង​បៃតង​ ដោយ​ប្រមាណ​៥៧ភាគរយ នៃការ​ផ្គត់ផ្គង់​អគ្គិសនី​របស់​កម្ពុជា គឺទទួល​បាន​ពី​ប្រភព​ថាមពលកកើតឡើងវិញ​ ។​ បន្ថែមលើនេះ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាននិង​កំពុង​យក​ចិ​ត្តទុកដាក់​ខ្ពស់​ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​វិស័យកសិកម្ម​ និងកសិឧស្សាហកម្ម​ ជាពិសេស​ដំណាំ​កៅស៊ូ​ និងការ​កែ​​ច្នៃ​ជ័រ​កៅស៊ូ​ ព្រមទាំង​បាន​វិនិយោគ​យ៉ាងច្រើន​នៅក្នុងគម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​សំខាន់ៗ​ ដូចជា​ផ្លូវ​ល្បឿ​ន​​លឿន​ភ្នំពេញ​​ ព្រះសីហនុ ដែលកំពុង​ប្រតិបត្តិការ ព្រមទាំង​គម្រោង​នា​ពេល​ខាងមុខ ដូចជា​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿ​ន​ភ្នំពេញ បាវិត និងផ្លូវ​ល្បឿនលឿនភ្នំពេញ សៀមរាប ប៉ោយ​ប៉ែត ជាដើម ។​
ឯកឧត្តម​ក៏បានបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ន​ កម្ពុជា​មាន​តំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ចំនួន​២៦​ ដែល​កំពុង​ដំណើរការ ដោយ​បាន​ស្រូប​​ទាញគម្រោង​វិនិយោគ​ប្រមាណ៧០០​ ក្នុងទំហំទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ២៨​ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិក និង​បង្កើត​ការងារ​បាន​ជាង​១៨ម៉ឺន​កន្លែង ។ លោកបាន​លើកឡែង​ពីច្បាប់​ស្ដីពី​វិនិយោគនិងអនុក្រឹត្យ​ស្ដីពី​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ស្ដីពី​វិនិយោគ​និង​អនុ​ក្រឹត្យ​​ស្ដីពីការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ដែលផ្ដល់ជូន​វិនិយោគិន​នូវ​កញចប់​លើក​ទឹកចិត្តឆ្លាតវៃ​ គោល​នយោបាយ​​និងករ​បន្តដាក់​ចេញនូវវិធាន​ការ​គាំទ្រ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុងការ​កែលម្អ​បរិយាកាស​វិនិយោ​គ​​និង​ធុរកិច្ច​នៅកម្ពុជា ។
ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​សម្ដេចមហា​បរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បាន​ជំរុញឱ្យ​មន្ត្រី​ថ្នាក់ដឹកនាំសំខាន់ៗ​ព្យាយាម​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិនបរទេស​ចូលមក​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅក្នុងប្រទេស​ឱ្យកាន់តែច្រើន​បង្កើតការងារ​និងប្រាក់ចំណូលដល់​ពលរដ្ឋ​ ។
ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល​ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ និងជាអនុប្រធានទី១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បានថ្លែង​ថា នៅខែ​កញ្ញា​ខាងមុខនេះ ឯកឧត្តមនឹង​ដឹកនាំ​ប្រតិភូកម្ពុជា​ដែលមា​នមន្ត្រី​តាមក្រសួង និង​សមាជិក​នៃសមាគម​ឧកញ៉ា​កម្ពុជា​ ទៅ​បង្ហាញពីសក្ដានុពល​វិនិយោគក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា និងទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​បរទេស​មក​បណ្ដាក់ទុន​វិនិយោគនៅកម្ពុជា​បន្ថែម ។ នៅខែក្រោយនេះ ឯកឧត្តម​នឹង​ធ្វើដំណើរទៅប្រទេស​អាមេរិក បណ្ដា​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់អឺរ៉ុប​ និង​ប្រទេស​មជ្ឈិម​បូព៌ា​ជាដើម ៕