កម្ពុជា​ ត្រូវការ​កញ្ចប់ថវិកា​ជាង​ ១៣,៦​ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ​​សម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវ​ថ្នល់​ចំនួន​ ៩៤​គម្រោង​ត្រឹមឆ្នាំ២០៣៣​
ភ្នំពេញ ៖ វិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់កម្ពុជាស្ថិតនៅក្នុងគម្រោងអាទិភាព​ ដោយរាជរដ្ឋាភិបាល​បានផ្ដោតលើការ​អភិវឌ្ឍវិស័យ​នេះ​កាន់តែខ្លាំង ​និងច្រើនជាង​គេ។ ជាក់ស្ដែង​ក្នុងគម្រោង​ផែន​ការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលបានបង្ហាញថា ​​កម្ពុជា​មានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវ​ថ្នល់​សរុប​ចំនួន ៩៤​គម្រោង​ដែល​មានទឹកប្រាក់​សរុប​ ១៣,៦០​ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ។ នេះបើតាម​របាយការណ៍វឌ្ឍនភាពឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៥ ស្ដីពីការអនុវត្ត​ផែនការ​មេ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ស្ដីពី​ប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន​អន្តរមធ្យោបាយ និង​ភស្តុភារ​កម្ម​​កម្ពុជា ។
តាមរបាយការណ៍ដដែល​ឱ្យដឹងថា ក្នុងគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវថ្នល់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​​ផ្ដោតលើ​ផ្លូវល្បឿនលឿន  ផ្លូវជាតិ និងផ្លូវខេត្ត​ ក្នុងនោះ​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​មានចំនួន ៩​គម្រោង ស្មើនឹងទំហំវិនិយោគ ៧,១៧​ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក និង​​ផ្លូវជាតិ /ផ្លូវខេត្ត​ចំនួន ៨៥គម្រោង ស្មើនឹង​ទំហំវិនិយោគ ៦,៤២ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក ដែលគ្រោងអនុវត្ត​ក្នុង​រយៈពេល​ខ្លី និងមធ្យម ពីឆ្នាំ២០២៣-២០២៧ និង​រយៈពេល​វែង ២០២៨-២០៣៣​ ។
ស្ថិតនៅក្នុងចំណោម​គម្រោង​វិនិយោគ​រយៈពេលខ្លី​ និងមធ្យម​ចំនួន៣៥គម្រោង​ មានគម្រោង​កំពុង​ដំណើរការ​ចំនួន​ ៧គម្រោង​ ដោយឡែក​គម្រោង​ចំនួន១០ ត្រូវ​បានបញ្ចប់រួចរាល់ មិនតែប៉ុណ្ណោះ មានគម្រោង​ចំនួន​៦ ដែល​គ្រោងនឹងអនុវត្ត​ដែលកំពុងធ្វើការ​សិក្សា​បុរេ​សមិទ្ធិលទ្ធភាព ជ្រើស​រើស​ក្រុម​ហ៊ុន​ដេញ​ថ្លៃ​ឬពុំទាន់​មានកិច្ច​សន្យា​ រួមមាន​ ១.គម្រោងផ្លូវថ្មីបាត់ដំបង​-សៀមរាប ដែលជា​ថវិកា​ខ្ចីពីចិន កំពុង​សិក្សា​សមិទ្ធិ​លទ្ធភាព ២. គម្រោង​សាងសង់ផ្លូវក្រវាត់ក្រុង​សៀមរាប (ថវិកា​ខ្ចីពីកូរ៉េ )កំពុង​ជ្រើសរើស​ក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សា​បច្ចេកទេស ៣.គម្រោង​ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-សៀមរាប -ប៉ោយប៉ែត ។ ៤.គម្រោង​សាងសង់​ផ្លូវក្រវាត់ក្រុងខ្សែទី​២ ភ្ជាប់ពីស្ពានមិត្តភាពកម្ពុជា​-កូរ៉េ ( ផ្សាររាត្រី-អរិយក្សត្រ ) ទៅផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត ដោយបានបង្កើតនូវ​ក្រុមការងារអនុវត្ត​គម្រោងរួចរាល់ ៥.​ គម្រោង​សាងសង់​ឡើង​វិញ​ផ្លូវជាតិលេខ​៨ និង៦. គម្រោងផ្លូវជាតិលេខ​៥០សេ និងស្ពានឆ្លងទន្លេសាប​ ខេត្តកំពង់​ឆ្នាំង-កំពង់ធំ ដែលកំពុងស្ថិតនៅក្នុងការ​សិក្សា​សមិទ្ធិលទ្ធភាពដំបូង ។
គួរបញ្ជាក់ថា ការអភិវឌ្ឍ​ផ្លូវ​ថ្នល់​នៅទូទាំង​ប្រទេស​​បាន​ហុច​ផល​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ និងគ្រួសារ​ជាច្រើន ក្នុងនោះ អាច​បង្កលក្ខណៈងាយស្រួល​ដល់ការ​ដឹកជញ្ជូន​ ការធ្វើដំណើរ និងអាច​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ ទៅបោះទីតាំង​នៅ​តាមបណ្ដោយផ្លូវ​ដែលសាងសង់រួចរាល់ បង្កើត​ការងារ​ដល់ពលរដ្ឋ​ក្នុងតំបន់ និង​បណ្ដាខេត្ត​ផ្សេងៗ ជាក់ស្ដែង​តំបន់​តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិសំខាន់ៗ​នៅទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា មានការ​ដាក់ទុនវិនិយោគបង្កើត​រោងចក្រ សហគ្រាស​ឧស្សាហកម្ម​ជាច្រើន​ ព្រមទាំង​បង្កើត​អាជីវកម្ម​ដល់ពលរដ្ឋ​ដែលស្ថិតនៅ​ក្បែរ​រោងចក្រ​ សហគ្រាស​នោះថែមទៀត​ផងដែរ ។​
ក្រៅពីផ្លូវថ្នល់​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បានចំណាយថវិកា​រាប់ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិក​​ក្នុងការ​សាងសង់​ ក៏មា​ន​​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្សេងទៀត ស្ថិតនៅក្នុងគម្រោងផែនការ​អភិវឌ្ឍន៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែរ ដូចជា​គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែ គម្រោង​ព្រែកជីកហ្វូណ​នតេជោ និងគម្រោង​ផ្លូវដែកជាដើម ៕